Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Reine Johansson

Sök kontaktuppgifter till Reine Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Reine Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Reine Johansson medverkat i ( 4 st. ):

Fiskelagsutredningen (Jo 2007:03) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Fiskelagsutredningen (Jo 2007:03)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-10-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:125, dir. 2008:47, dir. 2009:13, dir. 2009:44 och dir. 2010:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:53 Fiskevård i enskilt vatten - en översyn av lagen om fiskevårdområden
SOU 2010:42 Med fiskevård i fokus - en ny fiskevårdslag
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Denninger, fr.o.m. 2007-11-15
Expert : Bengt Almkvist, projektledare, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Magnus Blümer, kansliråd, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Håkan Carlstrand, fiskevårdskonsulent, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2009-07-06
Expert : Jacob Hagberg, fiskekolog, fr.o.m. 2009-07-07
Expert : Bengt Högberg, chefsjurist, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Reine Johansson, J kommittéordförande, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Tore Johnsson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Anders Karlsson, fiskevårdschef, fr.o.m. 2009-07-07
Expert : Anna Larson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Olof Lessmark, fiskedirektör, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Helene Lindgren, jurist, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2009-07-06
Expert : Inger Näslund, bitr. koordinator, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Ingemar Olsson, marinbiolog, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Marika Pock, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Jonas Raber, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2008-09-01
Expert : Bengt Strömblom, avdelningschef, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Ingela Sundelin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Ivar Sundvisson, länsfiskekonsulent, fr.o.m. 2008-01-24 t.o.m. 2009-07-06
Expert : Sara Thörngren, verksjurist, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Richard Vesterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-02
Expert : Börje Waldebring, förbundsdirektör, fr.o.m. 2008-01-24
Sekreterare : Maria Broberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2009-06-03
Sekreterare : Nina Nordengren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2010-07-15
Sekreterare : Martin Rydgren, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Sofia Tollgerdt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-08-10 t.o.m. 2010-06-23
Sekreterare : Marie Wettersten, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-08-25 t.o.m. 2009-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 2004:06) om fiskevårdens finansiering [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 2004:06) om fiskevårdens finansiering
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-09-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:133 och dir. 2005:27
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:76 Fiskevårdens finansiering
Medverkande :
Särskild utredare : Gösta Gunnarsson, landshövding, fr.o.m. 2004-09-30
Expert : Bo Bengtsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Martin Engström, fiskekonsulent, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Anders Gustafsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Reine Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-03-08
Expert : Anna Helena Lindahl, enhetschef, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Stefan Nyström, generalsekreterare, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Tommie Sjöberg, departementsråd, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Tico Söderlindh, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-01
Sekreterare : Martin Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-10-16
Bitr. sekreterare : Martin Rydgren, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-10-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:76 Fiskevårdens finansiering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 2004:02) om utvärderingen av den svenska fiskerikontrollen [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 2004:02) om utvärderingen av den svenska fiskerikontrollen
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:45 och dir. 2004:158
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:27 Den svenska fiskerikontrollen - en utvärdering
Medverkande :
Särskild utredare : Yvonne Gustafsson, generaldirektör, fr.o.m. 2004-04-21
Sakkunnig : Sara Almer, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-08
Sakkunnig : Sofia Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-04-21
Sakkunnig : Daniel Samuelson, avdelningschef, fr.o.m. 2004-04-21
Sakkunnig : Clara Tamm, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-04-21
Sakkunnig : Dan Thorell, avdelningschef, fr.o.m. 2004-04-21
Sakkunnig : Gia Wickbom, kansliråd, fr.o.m. 2004-04-21 t.o.m. 2004-09-07
Expert : Reine Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-04-21
Expert : Inger Näslund, handläggare, fr.o.m. 2004-04-21
Sekreterare : Patrik Olofsson, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2005-03-07
Sekreterare : Lisen Sjöling, fr.o.m. 2004-05-04 t.o.m. 2005-04-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:27 Den svenska fiskerikontrollen – en utvärdering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 1992:03) om fiskerinäringens utvecklingsmöjligheter [ Avslutad 1993 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Jo 1992:03) om fiskerinäringens utvecklingsmöjligheter
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1992:83.
Lokal : Jordbruksdepartementet, 103 33 Stockholm.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:136 Svenskt fiske - nuläge och utveck- lingsmöjligheter
SOU 1993:103 Svenskt fiske. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Per Wramner, generaldirektör
Sakkunnig : Yngve Björkman, direktör
Sakkunnig : Reine Johansson, förbundsordförande
Sakkunnig : Sven Kollberg, förbundsordförande
Sakkunnig : Thomas Söderberg, generalsekreterare
Expert : Johan Bodegård, departementssekreterare
Expert : Tore Gustavsson, avdelningschef
Expert : Ann Lemne, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-05-12
Expert : Stefan de, överdirektör
Expert : Roger Mattiasson, verkst. direktör
Expert : Agne Pettersson, departementssekreterare
Expert : Christina Tuvelind, departementssekreterare, t.o.m. 1993-09-01
Erling Bager, led. av riksdagen
Lisbet Calner, led. av riksdagen
Kaj Larsson, led. av riksdagen
Roland Mattisson, led. av riksdagen
Carl Olov Persson, led. av riksdagen
Sven-Olof Petersson, led. av riksdagen
Claus Zaar, led. av riksdagen
Sekreterare : Bengt Strömblom, departementsråd
Eva Lehndal, departementssekreterare, t.o.m. 1993-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:136 Svenskt fiske – nuläge och utvecklingsmöjligheter [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1993:103 Svenskt fiske [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman