: : :

Medverkande i utredning : Rémy Kollessar

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Rémy Kollessar

Utredning som Rémy Kollessar medverkat i:

Energinätsutredningen (M 2006:03) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]

Energinätsutredningen (M 2006:03)


Beteckning : M 2006:03
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-10
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-03-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:39, dir. 2007:27, 2007:86, dir. 2008:54 och dir. 2009:23
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Kjellman, Sten, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Eriksson, Catarina, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2006-08-24
Sakkunnig : Israelsson, Karin, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Sakkunnig : Heldt, Iris, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Kollessar, Rémy, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Lindholm, Andreas, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Lindström, Eva, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-11-21
Sakkunnig : Morén, Göran, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Möller, Mikael, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Persson, Bertil, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Richert, Anders, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Rosenberg, Camilla, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Röske, Maria, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Sjökvist, Karin, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Sakkunnig : Svensson, Ylva, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Sävström, Ulf, fr.o.m. 2006-08-25 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Törnqvist, Caroline, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Husblad, Roger, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Liljegren, Ronald, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Lindström, Joakim, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Expert : Rutberg, Bo, fr.o.m. 2008-01-25 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Åkesson, Hans, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-05-08
Huvudsekreterare : Lundgren, Jan-Olof, fr.o.m. 2008-02-15 t.o.m. 2009-05-22
Sekreterare : Bengtsson, Martin, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2009-05-08
Sekreterare : Leander, Åsa Camilla, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Olander, Hans, fr.o.m. 2007-09-04 t.o.m. 2009-05-08
Sekreterare : Steen, Mattias, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2008-01-14

Rapporter

SOU 2007:99Förhandsprövning av nättariffer m.m.
SOU 2009:2Nya nät för förnybar el
SOU 2009:48Konsessioner för el- och gasnät
Källa : Sveriges riksdag

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman