Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Svante Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Svante Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Svante Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Svante Eriksson medverkat i ( 13 st. ):

Analys, förslag och utveckling av serviceverksamhet vid de statliga servicekontoren (Fi 2019:B) [ Sekreterare ]
Analys, förslag och utveckling av serviceverksamhet vid de statliga servicekontoren (Fi 2019:B)
Departement : Finansdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-20
Direktiv för uppdraget, se PM Fi2019/04342/SFÖ, se beslut Fi 2020/04454
Uppdraget beräknas vara slutfört den 16 december 2020.
Medverkande :
Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-11-16
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2020-02-03
Sekreterare : Emelie Roos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-16 t.o.m. 2020-11-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om ökad statlig verksamhet i Härnösand (Fi 2018:11) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om ökad statlig verksamhet i Härnösand (Fi 2018:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:100 och 2019:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:33 Ökad statlig närvaro i Härnösand
Medverkande :
Särskild utredare : Ingegerd Palmér, fil. dr, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-06-17
Sekreterare : Svante Eriksson, civilekonom, fr.o.m. 2019-03-01 t.o.m. 2019-06-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:33 Ökad statlig närvaro i Härnösand [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Försvarsfastighetsutredningen (S 2012:01) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Försvarsfastighetsutredningen (S 2012:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-01-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:6 och dir. 2012:103
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:61 Försvarsfastigheter i framtiden
Medverkande :
Särskild utredare : Ingemar Skogö, landshövding, fr.o.m. 2012-02-15
Expert : Karina Aldén, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Johan Appelberg, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Patrik Asplund, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Kristina Ekengren, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-01
Expert : Joakim Jägare, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Fredrik Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Monica Lundberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-03-01
Expert : Hans Mildenberger, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-01
Expert : Lena Westin, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-01
Sekreterare : Björn-Owe Björk, fr.o.m. 2012-03-12
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2013-01-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:61 Försvarsfastigheter i framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Statistikutredningen 2012 (Fi 2011:05) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Statistikutredningen 2012 (Fi 2011:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:32 och dir. 2012:15
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:36 Registerdata för forskning
SOU 2012:83 Vad är officiell statstik? En översyn av statistiksystemet och SCB
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Westerberg, fr.o.m. 2011-03-31 t.o.m. 2012-12-12
Sakkunnig : Agne Pettersson, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Kristina Alexandersson, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Helge Bennmarker, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Harry Flam, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Eva-Lo Ighe, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Andreas Krantz, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Eva Lindström, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Cecilia Magnusson Sjöberg, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Eva Nilsson, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Måns Rosén, fr.o.m. 2011-05-02
Expert : Bo Sundgren, fr.o.m. 2011-05-02
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2011-08-01 t.o.m. 2012-12-12
Sekreterare : Magnus Stenbeck, fr.o.m. 2012-03-08 t.o.m. 2012-05-13
Sekreterare : Sofia Tollgerdt, fr.o.m. 2011-04-08 t.o.m. 2013-01-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om legal metrologi, tid och frekvens samt riksmätplatser (N 2006:14) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen om legal metrologi, tid och frekvens samtriksmätplatser (N 2006:14)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-11-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:106
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:97 Vissa meterologifrågor
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Ljung, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Gunilla Grimståhl, projektledare, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Maria Häll, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Kari Björkqvist, enhetschef, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Ingegerd Green, företagare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Bengt Johansson, programerare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Lisbeth Karlsson-Lättman, handläggare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Arvid Kjell, enhetschef, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Johnny Nilsson, enhetschef, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Svante Eriksson, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2008-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:97 Vissa metrologifrågor [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Översyn av det öppna systemet för provning och teknisk kontroll (UD 2005:06) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Översyn av det öppna systemet för provning och teknisk kontroll(UD 2005:06)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-15
Direktiv för se, dir. 2005:138
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 december 2006.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:113 Öppna system för provning och kontroll
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Ljung, generaldirektör, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Roger Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-05-17 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Malin Ljung Eiborn, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-05-17 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Sven Nyström, chefsjurist, SWEDAC, fr.o.m. 2006-05-17 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Gunilla Rosén, avdelningschef, fr.o.m. 2006-10-10 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Maria Sandqvist, rådgivare, Teknikföretagen, fr.o.m. 2006-05-17 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Olof Simonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-05-17 t.o.m. 2006-12-31
Expert : Carin Wahren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-05-17 t.o.m. 2006-10-09
Expert : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterere, fr.o.m. 2006-05-17 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:113 Öppna system för provning och kontroll [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Sjömansserviceutredningen (N 2004:03) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Sjömansserviceutredningen (N 2004:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-01-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:5 och dir. 2004:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:11 Välfärdsverksamhet för sjömän
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Ljung, fr.o.m. 2004-02-02 t.o.m. 2005-02-14
Sakkunnig : Margaretha Granborg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-14
Sakkunnig : Anna Middelman, rättssakkunig, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-14
Sakkunnig : Ulrika Rosenberg, kansliråd, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-14
Sakkunnig : Kerstin Wiklund, kansliråd, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-14
Expert : Tomas Abrahamsson, vice ordförande, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-14
Expert : Elisabeth Aspegren, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-12-14
Expert : Rolf Gotare, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-14
Expert : Christer Lindvall, verks. direktör, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-14
Expert : Pieter Sprangers, handläggare, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-14
Expert : Christer Themnér, verkst. direktör, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-14
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2004-02-17 t.o.m. 2004-02-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:11 Välfärdsverksamhet för sjömän [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Hallandsåskommittén (N 2002:13) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Hallandsåskommittén (N 2002:13)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-05-02
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:54, dir. 2005:144 och dir. 2008:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Borg Wallin, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Johan Anderberg, fr.o.m. 2002-10-08 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Dan Averstad, fr.o.m. 2002-10-08 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Anitha Bondestam, fr.o.m. 2002-10-08 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Tommy Hedman, fr.o.m. 2002-10-08 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Inger Liliequist, länsråd, fr.o.m. 2003-05-05 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Dag Broman, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Kent Gustavsson, tekn.lic, fr.o.m. 2002-12-03 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Inger Liliequist, länsråd, fr.o.m. 2002-12-03 t.o.m. 2003-05-04
Expert : Ulf Sivhed, fr.o.m. 2002-12-03 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Hans Skalin, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-09-14
Huvudsekreterare : Peter Fäldt, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-01-25
Huvudsekreterare : Anders Lundin, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-02-28
Huvudsekreterare : Ragnvald Paulsson, fr.o.m. 2006-05-22 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Louise Andersson, fr.o.m. 2002-11-04 t.o.m. 2009-01-25
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Johan Holmér, fr.o.m. 2008-05-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Fredrik Löndahl, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2008-02-29
Sekreterare : Hans Skalin, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Margaretha de Woul, fr.o.m. 2008-05-05 t.o.m. 2009-01-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

LångEn-utredningen (N 2002:07) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
LångEn-utredningen (N 2002:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-12-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:122, dir. 2002:169 och dir. 2003:64
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:80 EFUO - en del i omsättningen av energisystemet
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Nygårds, fr.o.m. 2002-04-29 t.o.m. 2003-09-03
Expert : Josephine Bahr, avdelningschef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Eva Bergius, miljöchef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Lars Bergman, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Karima Björk, regionchef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Birgit Bodlund, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Gullvi Borgström, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Gunnel Dreborg, vice avdelningschef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Harry Frank, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Hedvig Froste, vdelningschef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Lars Guldbrand, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Harald Haegermark, direktör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Conny Hägg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Mats Johnsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Arne Kaijser, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Bengt Kasemo, professor, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Irene Kolare, kanslichef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Birgitta Lindblad, forskningschef, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Lotta Medelius-Bredhe, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Christopher Onajin, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Mikael Rantil, forskningssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Jane Summerton, docent, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Lars Tegnér, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Elisabeth Tehler, förste forskningsadministratör, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Expert : Stephen Wallman, tekn. lic., Advisor Bil Sweden, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-09-02
Sekreterare : Anna Bergek, fr.o.m. 2002-07-09 t.o.m. 2003-09-01
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2003-09-12
Sekreterare : Annica Lindahl, fr.o.m. 2002-07-08 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Paul Westin, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:80 EFUD – en del i omställningen av energisystemet [ pdf |Paragraftecken ]
Flexmex2-utredningen (N 2001:08) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Flexmex2-utredningen (N 2001:08)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-07-05
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:60 Handla för ett bättre klimat - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Kjell Jansson, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lennart Beijer, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lena Ek, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Nina Ekelund Cronberg, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2002-06-17
Ledamot : Carina Elgestam, A, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Jan Fjellstedt, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lennart Fremling, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Ingemar Josefsson, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Lars Lindblad, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Fredrik Lundberg, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Ledamot : Harald Nordlund, t.o.m. 2003-02-02
Ledamot : Jonas Ringqvist, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2004-02-02
Ledamot : Ingegerd Saarinen, fr.o.m. 2001-11-22 t.o.m. 2004-02-02
Sakkunnig : Jessica Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Stefan Andersson, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Olle Björk, kansliråd, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Lotta Brede Medelius, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Bo Diczfalusy, programansvarig, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-09-01
Sakkunnig : Yvonne Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Per-Olof Granström, marknadsdirektör, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2004-03-15
Sakkunnig : Agnes von Gersdorff, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Caroline Hellberg, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Martin Hill, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Cecilia Kellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Erik Larsson, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Marie-Louise Larsson, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Åsa Leander, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Gunnar Rabe, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2004-01-27
Sakkunnig : Birgitta Resvik, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Per Rosenqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Magnus Schultzberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-27 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Karin Sjökvist, fr.o.m. 2002-04-16 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Björn Strenger, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Maria Sunér, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Ebba Tamm, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2005-01-31
Sakkunnig : Anders Turesson, fr.o.m. 2003-05-06 t.o.m. 2003-11-30
Sakkunnig : Stefan Wallin, miljöchef, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-05-05
Sakkunnig : Susanne Åkerfeldt, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-09-26
Expert : Gustav Bjelle, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Eva Jernbäcker, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Expert : Angela Kallhauge Churie, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-09-06
Expert : Johan Nylander, fr.o.m. 2004-09-07 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Svante Ericsson, fr.o.m. 2004-01-12
Sekreterare : Ronald Liljegren, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Ulrika Raab, fr.o.m. 2002-04-11 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Lennart Östblom, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-09-30
Huvudsekreterare : Anders Lundin, fr.o.m. 2002-03-26 t.o.m. 2005-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 2001:10) om konkurrensen på elmarknaden [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (N 2001:10) om konkurrensen på elmarknaden
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-09-06
Direktiv för utredningen , se dir. 2001:69
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:8 Konkurrens på elmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Kjell Jansson, generaltulldirektör, fr.o.m. 2001-09-06 t.o.m. 2002-01-17
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2001-09-17 t.o.m. 2002-02-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:69 Konkurrensen på elmarknaden

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:7 Konkurrens på elmarknaden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av kraftanskaffningsavtal som ingåtts av leveranskoncessionär (N 1999:14) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om översyn av kraftanskaffningsavtal som ingåtts av leveranskoncessionär (N 1999:14)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-11
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:89
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:89 Kraftavtal och leveranskoncessioner - Effekter av koncessionsystemets förtida upphörande
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Sundberg, fr.o.m. 1999-12-09 t.o.m. 2000-08-07
Sekreterare : Svante Eriksson, fr.o.m. 2000-01-11 t.o.m. 2000-08-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

LEKO-utredningen (N 1998:03) [ Avslutad 1999 ] [ Sekreterare ]
"LEKO-utredningen" (N 1998:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-20
Direktiv för utredningen : se dir. 1998:37, dir. 1998:82 och dir. 1999:19.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:44 Öppen elmarknad
SOU 1999:95 Småskalig elproduktion samt mätning och debitering av elförbrukning
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Ljung, generaldirektör, fr.o.m. 1998-07-15 t.o.m. 1999-08-31
Sakkunnig : Anders Mattsson, ombudsman, fr.o.m. 1998-09-30 t.o.m. 1999-08-31
Sakkunnig : Carl Mattsson, civilingenjör, fr.o.m. 1998-09-30 t.o.m. 1999-08-31
Sakkunnig : Jan Samuelsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-09-30 t.o.m. 1998-12-31
Sakkunniga : Ulf Sävström, regionchef, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-08-31
Sakkunnig : Thorstein Watne, civilingenjör, fr.o.m. 1998-09-30 t.o.m. 1999-08-31
Sakkunnig : Karin Widegren, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-30 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Stig-Arne Ankner, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 1998-09-30 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Annelie Gabrielsson, civilingenjör, fr.o.m. 1999-01-19 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Lars-Erik Hyltefors, t.f. enhetschef, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Olle Högrell, jurist, fr.o.m. 1998-09-30 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Sylvia Lindell, byrådirektör, fr.o.m. 1998-10-28 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 1998-09-30 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Christer Söderberg, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-09-30 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Carin Wahren, byrådirektör, fr.o.m. 1998-09-30 t.o.m. 1998-10-27
Expert : Andreas Zsiga, departementssekreterare, t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Svante Eriksson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-09-03
Bitr. sekreterare : Annica Lindahl, civilekonom, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:44 Öppen elmarknad [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:95 Småskalig elproduktion samt mätning och debitering av elförbrukning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman