Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sverker Lindblad

Sök kontaktuppgifter till Sverker Lindblad på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sverker Lindblad

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sverker Lindblad medverkat i ( 3 st. ):

Kommunutredningen (Fi 2017:02) [ Avslutad 2020 ] [ Huvudsekreterare ]
Kommunutredningen (Fi 2017:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:13 och dir. 2019:12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:77 En generell rätt till kommunal avtalssamverkan
SOU 2020:8 Starkare kommuner – med kapacitet att klara välfärdsuppdraget
Medverkande :
Ordförande : Heléne Fritzon, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2017-08-24
Ordförande : Niklas Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-08-25 t.o.m. 2020-02-20
Ledamot : Erik Andersson, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Åsa Eriksson, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Mikael Eskilandersson, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Marcus Friberg, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Peter Helander, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Anna Hövenmark, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Johan Nyhus, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Helene Odenjung, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Bo Rudolfsson, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Maria Strömqvist, fr.o.m. 2017-03-21
Ledamot : Anette Åkesson, fr.o.m. 2017-03-21
Expert : Maria Ahlsved, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Robin Andersson Boström, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Susanne Ellegård, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Håkan Eriksson, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Anders Folkesson, ekonom, fr.o.m. 2018-09-14 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Karolina Gustafson, fr.o.m. 2017-10-24 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Lennart Hansson, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2018-09-13
Expert : Matilda Hultgren, kansliråd, fr.o.m. 2019-05-09 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Sara Hällströmer, fr.o.m. 2017-05-11 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Therese Kristensson, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2019-05-08
Expert : Karl Kjäll, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Henrik Källsbo, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Helena Linde, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-10-15
Expert : Martin Olauzon, utredare, fr.o.m. 2019-05-18 t.o.m. 2020-02-19
Expert : Charlotte Werner, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2019-09-12
Huvudsekreterare : Sverker Lindblad, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2020-03-02
Sekreterare : Henrik Grönberg, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2017-10-15
Sekreterare : Lisa Hörnström, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2020-02-20
Sekreterare : Johan Höök, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2017-08-05
Sekreterare : Ulf Tynelius, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2020-02-20
Sekreterare : Susanne Widding-Gidlund, expert, fr.o.m. 2018-08-27 t.o.m. 2020-02-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kostnadsutjämningsutredningen (Fi 2016:12) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Kostnadsutjämningsutredningen (Fi 2016:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-11-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:91 och dir. 2018:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:74 Översyn av kostnadsutjämningen för kommuner och landsting
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Sörman, fr.o.m. 2016-11-07 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Michael Blom, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anders Edin, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Kjell Ellström, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Maria Eriksson, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Anders Folkesson, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Andreas Giaever, kansliråd, fr.o.m. 2017-03-07 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Nina Grönborg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Victor Hensjö, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-04-30
Expert : Carl Holmberg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Karl Kjäll, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Sverker Lindblad, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-03-06
Expert : Hugo Lindgren, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Tom Nilstierna, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Mats Rönnbacka, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Sofie Strandberg, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-06-03
Expert : Lisa Ståhlberg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Annika Wallenskog, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Olle Felten, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-03-31
Bengt Germundsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Carl-Fredrik Graf, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Peter Helander, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Lena Karlsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Niklas Karlsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2017-04-30
David Lång, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2018-10-01
Ingemar Nilsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Olle Schmidt, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Karin Thomasson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Huvudsekreterare : Tore Melin, fr.o.m. 2016-01-16 t.o.m. 2017-12-31
Huvudsekreterare : Anders Norrlid, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-15
Sekreterare : Jyry Hokkanen, fr.o.m. 2017-03-20 t.o.m. 2018-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen Gestaltad livsmiljö (Ku 2014:02) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen Gestaltad livsmiljö (Ku 2014:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-05-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:69 och dir. 2015:24
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:88 Gestaltad livsmiljö - en ny politik för arkitektur, form och design
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Larsson, stadsbyggnadsdirektör, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Anna Dammert, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-03-23 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Claes Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-10-14
Expert : David Ek, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-26 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Maria Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-01-25
Expert : Karin von Hedenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-01-25
Expert : Marcus Hellqvist, fr.o.m. 2015-03-23 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Sverker Lindblad, fr.o.m. 2015-03-23 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Kerstin Lokrantz, ämnesråd, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Ludvig Lundgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Gerd Mörck, fr.o.m. 2015-03-23 t.o.m. 2015-10-14
Expert : Henrietta Schönenstern, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-03-22
Expert : Anna Carin Thomér, kansliråd, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2015-10-14
Sekreterare : Anna Bellander, fr.o.m. 2014-09-23 t.o.m. 2015-10-30
Sekreterare : Christina Zetterlund, fr.o.m. 2014-09-23 t.o.m. 2015-10-14
Huvudsekreterare : Per-Magnus Nilsson, fr.o.m. 2014-08-04 t.o.m. 2015-10-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:88 Gestaltad livsmiljö – en ny politik för arkitektur, form och design [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman