Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Paul Levine

Sök kontaktuppgifter till Paul Levine på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Paul Levine

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Paul Levine medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om den svenska utrikesledningens agerande i fallet Raoul Wallenberg (UD 2001:03) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om den svenska utrikesledningens agerande i fallet RaoulWallenberg (UD 2001:03)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:71 och dir. 2003:1
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ingemar Eliasson, landshövding, fr.o.m. 2001-10-19
Ledamot : Kristian Gerner, professor, fr.o.m. 2001-12-07
Ledamot : Christer Jönsson, professor, fr.o.m. 2001-12-07
Ledamot : Birgit Karlsson, fil.dr., fr.o.m. 2001-12-07
Ledamot : Gudrun Persson, fil.dr., fr.o.m. 2001-12-07
Sakkunnig : Hans Fredrik Dahl, professor, fr.o.m. 2001-12-07
Sakkunnig : Klaus Törnudd, professor, fr.o.m. 2001-12-07
Expert : Olof Kronvall, fil.mag., fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-08-15
Expert : Ulf Larsson, fil. lic., fr.o.m. 2002-08-26 t.o.m. 2002-09-13
Expert : Paul Levine, fil.dr., fr.o.m. 2002-06-30 t.o.m. 2002-06-21
Expert : Magnus Peterson, fil.mag., fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2002-09-20
Expert : Lars Ulfving, fil.kand., fr.o.m. 2002-08-26 t.o.m. 2002-09-13
Expert : Karl Zetterberg, professor, fr.o.m. 2002-05-15 t.o.m. 2002-07-15
Sekreterare : Johan Matz, fil.dr., fr.o.m. 2001-10-22 t.o.m. 2003-03-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommissionen (UD 1997:05) om judiska tillgångar i Sverige vid tiden för andra världskriget [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Kommissionen (UD 1997:05) om judiska tillgångar i Sverige vid tiden för andra världskriget
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-02-13
Direktiv för kommissionen, se dir. 1997:31 och 1997:148.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:96 Naziguldet och Riksbanken Interimrapport
SOU 1999:20 Sverige och judarnas tillgångar samt bilaga
Medverkande :
Ordförande : Rolf Wirtén, f.d. landshövding, fr.o.m. 1997-02-21 t.o.m. 1999-05-19
Ledamot : Nina Einhorn, docent, fr.o.m. 1997-02-21 t.o.m. 1999-05-19
Ledamot : Boel Flodgren, professor, fr.o.m. 1997-02-21 t.o.m. 1999-05-19
Ledamot : Per Jermsten, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1997-02-21 t.o.m. 1999-05-19
Ledamot : Lennart Kanter, advokat, fr.o.m. 1997-02-21 t.o.m. 1999-05-19
Ledamot : Helene Lööw, fil.dr., fr.o.m. 1997-02-21 t.o.m. 1999-05-19
Ledamot : Krister Wahlbäck, fil.dr., fr.o.m. 1997-02-21 t.o.m. 1999-05-19
Sakkunnig : Salomo Berlinger, f.d. ordförande i judiska, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1999-05-19
Sakkunnig : Sven Fredrik Hedin, f.d. ambassadör, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1998-12-14
Sakkunnig : Alf W. Johansson, docent, fr.o.m. 1997-02-21 t.o.m. 1997-04-17
Sakkunnig : Mats Larsson, professor, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1999-05-19
Sakkunnig : Paul A. Levine, fil.dr., fr.o.m. 1997-02-21 t.o.m. 1999-05-19
Sakkunnig : Erik Norberg, riksarkivarie, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1999-05-19
Sakkunnig : P Persson, G f.d. bankdirektör, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1999-05-19
Sakkunnig : Hans Seyler, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1999-05-19
Sakkunnig : Israel Singer, dr., ordförande i World Jewish Congress, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1999-05-19
Sakkunnig : Göran Strömgren, bankdirektör, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1999-05-19
Sakkunnig : Kersti Ullenhag, docent, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1999-05-19
Sakkunnig : Eric Virgin, f.d. ambassadör, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1999-05-19
Sakkunnig : Göran Wikell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1999-05-19
Expert : Bertil Ahnborg, kansliråd, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1999-05-19
Expert : Berndt Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 1997-04-11 t.o.m. 1999-05-19
Sekreterare : Gertrud Forkman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1999-03-31
Bitr. sekreterare : Peder Bjursten, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1999-02-28
Bitr. sekreterare : Ingrid Lomfors, historiker, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-12-14
Assistent : Eva-Lena Arvidsson, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-04-30
Assistent : Miska Tarma, fr.o.m. 1998-04-27 t.o.m. 1999-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:96 Naziguldet och Riksbanken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:20 Sverige och judarnas tillgångar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman