Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Per Odebrant

Sök kontaktuppgifter till Per Odebrant på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Per Odebrant

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Per Odebrant medverkat i ( 2 st. ):

IT-kommissionen (K 1998:04) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
IT-kommissionen (K 1998:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-14
Direktiv för kommissionen, se dir. 1998:38.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:12 IT-problem inför 2000-skiftet. Rapport 1/97
SOU 1997:23 Teknik, demokrati och delaktighet. Rapport 2/97
SOU 1997:31 Kristallkulan - tretton röster om framtiden. Rapport 3/97
SOU 1997:63 Sverige inför epokskiftet. Rapport 5/97
SOU 1997:73 Inför en svensk policy för säker elektorinisk kommunikation. Rapport 6/97
SOU 1997:124 IT-kommissionens hearing om den nya medie- och programvaruindustrin. Rapport 7/97
SOU 1997:178 IT och miljön - En samling goda exempel. Rapport 4/97
SOU 1998:19 IT och regional utveckling - 120 expemplar från Sveriges län. Rapport 1(98
SOU 1998:20 IT-kommissionens hearing om infrastrukturen för digitala medier. Rapport 2/98
SOU 1998:21 Problem med inbäddade system inför 2000-skiftet. Rapport 3/98
SOU 1998:36 Identifiering och identitet i digitala miljöer. Rapport 4/98
SOU 1998:54 Hur offensiv IT-användning kan skapa tillväxt för mindre företag. Rapport 5/98
SOU 1998:56 IT och nationalstaten - Fyra framtidsstudier. Rapport 6/98
SOU 1998:65 Nya tider, nya förutsättningar... Rapport 8/98
SOU 1998:70 Skolan, IT och det livslånga lärandet. Rapport 7/98
SOU 1998:79 IT och regional utveckling - Erfarenheter från tre hearingar under mars 1998. Raport 9/98
SOU 1998:109 Rättsinformation och IT - Rapport från två seminarier 1996 och 1998. Rapport 10/98
SOU 1998:133 God etik på nätet. Rapport 11/98
SOU 1998:153 Hur ska man finansiera välfärden i det globaliserade IT-samhället. Rapport 12/98
SOU 1999:86 PC:n är död - länge leve PC:n! Nya möjligheter för Sverige. Rapport 1/99
SOU 1999:134 Framtidssäker IT-infrastruktur för Sverige. Rapport nr 2/99
SOU 1999:138 Från Callcenter till Kontaktcenter Trender, möjligheter och problem. Rapport 3/99
SOU 2003:55 Digitala tjänster - hur då? En IT-politik för resultat och nytta
Medverkande :
Ordförande :
Ordförande : Björn Rosengren, statsråd, fr.o.m. 1998-10-15 t.o.m. 2002-10-14
Vice ordförande : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2003-05-31
Ordförande : Ines Uusmann, statsråd, fr.o.m. 1998-05-14 t.o.m. 1998-10-14
Ledamot : Thomas Falk, direktör, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Birgitta Frejhagen, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Lisbeth Gustavsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Lars Ilshammar, doktorand, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Ove Ivarsen, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Helejna Larsson, projektledare, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Marie Persson Björkman, industriattaché, fr.o.m. 1999-06-22 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Rolf Skoglund, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Ledamot : Lisa Söderberg, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 1999-04-15
Ledamot : Hans Wallberg, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Henrik Ahlén, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Bo Beckeström, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2003-06-14
Sekreterare : Jan Berner, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Martin Brinnen, doktorand, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-03-31
Sekreterare : Anne-Marie Eklund Löwinder, fr.o.m. 1998-09-21 t.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Susanne Eliasson, fr.o.m. 2002-01-14 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Gunnar Hedborg, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2001-11-21
Sekreterare : Per Hjertén, fr.o.m. 2002-01-22 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Gustaf Johnssén, fr.o.m. 2000-08-19 t.o.m. 2001-08-31
Sekreterare : Sören Lind, fr.o.m. 2002-02-15 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Christer Marking, departementsråd, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2003-05-31
Sekreterare : Per Odebrant, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 1999-05-16
Sekreterare : Benny Regnér, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2001-01-29
Sekreterare : Håkan Selg, fr.o.m. 2002-04-08 t.o.m. 2002-08-31
Sekreterare : Johannes Sjögren, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2002-01-13
Sekreterare : Kjell Skoglund, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2003-06-07
Bitr. sekreterare : Bertil Andersson, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2000-05-16
Bitr. sekreterare : Jenny Axäll, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2000-05-31
Bitr. sekreterare : Pernilla Hultén, fr.o.m. 2002-06-10 t.o.m. 2002-07-12
Bitr. sekreterare : Maria Kaarto, fr.o.m. 2003-03-31 t.o.m. 2003-05-09
Bitr. sekreterare : Urban Kindhult, fr.o.m. 2001-09-03 t.o.m. 2002-02-02
Bitr. sekreterare : Karin Larsson, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2002-12-31
Bitr. sekreterare : Margaretha de Woul, fr.o.m. 2000-08-07 t.o.m. 2003-06-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 28 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:19 IT och regional utveckling – 120 exempel från Sveriges län [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:20 IT-kommissionens hearing om infrastrukturen för digitala medier [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:21 Problem med inbäddade system inför 2000-skiftet – Hearing anordnad av IT-kommissionen i samverkan med Industriförbundet och Statskontoret 1997-11-14 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:36 Identifiering och identitet i digitala miljöer – referat från en hearing den 12 november 1997 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:54 Hur offensiv IT-användning kan skapa tillväxt för mindre företag – ett rådslag anordnat av IT-kommissionen på uppdrag av Kommunikationsdepartementet, Närings- och handelsdepartementet och Industriförbundet, Rotundan, Rosenbad 1997-11-18 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:58 IT och nationalstaten – fyra framtidsscenarier [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:65 Nya tider, nya förutsättningar ... [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:70 Skolan, IT och det livslånga lärandet – hearing anordnad av Utbildningsdepartementet och IT-kommissionen, Rosenbad 1997-12-04 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:79 IT och regional utveckling – Erfarenheter från tre hearingar under mars 1998 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:109 Rättsinformation och IT – Rapport från två seminarier 1996 och 1998 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:133 God etik på nätet – hearing anordnad av IT-kommissionen [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:153 Hur skall man finansiera välfärden i det globaliserade IT-samhället? Ett samtal om IT-utveckling och offentlig ekonomi anordnat av IT-kommissionen och ESO [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:86 PC:n är död – länge leve PC:n! nya möjligheter för Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:134 Framtidssäker IT-infrastruktur för Sverige [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:138 Från callcenter till kontaktcenter – trender, möjligheter och problem [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:48 EG-rätten och den svenska rättsinformationen – Rapport från ett seminarium [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:96 Självreglering inom elektroniska affärer – En hearing anordnad av IT-kommissionen på uppdrag av Näringsdepartementet [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:123 Hur blir en ny infostruktur motorn i e-Sverige? [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:124 Vuxenutbildning – en nyckelfråga i IT-samhället – rapport från ett seminarium [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:71 Rättsinformation under 2000-talet – Nuläge i Sverige och Europa, trender och policy [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:15 IT och äldre [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:24 Vem använder Internet och till vad? – Spridning av Internet bland befolkningen [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:25 Vårt digitala tjänstesamhälle – vision 2011+ – Visioner och reflektioner om önskvärda framtider – Rapport från IT-kommissionens hearing, 24-25 september 2001 [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:51 Breddtjänster – ett nytt skede i IT-politiken [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:102 Legal Information and the Internet – Experiences and challenges [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:112 Law and Information Technology – Swedish Views [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:55 Digitala tjänster – hur då? – En IT-politik för resultat och nytta [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:58 Perspektiv på rättsinformationen – Rättsinformation och IT 2002 [ pdf ]
IT-kommissionen (SB 1995:01) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
IT-kommissionen (SB 1995:01)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:1 och 1996:46.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:68 IT-kommissionens arbetsprogram 1995-96.
SOU 1996:178 IT och miljön - en samling goda exempel
SOU 1997:12 IT-problem inför 2000-skiftet - delbetänkande
SOU 1997:23 Digital demokrati - delbetänkande
SOU 1997:31 Kristallkulan - tretton röster om framtiden - delbetänkande
SOU 1997:63 Sverige inför epokskiftet - delbetänkande
SOU 1997:67 Sweden in the Information Society
SOU 1997:73 Inför en svensk policy om SÄKER ELEKTORNISK KOMMUNIKATION - delbetänkande
SOU 1997:124 IT-kommissionens hearing om den nya medie- och programvaruindustrin Publikationer Kommunikation utan gränser - en rapport från IT-kommissionen juni 1995 Skriften är ett sammandrag av kommissionens arbetsprogram Communication Without Frontiers - report by Swedish IT-Commission, juni 1995 Engelsk översättning av sammandraget Europeiska Unionen - IT, telekommunikation och nya medier En kartläggning och analys gjord av Statskontoret på uppdrag av IT-kommissionen Datorvanor 1995 Undersökning av svenska folkets datorvanor utförd av Statistiska Centralbyrån, SCB på uppdrag av IT-kommissionen IT världen runt - Nationella IT - initiativ, Utlandsrapport Undersökning av Sveriges Tekniska Attachér på uppdrag av IT-kommissionen och Näringsdepartementet IT världen runt - Regionala initiativ Undersökning av Sveriges Tekniska Attachér på uppdrag av IT-kommissionen och Näringsdepartementet. Stencil, Stockholm 1995. IT världen runt - Statligt stöd till mjuk- varuindustrin Undersökning av Sveriges Tekniska Attachér på uppdrag av IT-kommissionen och Näringsdepartementet. Stencil, Stockholm 1995. Data om informationstekniken i Sverige 1996 Redovisning av befintlig statistik om handel med och produktion av IT samt användning av IT, gjord av Statistiska centralbyrån på uppdrag av IT-kommissionen Rapport 1/96, Så kan Sverige utveckla en stark programvaruindustri Dokumentation från hearing 13 december 1995 Rapport 2/96, IT-mått - Hur kan IT-användning beskrivas Studie gjord av CEPRO AB på uppdrag av IT- kommissionen Rapport 3/96, IT och Handikapp Dokumentation från workshop 23 november 1995 Rapport 4/96, Kvinnor och IT Dokumentation från dialogkonferens anordnad av IT-kommissionen och Socialdepartementet 5-6 december 1995 Rapport 5/96, Rättsinformation och IT - Svårigheternas advokater eller möjligheternas ambassadörer Raport 6/96, ERROR, När IT inte fungerar - en rapport om IT och dess användbarhet Rapport 7/96, IT-kommissionens hearing om infrastrukturen för information och kommunikation Rapport 95/96, Rättsinformation och IT Dokumentation från hearing om rättsinformation och IT anordnad av IT-kommissionen och Stiftelsen för rättsinformation, 26 april 1996 Dokumentation från hearing, 5-6 juni 1996 Rapport 8/96, Affärsnyttan med Internet Sammanfattning av ett seminarium som anordnades av IT-kommissionen, Swebizz och Sveriges Tekniska Attachéer den 4 juni 1996. Publiceras endast i elektronisk form på IT-komm. hemsida: http://www.itkommissionen.se. Kommissionen skall avge en delredovisning senast den 31 mars 1997 och slutrapportering den 31 maj 1998. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Nygren, f.d. statsråd, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-04-08
Ordförande : Ines Uusmann, statsråd, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 1998-06-30
Vice ordförande : Stig Hagström, universitetskansler, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Lars Engqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Boel Flodgren, rektor, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Margareta Foyer, länsdirektör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Ulla Frang, direktör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Birgitta Frejhagen, verkst.direktör, fr.o.m. 1996-06-22 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Stig Hagström, universitetskansler, fr.o.m. 1995-02-15
Ledamot : Gunnar Hedborg, näringslivschef, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-08-31
Ledamot : Mona Hillman, förbundssekreterare, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Eva Jacobsson, direktör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Jan-Åke Kark, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Mirka Mikes, forskningschef, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Ann-Marie Nilsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-09-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Ingela Ronnheden, undersköterska, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Christer Sturmark, företagsledare, fr.o.m. 1996-06-22 t.o.m. 1998-05-31
Ledamot : Olof Ulander, nätchef, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Anne-Margrete Wachtmeister, konsult, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1996-06-21
Ledamot : Linda Widmark, studerande, fr.o.m. 1996-06-22 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Suzanne Liljegren, konsult, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-03-31
Expert : Gunnar Hedborg, näringslivschef, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Ann-Marie Nilsson, kanslichef, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-09-14
Sekreterare : Bo Beckeström, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Anders Forsberg, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1998-04-14
Sekreterare : Per Hammarstedt, doktorand, fr.o.m. 1997-12-16 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Kai Honkonen, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Magnus Härviden, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1997-10-12
Sekreterare : Eva Mittermaier, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Per Odebrant, fr.o.m. 1998-02-10 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Marta Sandén, redaktör, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Weje Sandén, redaktör, fr.o.m. 1995-10-16 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Kjell Skoglund, rådman, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Erika Södersten, fr.o.m. 1998-02-24 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Daniel Westman, fr.o.m. 1998-01-09 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Ulla Åhs, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-05-14
Maria Håkansson, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-06-30
Karin Larsson, fr.o.m. 1998-03-09 t.o.m. 1998-06-30
Louise Sjöström, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-07-31
Ann-Kristin Hägglund, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-01-07
Camilla Olsson, fr.o.m. 1995-12-05 t.o.m. 1996-12-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman