: : :

Medverkande i utredning : Peter Krantz

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Peter Krantz

Utredningar som Peter Krantz medverkat i ( 2 st. ):

Digitaliseringsrättsutredningen (Fi 2016:13) [ Pågående ] [ Expert ]

Digitaliseringsrättsutredningen (Fi 2016:13)


Beteckning : Fi 2016:13
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2018-04-10
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-11-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:98
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Magnusson Sjöberg, Cecilia, fr.o.m. 2016-11-24 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Akenine, Daniel, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Axelsson, Tove, fr.o.m. 2017-10-02
Expert : Bill, Markus, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Bylund, Sylvia, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Bynander, Kerstin, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Bålman, Johan, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Drewniak, Malgorzata, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Eckerby, Veronica, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Ehn, Ylva, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Ekholm, Anders, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Fjelkegård, Nils, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Gapp, Lena, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Hektor, Anders, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Johanssén, Gustaf, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Karlsson, Helene, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Kempe, Linn, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Krantz, Peter, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Lewin Pihlblad, Lotta, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Lindeberg, Johan, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Nymark, Manolis, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Resare, Pål, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Sertcanli, Maria, fr.o.m. 2017-03-07 t.o.m. 2017-10-01
Expert : Starkerud, Kristina, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Tullstedt, Katarina, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Veschetti Holmgren, Desiree, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Wallström, Magnus, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Westberg, Mikael, fr.o.m. 2017-03-07
Huvudsekreterare : Markstedt, Sara, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Alverfors, Ingela, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Nordfeldt, Anja, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-03-31

Rapporter

SOU 2018:25Juridik som stöd för förvatlningens digitalisering
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:25 Juridik som stöd för förvaltningens digitalisering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
E-delegationen (Fi 2009:01) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]

E-delegationen (Fi 2009:01)


Beteckning : Fi 2009:01
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-03-26
Direktiv för delegationen, se dir. 2009:19, dir. 2010:32, dir. 2013:40, dir. 2013:116 och dir. 2014:131
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Bränström, Annika, fr.o.m. 2011-08-01 t.o.m. 2015-06-30
Ordförande : Sjöstrand, Mats, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-07-31
Ledamot : Bermudez-Svankvist, Angeles, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2013-09-02
Ledamot : Borg Wallin, Kerstin, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-03-02
Ledamot : Brännström, Annika, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-07-31
Ledamot : Danielsson, Anders, fr.o.m. 2012-04-23 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Denneberg, Leif, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Eliasson, Dan, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Hansson, Ingemar, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Gellerbrant Hagberg, Christina, fr.o.m. 2011-03-03 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Jonasson, Lennart, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Jordell, Björn, fr.o.m. 2010-05-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Jönsson, Stig, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Kjellson, Bengt, fr.o.m. 2011-08-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Lender, Adriana, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-09-30
Ledamot : Lidman, Thomas, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2010-04-30
Ledamot : Lindberg, Helena, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Ljungh, Claes, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Lugnet, Christina, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2012-09-17
Ledamot : Mattsson, Therese, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Mosseby, Per, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Nordlöf, Gunilla, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Olsson, Clas, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-04-28
Ledamot : Persson, Mats, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2012-08-31
Ledamot : Sjöberg, Mikael, fr.o.m. 2014-04-29 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Svenson, Bengt, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Starrin, Karin, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Sörman, Håkan, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Widlert, Staffan, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Westling Palm, Katrin, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Enzell, Magnus, fr.o.m. 2009-04-14 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Hagdahl, Anneli, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Henryson, Christina, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Hägglöf, Lena, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Höglund, Roland, fr.o.m. 2009-04-14 t.o.m. 2010-05-09
Tf. huvudsekreterare : Bredenwall, Cecilia, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-11-11
Huvudsekreterare : Carlsson, Ewa, fr.o.m. 2012-11-12 t.o.m. 2015-07-15
Huvudsekreterare : Thagemark, Claes, fr.o.m. 2009-12-07 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Abdolrasouli, Homa, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Amormet, Maximilian, fr.o.m. 2009-05-01 t.o.m. 2012-08-07
Sekreterare : Bredenwall, Cecilia, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2014-09-07
Sekreterare : Bålman, Johan, fr.o.m. 2010-03-08 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Brogan, Karolina, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Hagdahl, Anneli, fr.o.m. 2010-03-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Hagelstedt, Viktoria, fr.o.m. 2014-01-02 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Hagström, Björn, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Höglund, Roland, fr.o.m. 2010-05-10 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Janerud, Mårten, fr.o.m. 2010-08-16 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Krantz, Peter, fr.o.m. 2009-11-16 t.o.m. 2011-11-24
Sekreterare : Nyström, Catharina, fr.o.m. 2012-10-15 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Pegelow, Anna, fr.o.m. 2012-05-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Sartorius, Eva, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Sivertzen, Odd, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Sjösten, Jan, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Warstrand, Lena, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Åkesson, Patrik, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-03-31
Biträdande sekreterare : Dozzi, Jakob, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2012-08-31
Biträdande sekreterare : Dozzi, Marit, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Danneman, Lars, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2015-06-30
Eriksson, Margareta, fr.o.m. 2013-02-15 t.o.m. 2015-06-30
Granholm, Arne, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2013-10-31
Gustafsson, Gunnel, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2014-12-31
Jafari, Daniel, fr.o.m. 2014-02-17 t.o.m. 2014-09-15

Rapporter

SOU 2009:86Strategi för myndigheternas arbete med e-förvaltning
SOU 2010:20Så enkelt som möjligt för så många som möjligt – Från strategi till handling för e-förvaltning
SOU 2010:62Så enkelt som möjligt för så många som möjligt. Under konstruktion – framtidens e-förvaltning
SOU 2011:27Så enkelt som möjligt för så många som möjligt – En bit på väg
SOU 2011:67Så enkelt som möjligt för så många som möjligt – vägen till effektivare e-förvaltning
SOU 2012:18Så enkel som möjligt för så många som möjligt – den mjuka infrastrukturen på väg
SOU 2012:68Så enkelt som möjligt för så många som möjligt – förstärkt samordning av förvaltningsgemensamma tjänster
SOU 2013:22Så enkelt som möjligt för så många som möjligt – samordning och digital samverkan
SOU 2013:75Organisering av framtidens e-förvaltning
SOU 2013:77Så enkelt som möjligt för så många som möjligt – IT-standardisering inom socialtjänsten
SOU 2014:39Så enkelt som möjligt för så många som möjligt – Bättre juridiska förutsättningar för samverkan och service
SOU 2014:75Automatiserade beslut – färre regler ger tydligare reglering
SOU 2015:66En förvaltning som håller ihop
Källa : Sveriges riksdag

Betänkanden av utredningen ( 13 st. SOU ) :

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman