Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sten Jerdenius

Sök kontaktuppgifter till Sten Jerdenius på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sten Jerdenius

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sten Jerdenius medverkat i ( 4 st. ):

Havsgränsutredningen (UD 2011:01) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Havsgränsutredningen (UD 2011:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-05-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:41, dir. 2013:98 och dir. 2014:156
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:10 Gränser i havet
Medverkande :
Särskild utredare : Magnus Göransson, hovrättslagman, fr.o.m. 2011-06-15 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Marie Jacobsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Sten Jendenius, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-05-14
Sakkunnig : Anna Josefsson, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Magnus Hermansson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Sofia Karlsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Magnus Odenburg, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Claes Pile, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Martin Ratcovich, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-05-14
Sakkunnig : Linnea Rosenlöf, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Karin Sjökvist, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Sakkunnig : Jacob Wichmann, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sakkunnig : Michael Wolfbrandt, fr.o.m. 2014-05-15 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Hans Aurell, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Kristina Falk Strand, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Thomas Hammarklint, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Lars Jakobsson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Joacim Johannesson, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Björn Nilsö, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Expert : Berit Petterson, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2013-12-20
Expert : Martin Ratcovich, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2014-05-14
Expert : Martin Rydgren, fr.o.m. 2011-10-17 t.o.m. 2015-02-28
Sekreterare : Monica Lagerqvist Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2015-03-15
Sekreterare : Helena Ödmark, ambassadör, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2015-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:10 Gränser i havet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Havsplaneringsutredningen (M 2009:03) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Havsplaneringsutredningen (M 2009:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-11-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:109 och dir. 2011:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:91 Planering på djupet - fysisk planering av havet
SOU 2011:56 Kunskap på djupet - kunskapsunderlag för havsplanering
Medverkande :
Särskild utredare : Axel Wenblad, generaldirektör, fr.o.m. 2009-11-19 t.o.m. 2011-06-30
Sakkunnig : Kristina Bram, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-04-22 t.o.m. 2010-12-08
Sakkunnig : Claes Pile, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2011-06-30
Sakkunnig : Richard Vesterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-04-21
Expert : Johan Askerlund, militärstrategisk analytiker, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Eva Brännlund, länsarkitekt, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anders Elhammer, förste statsgeolog, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Åke Hagström, chef, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Rolf Haraldsson, projektledare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anders Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Bertil Håkansson, docent, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Marie Jacobsson, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Pål Karlsson, civilingenjör, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Sophia Laurin, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Ceciia Lindblad, handläggare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Susan Linton, utredningsdirektör, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Hans Norman, militärsakkunnig, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Peter Norman, utredare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anders Rydén, samordnare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anna Ryttberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Björn Sjöberg, vattenvårdsdirektör, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Magnus Sundström, projektledare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Mårten Åström, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Huvudsekreterare : Mikael Cullberg, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2011-07-14
Sekreterare : Karin Bjerner, fr.o.m. 2011-02-15 t.o.m. 2011-06-14
Sekreterare : Petra Lundin, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Micaela Schulman, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2010-09-03 t.o.m. 2010-12-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:109 Havsplanering i svenska vatten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:3 Tilläggsdirektiv till Havsplaneringsutredningen (M 2009:03) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (M 1995:04) om inrättande av ytterligare nationalstadsparker [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (M 1995:04) om inrättande av ytterligare nationalstadsparker
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:82.
Lokal : Östra Järnvägsgatan 10. Postadress: 103 33 STOCKHOLM.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:38 Nationalstadsparker. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Bengt Göransson, fr.o.m. 1995-06-20 t.o.m. 1996-03-27
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-08 t.o.m. 1996-03-27
Expert : Bengt Johansson, O H sakkunnig, fr.o.m. 1995-08-08 t.o.m. 1996-03-27
Expert : Irene Tallhage-Lönn, landskapsarkitekt, fr.o.m. 1995-08-08 t.o.m. 1996-03-27
Expert : Jan Perstad, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-08-08 t.o.m. 1996-03-27
Sekreterare : Lars Sundström, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1996-03-31
Helena Espmark, fr.o.m. 1995-12-20 t.o.m. 1996-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:38 Nationalstadsparker [ pdf |Paragraftecken ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-04-07
Direktiv för se dir. 1993:43, dir. 1994:48 och dir. 1994:134.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:123 Miljöombudsman - delbetänkande
SOU 1996:103 Miljöbalken. En skärpt och samordnad miljölagstiftning för en hållbar utveckling - huvudbetänkande
SOU 1996:147 Övergångsbestämmelser till miljöbalken - delbetänkande
SOU 1997:32 Följdlagstiftning till Miljöbalken - delbetänkande
SOU 1998:35 Förordningar till miljöbalken - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Carl Axel Petri, hovrättspresident, fr.o.m. 1993-04-13 t.o.m. 1998-03-31
Sakkunnig : Severin Blomstrand, rättschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-11-10
Sakkunnig : Lars Dahllöf, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Sakkunnig : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1997-10-16
Expert : Sakari Alander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Richard Almgren, direktör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Allert Alverborg, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Per Bergman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Lars Bjurström, kommunalråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulf Bjällås, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-19 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Owe Björk, advokat, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Brandin, departementssekreterare, t.o.m. 1994-06-30
Expert : Bengt Bucht, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Bucht, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-03-24
Expert : Kerstin Cederlöf, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-08-28 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Nina Cromnier, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hans Ekelund, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Carl-Johan Engström, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hjalmar Forsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stig Gustafsson, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Madeleine Holst, kansliråd, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-01-15
Expert : Lars-Eric Hult, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-04 t.o.m. 1997-11-10
Expert : Lena Ingvarsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-08
Expert : Christina Jacobsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Anders Jeppson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Hans Karlbom, revisionssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Bjarne Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Mikael Karlsson, fr.o.m. 1997-09-02 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Pernilla Knutsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Gunnar Larsson, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-31
Expert : Eva Lehndal, dep.sekr, fr.o.m. 1994-01-20 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Peggy Lerman-Dahl, chefsjurist, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Thomas Levander, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Laila Linnergren-Fleck, enhetschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Maria Malmlöf, departementssekreterare, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Sven Måhlstedt, civilingenjör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Olsson, överdirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Perklev, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-14 t.o.m. 1997-09-01
Expert : Thomas Rolén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Rubenson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-06-21 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-10-07 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rolf Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Olle Stångberg, departementsråd, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-01-19
Expert : Claes Tjäder, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-15
Expert : Bengt Wennerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-09-14
Expert : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Wiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Kitty Victor, enhetschef, fr.o.m. 1997-04-24 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Åsa Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rutger Öijerholm, chefsjurist, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per Östensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-05-17
Sekreterare : Anders Bengtsson, t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Mona Blomdin, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-06-15 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Flodin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Lars Holmgård, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Hans Karlbom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Stefan Köhler, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-08 t.o.m. 1996-11-22
Sekreterare : Per Lagerud, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Henrik Löv, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Björn Persson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Liselotte Rågmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Roger Wikström, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman