Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Pia Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Pia Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Pia Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Pia Eriksson medverkat i:

Utredningen om reglering av industriutsläpp (M 2010:07) [ Avslutad 2012 ] [ Ledamot ]
Utredningen om reglering av industriutsläpp (M 2010:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-10-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:86 Bättre miljö - minskade utsläpp
Medverkande :
Särskild utredare : Ulla Bergendal, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-10-21 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Oscar Alrik, miljörättsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Mårten Bengtsson, advokat, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Margaretha Berg, länsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Kerstin Blom Bokliden, handläggare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Jan Darpö, professor, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Pia Eriksson, jurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : David Granberg, bolagsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Ulrik Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Lena Nilsson, miljöråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Erik Nyström, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Anna-Lena Rosengardten, miljöråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Liselott Rågmark, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Karin Sparrman, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Gunilla Stener, länsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Malin Wik, kansliråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Conny Öhman, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Sven-Olof Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2011-02-01 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Anna Törner, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2011-01-31
Expert : Ulf Wickström, miljöjurist, fr.o.m. 2011-02-18 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Emma Ovesdotter Degerfeldt, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Therese Sandin, fr.o.m. 2010-12-13 t.o.m. 2012-01-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:113 Reglering av industriutsläpp [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:86 Bättre miljö – minskade utsläpp [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman