: : :

Medverkande i utredning : Peter Lamming

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Peter Lamming

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredning som Peter Lamming medverkat i:

Kommittén om samverkan angående information kring bruk av alkohol, dess risker och skadeverkningar mellan branschorganisationer, försäkringsbolag och berörda myndigheter, (OAS) (S 1997:02) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]

Kommittén om samverkan angående information kring bruk avalkohol, dess risker och skadeverkningar mellan branschorganisationer,försäkringsbolag och berörda myndigheter, (OAS) (S 1997:02)


Beteckning : S 1997:02
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-04
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-09-09
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:3.
Lokal :
Kommittén har upphört fr.o.m. den 1 april 2001. (Beslut den 25 april 2001).

Sammansättning


Ordförande : Persson Göransson, Ewa, fr.o.m. 1999-01-15
Ordförande : Westerberg, Ulf, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-01-14
Ledamot : Bergqvist, Agneta, fr.o.m. 1999-01-15
Ledamot : Bergqvist, Paul, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Beskow, Anders, fr.o.m. 1997-08-20
Ledamot : Dreber, Agneta, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-11-30
Ledamot : Fernlund, Carl-Gustav, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Hibell, Björn, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Jacobsson, Egon, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-01-27
Ledamot : Jansson, Kjell, fr.o.m. 1998-04-01
Ledamot : Feldt, Kjell-Olof, fr.o.m. 1998-01-28
Ledamot : Karm, Rein, fr.o.m. 1999-09-01
Ledamot : Knutsson, Gert, fr.o.m. 1998-03-01
Ledamot : Laurell, Hans, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Mattsson, Peter, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-08-31
Ledamot : Neuman, Gun, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Nyrén, Allan, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Romanus, Gabriel, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-08-31
Ledamot : Steen, Anitra, fr.o.m. 1999-09-01
Ledamot : Swartz, Bertil, fr.o.m. 1998-03-01
Ledamot : Svensson, Roland, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Tegnér, Christer, fr.o.m. 1997-08-20 t.o.m. 1998-01-27
Ledamot : Vangstad, Mats, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Ågren, Gunnar, fr.o.m. 1999-12-01
Ledamot : Åhmansson, Nils-Erik, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Danielsson, Johan, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Knutsson, Gert, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Lamming, Peter, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Leifman, Håkan, fr.o.m. 1998-04-01
Sekreterare : Renström, Maria, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-12-31
Sekreterare : Wrede, Håkan, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2001-03-31

Rapporter

SOU 1998:26Från hembränt till Mariakliniken – fakta om ungdomar och svartsprit
SOU 1998:154OAS, Oberoende AlkoholSamarbetet i framtiden
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:3

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman