Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Rikard Jansson

Sök kontaktuppgifter till Rikard Jansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Rikard Jansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Rikard Jansson medverkat i:

Miljöansvarsutredningen (M 2004:03) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Miljöansvarsutredningen (M 2004:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-11-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:159, dir. 2006:41 och dir. 2006:107
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:39 Ett utvidgat miljöansvar - delbetänkande
SOU 2007:21 GMO-skador i naturen och Miljöbalkens försäkringar
Medverkande :
Särskild utredare : Jörgen Qviström, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2004-11-18 t.o.m. 2007-04-15
Expert : Jenny Andersson, fil.dr., fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Petra Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Håkan Bengtsson, chefsjurist, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Mårten Bengtsson, advokat, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Karin Berkestad, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Jan Darpö, jurist, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Birgit Flening, revisor, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Susanne Gerland, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Per Gullbring, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Inga Britt Höök, försäkringsjurist, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Rikard Jansson, jurist, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Stefan Källman, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Malou Larsson, docent, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Torsten Larsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Camilla Lindholm, jurist, fr.o.m. 2006-03-27 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Mark Marissink, bilog, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Åsa Marklund Andersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Sofia Medin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Staffan Moberg, försäkringsjurist, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Stefan Månsson, verkst. direktör, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Daniel Paska, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Thomas Rihm, civilingenjör, fr.o.m. 2006-03-27 t.o.m. 2006-05-14
Expert : Nicklas Skår, jurist, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-03-26
Expert : Birgitta Swahn, miljöhandläggare, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Jan Terstad, ämnesråd, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Anna Tiberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Harald Ullman, professor, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-03-31
Expert : Anna-Lena Öberg-Högsta, docent och affärsenhetschef, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2006-05-14
Sekreterare : Susanne Allgårdh Calderón, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2007-04-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:39 Ett utvidgat miljöansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2007:21 GMO-skador i naturen och miljöbalkens försäkringar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman