Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Petra Johfur

Sök kontaktuppgifter till Petra Johfur på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Petra Johfur

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Petra Johfur medverkat i ( 3 st. ):

Alkohollagsutredningen (S 2007:11) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Alkohollagsutredningen (S 2007:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-09-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:127 och dir. 2008:133
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:113 Några alkoholfrågor med EG-rättslig anknytning
SOU 2009:22 En ny alkohollag
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Werner, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2007-10-01
Expert : Ann Sofi Agnevik, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Mats Alriksson, rättslig expert, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Mikael Bentzer, enhetschef, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Teresa Brinck, jurist, fr.o.m. 2007-12-10
Expert : Karin Eckerberg, bolagsjurist, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Monica Falck, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Ulrika Falkman Walhagen, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-04-14
Expert : Carin Jahn, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-01
Expert : Anders Johannesson, expert, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Andreas Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Petra Johfur, byrådirektör, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Håkan Kjellsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Stefan Lundin, avdelningschef, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Thomas Nilsson, polisintendent, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Peter Scharmer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Olof Simonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Thomas Svaton, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-11-01
Expert : Benny Torstensson, socialdirektör, fr.o.m. 2007-11-01
Sekreterare : Per-Olov Larsson, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Thorbjörn Lindvall, fr.o.m. 2007-11-05 t.o.m. 2009-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:113 Några alkoholfrågor med EG-rättslig anknytning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:22 En ny alkohollag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Inregränslagsutredningen (Fi 2004:09) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Inregränslagsutredningen (Fi 2004:09)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-05-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:65 och dir. 2005:98
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:9 Kontroll av varor vid inre gräns
Medverkande :
Särskild utredare : Marita Aronson, fr.o.m. 2004-05-06 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Sören Clerton, fr.o.m. 2004-10-29 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Kristina Falk Strand, fr.o.m. 2004-10-29 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Lena Gustafson, fr.o.m. 2004-10-29 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Petra Johfur, fr.o.m. 2004-10-29 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Per Kjellson, fr.o.m. 2004-10-29 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Henri Olsson, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Aase Tronstad, fr.o.m. 2004-10-29 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Angela Öst, fr.o.m. 2004-10-29 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Maria Kaiser, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2006-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:9 Kontroll av varor vid inre gräns [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Alkoholutredningen (S 1998:02) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Alkoholutredningen (S 1998:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-03-12
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:19 och dir. 1998:52.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:156 Alkoholpolitikens medel
SOU 2000:59 Bestämmelser om alkoholdrycker
SOU 2000:60 Bestämmelser om teknisk sprit m.m.
Medverkande :
Ordförande : Susanne Billum, regeringsråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Monica Falck, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Marianne Förander, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-05-31
Sakkunnig : Margaretha Granborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Christian Groth, kansliråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Beatrice Hernqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-01
Sakkunnig : Jessica Karlberg Lagrelius, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1999-05-15 t.o.m. 1999-11-30
Sakkunnig : Gert Knutsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Johan Montelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Magnus Rydén, sakkunnig, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Hans Agnéus, direktör, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Conny Eklund, kemist, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Louise Heckscher, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Petra Johfur, byrådirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Peter Mattson, direktör, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Allan Nyrén, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Anita Sundin, sektionschef, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Jan Thagesson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1998-06-01
Sekreterare : Peter Carlsten, tillståndschef, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Karin Sederholm, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-20 t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman