: : :

Medverkande i utredning : Sture Börjesson

Sök kontaktuppgifter till Sture Börjesson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Sture Börjesson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sture Börjesson medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen med uppdrag att förbereda inrättandet av en nämnd för ersättning till vissa steriliserade (S 1999:04) [ Avslutad 1999 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen med uppdrag att förbereda inrättandet av en nämnd för ersättning till vissa steriliserade (S 1999:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-04-15
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:31
Slutrapport lämnad till regeringen den 16 juli 1999 (dnr S1999/6201/HS)Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Sture Börjesson, kansliråd, fr.o.m. 1999-04-15
Sakkunniga : Christina Fleur, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-05-03
Sakkunniga : Charlotte Lenman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-03
Sakkunniga : Leif Lundquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-03
Sakkunniga : Jan Löfgren, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-05-03
Sakkunniga : Anita Werner, generaldirektör, fr.o.m. 1999-05-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:31
Arbetsgruppen (S 1995:E) angående framställning av betänkanden och propositioner m.m. i tillgänglig form för olika grupper funktionshindrade [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (S 1995:E) angående framställning av betänkanden och propositioner m.m. i tillgänglig form för olika grupper funktionshindrade
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Medverkande :
Ordförande : Helena Starup, departementsråd, fr.o.m. 1995-06-16
Ledamot : Gunilla Ekvall, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1995-06-16
Ledamot : Lars Helgstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-16
Ledamot : Sture Börjesson, kansliråd, fr.o.m. 1995-06-16
Ledamot : Rune Hedman, arkivchef, fr.o.m. 1995-06-16
Ledamot : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1995-06-16
Ledamot : Inge Gustafsson, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1995-06-16
Sekreterare : Leif Lundqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2019-06-21 av Sören Öman