: : :

Medverkande i utredning : Sture Persson

Sök kontaktuppgifter till Sture Persson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Sture Persson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sture Persson medverkat i ( 2 st. ):

Agenda 21-kommittén (M 1995:02) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]

Agenda 21-kommittén (M 1995:02)


Beteckning : M 1995:02
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1995-03-16
Direktiv för se dir. 1995:34.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Lindh, Anna, fr.o.m. 1995-03-16 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Bolin, Bert, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Bohlin, Sinikka, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Domeij, Åsa, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Ekelund-Cronberg, Nina, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Engström, Mats, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Eriksson, Eva, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Fladvad, Lars, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Hansson, Kristina, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Hildingsson, Roger, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Jonsson, Arne, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Jönsson, Bodil, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Lindell, Åsa, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Lundby, Wanja, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Magnusson, Sindre, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Mårtensson, Gun-Britt, fr.o.m. 1995-04-27
Ledamot : Nilsson, m Örjan, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Norberg, Staffan, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Rasmusson, Ulrika, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Regnér, Kia, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Svensson, Roland, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Söderberg, Ewa, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Wintzell, Helene, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Wirtén, Rolf, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Ytterberg, Claes-Bertil, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Kjellén, Bo, fr.o.m. 1995-05-31 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Blomquist, Gunilla, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Bovin, Kristina, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Kronvall, Stellan, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Odevall, Michael, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Petkov, Marcela, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Persson, Sture, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Vihlborg, Inger, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Lindell, Rolf, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-04-30
Lönnroth, Måns, fr.o.m. 1995-05-30 t.o.m. 1995-10-31
Sekreterare : Boije, Urban, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Carlsson, Helene, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1997-06-11
Sekreterare : Landborn, Gunnar, fr.o.m. 1995-05-23 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Lidmark, Ann-Marie, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-05-14
Bovin, Kristina, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-01-31
Arnell, Anita, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1998-04-30

Rapporter

SOU 1997:105Agenda 21 i Sverige.
Fem år efter Rio – resultat och framtid.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:34
Nationalkommittén (UD 1992:05) för Förenta nationernas konferens om befolkning och utveckling 1994 [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]

Nationalkommittén (UD 1992:05) för Förenta nationernas konferens om befolkning och utveckling 1994


Beteckning : UD 1992:05
Departement : utrikesdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-14
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1992:55.
Lokal : U-avdelningen, UD, Rosenbad.
01

Sammansättning


Ordförande : Samuelsson, Alf T
Ledamot : Backlund, Erik-Olof
Ledamot : Bergqvist, Jan
Ledamot : Biörsmark, Karl-Göran
Ledamot : Brohult, Johan
Ledamot : Bygdeman, Marc
Ledamot : Edström, Lars-Olof
Ledamot : Guteland, Gösta t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Hallerby, Christer
Ledamot : Hellström, Elisabeth, fr.o.m. 1994-01-01
Ledamot : Jönsson, Marianne
Ledamot : Kindlund, Sören, fr.o.m. 1994-01-01
Ledamot : Landgren, Elisabeth, fr.o.m. 1994-01-01
Ledamot : Lindahl, Katarina
Ledamot : Lindahl-Kiessling, Kerstin
Ledamot : Mathsson, Bertil t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Nilsson, Helena
Ledamot : Person, Bertil
Ledamot : Persson, Sture
Ledamot : Salander, Henrik
Ledamot : Schlyter, Ann
Ledamot : Tham, Carl
Ledamot : Ulfvengren, Rickard
Ledamot : Wijkman, Anders
Expert : Aperia, Anita
Expert : Backlund, Erik-Olof
Expert : Bjurner, Anders
Expert : Lindahl-Kiessling, Kerstin
Expert : Lindahl, Katarina
Expert : Nilsson, Helena
Expert : Mathsson, Bertil

Rapporter

UD Ny serie II:49 Stockholm 1995
Förenta Nationernas konferens om befolkning och
utveckling. Kairo den 5-13 september 1994.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1992:55

Senast uppdaterad 2019-06-21 av Sören Öman