Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Peder Nielsen

Sök kontaktuppgifter till Peder Nielsen på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Peder Nielsen

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Peder Nielsen medverkat i ( 2 st. ):

Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-12-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:124 och dir. 2013:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:32 Budgetramverket - uppfyller det EU:s direktiv?
SOU 2013:73 En utvecklad budgetprocess - Ökad tydlighet och struktur
Medverkande :
Ordförande : Urban Hansson Brusewitz, fr.o.m. 2012-12-17 t.o.m. 2013-10-01
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Bolund, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Carl Hamilton, B led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Jacob Johnson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anna Kinberg Batra, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Erik Nymansson, justitieråd, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Fredrik Olovsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anders Sellström, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Oscar Sjöstedt, politisk sekreterare /SD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Lena Sommestad, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Henrik von Sydow, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Åsling, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Magnus Bengtson, departementsråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Maria Jonsson, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Ingvar Mattson, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Peder Nielsen, bitr. kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Kristina Padrón, ämnesråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Anna Wallin, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Lars Davidsson, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Yngve Lindh, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-08
Sekreterare : Ingvar Mattson, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2013-04-14
Sekreterare : Cecilia Renmyr, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Sekreterare : Katarina Stenmark, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Assistent : Anne-Marie Strömberg, fr.o.m. 2012-03-06 t.o.m. 2013-10-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:124 En förstärkt budgetprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:48 Tilläggsdirektiv till Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-25
Direktiv för kommittén se, dir. 1999:98, dir. 2001:36 och dir. 2001:75
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Regeringsgatan 30-32, tel.08-405 37 34 (Mark-Nielsen) 08-405 38 11 (Lantto)
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2002.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:48 "Att vara med på riktigt - demokratiutveckling i kommuner och landsting" - delbetänkande
SOU 2001:89 "Att tänka efter före - samråd i kommuner och landsting" - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Peter Persson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Jabar Amin, statsvetare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Cecilia Dalman Eek, ombudsman, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Carin Högstedt, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Kerstin Kristiansson Karlstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Eva-Lotta Nilson, organisationschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Monica Selin, regionråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Lars Wegendal, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Henrik Westman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Roland Åkesson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Marcus Bengtsson, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Maude Edgahr-Wettergren, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-30
Sakkunnig : BoPer Larsson, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Ingrid Backlund, kammarråd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2000-09-06
Expert : Eva Cederholm-Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-20
Expert : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-06-06 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Håkan Hällman, ämnesråd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Berit Israelsson, handläggare, fr.o.m. 2000-06-29 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Iréne Lindén, avdelningschef, fr.o.m. 2001-04-02 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Elisabet Ljungberg, pol.lic., fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-02-15
Expert : Sten Ljungdahl, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Mirjaliisa Lukkarinen Kvist, fil.kand., fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Vivan Nilsson, sakkunnig, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Eva Olin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-07 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Emma Sterky, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-12-18 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Björn Sundström, programledare, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Ingemar Almkvist, fritidspolitiker Älmhults kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Carina Brandt, fritidspolitiker Örebro kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Andreas Falck, fritidspolitiker Värmlands läns lansting, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Mikael Janson, fritidspolitiker Göteborgs kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Mikael Karlsson, fritidspolitiker Växjö kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Helena Koch, fritidspolitiker Täby kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Elin Lundberg, fritidspolitiker Uppsala kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Marianne Molnå, fritidspolitiker Ockelbo kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Fatima Nur, fritidspolitiker Stockholms läns landsting, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Cecilia Obermüller, fritidspolitiker Stockholms stad, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Patric Pettersson, fritidspolitiker Mönsterås kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Eva Ströman, fritidspolitiker Örebro kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Göran Sydhage, fritidspolitiker Örnsköldsviks kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Sekreterare : Ulf Ahlström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-07-09 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Kristina Aurell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-07-30 t.o.m. 2002-04-15
Sekreterare : Helen Janelöv, fil.kand., fr.o.m. 2001-01-29 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Johan Lantto, pol.mag., fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-04-14
Sekreterare : Jörgen Mark-Nielsen, socionom, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2002-05-15
Sekreterare : Peder Nielsen, fil.kand., fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Lars-Erik Persson, länsjurist, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2002-03-31
Sekreterare : Cecilia Sverin, jur.kand., fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-08-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman