: : :

Medverkande i utredning : Robert Cloarec

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Robert Cloarec

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Robert Cloarec medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen (N 1999:06) för att utarbeta ett förslag till ett samlat programdokument för Europeiska socialfondens mål 3 under perioden 2000–2006 m.m. [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Utredningen (N 1999:06) för att utarbeta ett förslag till ett samlat programdokument för Europeiska socialfonderns mål 3 under perioden 2000-2006 m.m.
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
(SOU 1999:107) Nya mål 3 För utveckling av mänskliga resurser i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Jaan Kolk, fr.o.m. 1999-06-10 t.o.m. 1999-10-13
Expert : Robert Cloarec, departementsråd, fr.o.m. 1999-06-22 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Carl-Olof Dandanell, programansvarig, fr.o.m. 1999-06-10 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Per-Erik Johansson, enhetschef, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Christina Rapp-Lundahl, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-10 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Lena Wirkkala, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-22 t.o.m. 1999-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetslivsdelegationen (A 1998:04) [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]

Arbetslivsdelegationen (A 1998:04)


Beteckning : A 1998:04
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-14
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-06-17
Direktiv för delegationen, se dir. 1998:62.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Efraimsson, Inger, fr.o.m. 1998-07-24 t.o.m. 1999-08-31
Ledamot : Bernström, Bonnie, fr.o.m. 1998-08-28 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Breidensjö, Monica, fr.o.m. 1998-08-28 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Cloarec, Robert, fr.o.m. 1998-08-28 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Edgren, Jan, fr.o.m. 1998-08-28 t.o.m. 1999-01-19
Ledamot : Färm, Gunnel, fr.o.m. 1998-08-28 t.o.m. 1999-04-14
Ledamot : Gustafsson, Markus, fr.o.m. 1998-08-28 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Johansson, Anders L, fr.o.m. 1998-08-28 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Nilsson, Bengt G., fr.o.m. 1998-08-28 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Nilsson, Carina, fr.o.m. 1998-08-28 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Nilsson, Helena, fr.o.m. 1998-08-28 t.o.m. 1999-06-14
Ledamot : Söderström, Magnus, fr.o.m. 1998-08-28 t.o.m. 1999-04-14
Huvudsekreterare : Eklund, Margareta, fr.o.m. 1998-08-28 t.o.m. 1999-08-31
Sekreterare : Wallgren, Susanne, fr.o.m. 1998-09-22 t.o.m. 1999-08-31
Sekreterare : Åkerblom, Annika, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 1999-08-31

Rapporter

SOU 1999:69Individen och arbetslivet
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:62
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:69 Individen och arbetslivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
EU-pensionsutredningen (Fi 1994:08) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

EU-pensionsutredningen (Fi 1994:08)


Beteckning : Fi 1994:08
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-12
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:107.
Lokal : SPV, 851 90 Sundsvall, tel. 060-187400.
0

Sammansättning


Ekebrand, Staffan
Expert : Carlberg, Ingrid
Expert : Cloarec, Robert
Expert : Dannberg, Björn
Expert : Flood, Göran
Expert : Haglund, Sven
Expert : Lindgren, Torgny
Expert : Norin, Birgitta
Expert : Sjöberg, Margareta
Sekreterare : Ålund, Mikael

Rapporter

SOU 1996:57"Pensionssamordning för svenskar
i EU-tjänst".
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:107
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:57 Pensionssamordning för svenskar i EU-tjänst [ pdf |Paragraftecken ]
EU-tjänstgöringsutredningen (Fi 1994:09) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]

EU-tjänstgöringsutredningen (Fi 1994:09)


Beteckning : Fi 1994:09
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-18
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:108.
Lokal :
0

Sammansättning


Aspegren, Lennart
Expert : Cloarec, Robert
Expert : Dahlbom, Monica
Expert : Ekström, Anna
Expert : Hansén-Larsson, Gunilla
Expert : Höjer, Inger
Expert : Kjellstrand, Arne
Expert : Lundberg, Inga
Expert : Rahm, Martin
Expert : Svensson, Mari
Expert : Tillander, Per
Sekreterare : Blomquist, Marie

Rapporter

SOU 1995:89Svenskar i EU-tjänst
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:108
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:89 Svenskar i EU-tjänst [ pdf ]
Utredningen (Ju 1992:B) angående vissa frågor om den svenska statsförvaltningens samverkan med regeringen vid ett svenskt EG-medlemskap m.m. [ Avslutad 1993 ] [ Ledamot ]

Utredningen (Ju 1992:B) angående vissa frågor om den svenska statsförvaltningens samverkan med regeringen vid ett svenskt EG-medlemskap m.m.


Beteckning : Ju 1992:B
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1994-10-27
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se Justitiedepartementets promemoria den 21 januari 1992 om den svenska statsförvaltningens medverkan vid ett svenskt EG-medlemskap – ett utredningsuppdrag.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47. Postadress: Box 187, 201 21 Malmö, tel. växel 040/35 58 55, direktval 040/35 58 03 (Johansson) eller 042/14 64 72
0

Sammansättning


Nilsson, Bengt-Åke t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Ahlenius, Inga-Britt t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Ahlmström, Bjarne t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Cloarec, Robert t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Gadd, Arne t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Greborn, Bo t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Göransson, Lennart t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : van, Willem t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Holmstrand, Per t.o.m. 1993-01-31
Ledamot : Kjellstrand, Arne t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Lindh, Pernilla t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Lundeberg, Magnus, fr.o.m. 1993-02-01 t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Måhl, Christer t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Nykvist, Ann-Christin t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Remaeus, Bertil t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Regner, Göran t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Schäder, Göran t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Sibbmark, Bengt t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Öjeheim, Per-Göran t.o.m. 1993-10-31
Ledamot : Öster, Karl-Olov t.o.m. 1993-10-31
Expert : Ekedahl, Tina t.o.m. 1993-10-31
Expert : Malmborg, Curt t.o.m. 1993-10-31
Expert : Pålsson, Thomas t.o.m. 1993-10-31
Sekreterare : Johansson, Pia t.o.m. 1993-06-14

Rapporter

SOU 1993:80Statsförvaltningen och EG.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:80 Statsförvaltningen och EG [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman