: : :

Medverkande i utredning : Tomas Dahlman

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Tomas Dahlman

Utredning som Tomas Dahlman medverkat i:

Utrikesförvaltningsutredningen – UfU (UD 2009:01) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]

Utrikesförvaltningsutredningen – UfU (UD 2009:01)


Beteckning : UD 2009:01
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2012-02-17
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-07-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:67, dir.2010:6 och dir. 2010:99
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Egardt, Peter, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2011-03-08
Sakkunnig : Dinkelspiel, Ulf, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Harborn, Mats, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Holmberg, Barbro, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Holmquist, Jörgen, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Johansson, Lars Göran, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Jämtin, Carin, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : de Neergaard, Claes, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Stålsby, Anders, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Sakkunnig : Tunberger, Johan, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Belfrage, Erik, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Blücher, Magnus, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Brooks, Tim, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Dahlman, Tomas, fr.o.m. 2010-11-08 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Eriksson, Christer, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Grönquist, Ulrika, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Gårdmark, Johanna, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Hall, Kurt A., fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Henrikson, Ola, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Ingvar-Nilsson, Charlotte, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Julin, Cecilia, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Lennartsson, Fredrik, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Lindell, Johan, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Metelius, Sophia, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Mårselius, Petra, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Nordmeyer, Marcus, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Nordqvist, Bengt, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Expert : Sjögren, Eva, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-11-07
Rättsexpert : Nilsson, Bengt Åke, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-03-14
Malmqvist, Bo, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-03-14
Huvudsekreterare : Hammargren, Anna, fr.o.m. 2009-08-31 t.o.m. 2011-03-13
Biträdande sekreterare : Nyberg, Elias, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-03-01
Biträdande sekreterare : Oljelund, Anders, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2011-03-01
Biträdande sekreterare : Ottosson, Stellan, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2010-04-30
Biträdande sekreterare : Sandberg, Harald, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2010-09-30
Biträdande sekreterare : von Uexküll, Andreas, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-03-01

Rapporter

SOU 2010:32Utrikesförvaltning i världsklass – En mer flexibel utrikesrepresentation
2011:21Utrikesförvaltning i världsklass
Källa : Sveriges riksdag

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman