Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Stig Davidsson

Sök kontaktuppgifter till Stig Davidsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Stig Davidsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Stig Davidsson medverkat i ( 2 st. ):

Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (Ju 2004:07) [ Avslutad 2006 ] [ Ledamot ]

Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (Ju 2004:07)


Beteckning : Ju 2004:07
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2007-03-01
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-06-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:102
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Högman, Berit, fr.o.m. 2004-07-29 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Amren, Ingrid, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Carlsson, Erik, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Davidsson, Stig, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Engström, Marita, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Glas, John, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Ludvigsson, Lena, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Nilsson, Ola, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Roslund, Carl-Axel, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Södertun, Birgitta, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Wegendahl, Lars, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Deltér, Sara, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Hardenstedt, Kerstin, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Sundberg, Katarina, fr.o.m. 2005-04-12 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Adell, Gunnar, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Cederlund, Klara, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Eklund, Astrid, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Holmgren, Martina, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-04-11
Expert : Hägglund, Bo, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Naess, Therese, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Nordh, Roberth, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Valfridsson, Martin, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Vesterhav, Daniel, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Blom, Agneta, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Nebelius, Monica, fr.o.m. 2004-10-06 t.o.m. 2006-04-30

Rapporter

SOU 2006:46Jakten på makten – Underlag för presentation av kartläggningen om trakasserier, hot och våld mot förtroendevalda – I mediernas våld? En antologi från kommittén om hot och våld mot förtroendevalda
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:102 Hot och våld mot förtroendevalda

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:46 Jakten på makten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén (Fi 1993:24) om statsbidrag och utjämning i kommunsektorn [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]

Kommittén (Fi 1993:24) om statsbidrag och utjämning i kommunsektorn


Beteckning : Fi 1993:24
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:137.
Lokal :
012

Sammansättning


Ordförande : Henstrand, Kjell-Åke
Ledamot : Andersson, Lorenz
Ledamot : Aronsson, Marita
Ledamot : Björkman, Siv
Ledamot : Davidsson, Stig
Ledamot : Hagberg, Lars-Ove
Ledamot : Klingvall, Maj-Inger
Ledamot : Langby, Erik
Ledamot : Staaf, Harry
Sakkunnig : Hegelund, Sven
Sakkunnig : Häggroth, Sören
Sakkunnig : Ljunggren-Lönnberg, Lil
Sakkunnig : Rudebeck, Karin
Sakkunnig : Thårlin-Grufberg, Maj-Britt
Sakkunnig : Wetterberg, Gunnar
Expert : Carlsson, Anna
Expert : Ellström, Kjell
Expert : Luttropp, Thomas
Expert : Paulsson, Ragnvald
Expert : Pettersson, Roger
Expert : Svaleryd, Uno
Expert : Tingvall, Lennart
Expert : Wallin, Sven-Erik
Sekreterare : Johansson, Niclas
Sekreterare : Rönn-Diczfalusy, Agneta
Sekreterare : Sundström, Björn
Gunnarsson, Magnus

Rapporter

SOU 1994:144Utjämning av kostnader och
intäkter i kommuner och landsting
SOU 1994:144Utjämning och kommunala incitament.
Bilaga.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:144 Utjämning av kostnader och intäkter i kommuner och landsting [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman