Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Susanne Kaevergaard

Sök kontaktuppgifter till Susanne Kaevergaard på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Susanne Kaevergaard

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Susanne Kaevergaard medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om kameraövervakning – brottsbekämpning och integritetsskydd (Ju 2015:14) [ Avslutad 2017 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om kameraövervakning - brottsbekämpning och integritetsskydd (Ju 2015:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:125 och dir. 2016:54
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:55 En ny kamerabevakninslag
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Kaevergaard, bitr. tillsynschef vid Åklagarmyndigheten, fr.o.m. 2015-11-26 t.o.m. 2017-06-16
Expert : Jan-Mikael Beahed, advokat, fr.o.m. 2016-02-04 t.o.m. 2017-06-16
Expert : Ronny Idstrand, rådman, fr.o.m. 2016-01-21 t.o.m. 2017-06-16
Expert : Ia Hamlin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-01-09 t.o.m. 2017-06-16
Expert : Martin Hemberg, jurist, fr.o.m. 2016-02-04 t.o.m. 2017-06-16
Expert : Karin Höglund, jurist, fr.o.m. 2016-02-04 t.o.m. 2016-05-31
Expert : Jhanna Kindgren, jurist, fr.o.m. 2016-02-04 t.o.m. 2016-06-16
Expert : Maria Leijon, jurist, fr.o.m. 2016-02-04 t.o.m. 2016-06-16
Expert : Sara Markstedt, jurist, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2016-06-16
Expert : Mattias Råbe, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-02-04 t.o.m. 2017-01-08
Sekreterare : Fredrik Lövkvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Johan Stensbäck, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2016-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:55 En ny kamerabevakningslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Genomförande av EU-direktivet om rätt till tillgång till försvarare och rätt till kommunikation vid frihetsberövanden (Ju 2014:E) [ Avslutad 2015 ]
Genomförande av EU-direktivet om rätt till tillgång till försvarare och rätt till kommunikation vid frihetsberövanden (Ju 2014:E)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-04-04
Direktiv för uppdraget, se PM, dnr Ju2014/2511/P
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö, tel. 08-405 28 29
Uppdraget beräknas vara slutfört den 1 december 2014.
Medverkande :
Susanne Kaevergaard, hovrättsråd, tillika vice ordförande, fr.o.m. 2014-04-04 t.o.m. 2015-01-15
Sekreterare : Annelie Rosén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-04-22 t.o.m. 2015-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2015:7 Rätten till försvarare, m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Överväga lagstiftning om eftersupning (Ju 2012:I) [ Avslutad 2013 ]
Överväga lagstiftning om eftersupning (Ju 2012:I)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-07-09
Direktiv för uppdraget, se Dnr Ju2012/4785/P
Uppdraget ska redovisas senast den 30 april 2013.
Medverkande :
Susanne Kaevergaard, hovrättsråd, tillika vice ordförande, fr.o.m. 2012-07-02 t.o.m. 2013-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Påföljdsutredningen (Ju 2009:11) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Påföljdsutredningen (Ju 2009:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:34 Nya påföljder
SOU 2012:34 En kort presentation av Påföljdsutredningens förslag
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Wersäll, hovrättspresident, fr.o.m. 2009-06-25 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Clara Ahlqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Jan Andersson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Håkan Aronsson, utredare, fr.o.m. 2010-05-20 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Mari Heidenborg, lagman, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Susanne Kaevergaard, departementsråd, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2011-04-30
Expert : Elisabeth Lager, chefsjurist, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Staffan Levén, f.d. hovrättslagman, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Thomas Nilsson, advokat, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Marie-Louise Ollén, rådman, fr.o.m. 2010-10-11 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Jonas Rydström, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Eva Thunegard, chefsåklagare, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Magnus Ulväng, professor, fr.o.m. 2009-08-03 t.o.m. 2012-05-31
Expert : Nils Åkesson, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2010-05-20 t.o.m. 2012-05-31
Helena Bargholtz, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Inger Davidsson, f.d. led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Kent Ekeroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-02-18 t.o.m. 2012-05-31
Krister Hammarbergh, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Madeleine Jonsson, juridik studerande /mp, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Johan Linander, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Elisabeth Markström, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Yvonne Oscarsson, alkoholterapeut och f.d. led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2009-10-05 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Linda Palmenäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Karin Sandahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-02-01 t.o.m. 2011-10-31
Sekreterare : Lars Wallinder, rådman, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2012-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:60 En översyn av påföljdssystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:34 Nya påföljder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman