: : :

Medverkande i utredning : Raymond Svensson

Sök kontaktuppgifter till Raymond Svensson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Raymond Svensson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Raymond Svensson medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om delaktighet i EU (Ju 2014:20) [ Avslutad 2016 ] [ Ledamot ]

Utredningen om delaktighet i EU (Ju 2014:20)


Beteckning : Ju 2014:20
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2017-04-03
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-07-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:112
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Strömvik, Maria, fr.o.m. 2014-07-17 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Areskoug Mascarenhas, Katarina, fr.o.m. 2015-09-29 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Baralt, Pernilla, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-09-28
Expert : Bergström, Niklas, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Brundin Urisman, Alexandra, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Ehinger Berling, Åsa, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Ericsson, Marie, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Gustavsson, Lena, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Gustavsson, Rolf, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Håkansson Harju, Lotta, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Jonsson, Håkan, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Rodert, Ariane, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Schmidt, Olle, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : Svarén, Jesper, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Ledamot : Svensson, Raymond, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Expert : von Sydow, Göran, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2016-02-02
Sekreterare : Onn, Helena, fr.o.m. 2014-09-10 t.o.m. 2016-02-14

Rapporter

SOU 2016:10EU på hemmaplan
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:112 Delaktighet i EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:10 EU på hemmaplan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om den statliga folkrörelsepolitiken i framtiden (Ju 2005:12) [ Avslutad 2007 ]

Utredningen om den statliga folkrörelsepolitiken i framtiden(Ju 2005:12)


Beteckning : Ju 2005:12
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Senast ändrad : 2008-03-07
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2005-10-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:117 och dir. 2007:07
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Karlsson, Åsa-Britt, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Sakkunnig : Ericsson, Marie, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Ledamot : Norberg, Ulla, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Aldenberg, Elisabet, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Gawell, Malin, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Häll, Lars, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Jansson, Anna-Karin, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Mattsson, Hans, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Mårselius, Petra, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Strömberg, Lovisa, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Svensson Risdal, Mårten, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-02-28
Expert : Törnell Sandberg, Stina, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Viirman, Ants, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Åkesson, Hanna, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-01-31
Björk, Inger, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Dahlborg, Magdalena, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Friberg, Torsten, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Färm, Ingemar, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Holmestig, Anders, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Idris, Alaa, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Jarlöv, Lena, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Jonsson, Gerd, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Ljung, Birgitta, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Mijatovic, Milinko, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Pettersson, Göran, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Setkic, Mostafa, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Svensson, Raymond t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Lindholm, Berndt, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-10-14

Rapporter

SOU 2007:66Rörelser i tiden
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 2005:117
Dir. 2007:07
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:7 Tilläggsdirektiv till Folkrörelseutredningen (Ju 2005:12) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:66 Rörelser i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Nationalkommittén för förberedelser och genomförande av den sjunde europeiska konferensen om social ekonomi (Ku 1999:07) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Nationalkommittén för förberedelser och genomförande av den sjunde europeiska konferensen om social ekonomi (Ku 1999:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-05-20
Direktiv för utredningen, se protokoll vid regeringssammanträde 1999-05-20 nr. 1.
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulrica Messing, statsråd, fr.o.m. 1999-05-20
Vice ordförande : Gun-Britt Mårtensson, ordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Sören Andersson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Tore Andersson, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Anita Axelsson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-03-18
Ledamot : Malin Berggren, ordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-03-18
Ledamot : Rafael Bermejo, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Alec Carlberg, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Bo Dockered, lantbrukare, fr.o.m. 2000-07-20 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Eva Fernvall, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Sebastian Giwa, fr.o.m. 2001-03-19
Ledamot : Bengt Göransson, f.d. statsråd, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : K Hammar, G ärkebiskop, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Börje Hörnlund, landshövding, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2000-07-19
Ledamot : Hans Jonsson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2000-05-21
Ledamot : Mostafa Kharraki, ordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Agneta Mbuyamba, fr.o.m. 2001-03-19
Ledamot : Elisabeth Mattsson, bitr. Europachef, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Inger Schörling, EU-parlamentariker, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Roland Svensson, direktör, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Görel Thurdin, ordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Ylva Thörn, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Caroline Trapp, vice ordförande, fr.o.m. 2000-05-22 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Bengt Westerberg, f.d. socialminister, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Peter Örn, generalsekreterare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Sakkunnig : Ingrid Engelbrekts, fr.o.m. 2001-01-01
Sakkunniga : Ingrid Grahn, planeringssekreterare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Sakkunnig : Kent Ivarsson, kansliråd, fr.o.m. 2000-01-26
Sakkunniga : Ulla Loord-Gynne, t.f. verkst. direktör, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Sakkunniga : Jan Olofsson, projektledare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Sakkunniga : Tina Sköld Engdahl, kooperativ rådgivare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunniga : Raymond Svensson, projektledare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Sakkunniga : Erling Zetterman, projektledare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Expert : Jan Olosson, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2001-06-30
Huvudsekreterare : Monika Olin Wikman, fr.o.m. 2001-01-15 t.o.m. 2001-09-30
Sekreterare : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2000-11-08
Sekreterare : Göran Dahlstrand, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1999-10-01
Sekreterare : Ingela Håkansson, departementssekreterarae, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-11-07
Sekreterare : Kristina Lejdström, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-09-30
Bitr. sekreterare : Klara Grundberg, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2001-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Samlingslokalutredningen (C 1993:03) [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]

Samlingslokalutredningen (C 1993:03)


Beteckning : C 1993:03
Departement : Civildepartementet
Senast ändrad : 1995-01-29
Status : Avslutad 1994
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:65.
Lokal :
0

Sammansättning


Björk, Gunnar
Expert : Andersson, Sven-Eric
Expert : Dahlgren, Sven-Olof
Expert : von, Fredrik
Expert : Lejdström, Kristina
Sekreterare : Svensson, Raymond t.o.m. 1994-03-15
Berkelöv, Ulf

Rapporter

SOU 1994:32Mycket Under Samma Tak.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:65
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:32 Mycket under samma tak [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman