Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Patrik Lidin

Sök kontaktuppgifter till Patrik Lidin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Patrik Lidin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Patrik Lidin medverkat i ( 3 st. ):

Planprocessutredningen (S 2014:07) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Planprocessutredningen (S 2014:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:29 och dir. 2014:130
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:109 Bättre samarbete mellan stat och kommun vid planering för byggande
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Kalbro, teknologie doktor och professor, fr.o.m. 2014-06-24 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Petter Dahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : David Ek, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-04-19
Sakkunnig : Claes Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-20 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Ingrid Hasselsten, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-24 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Johan Krabb, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-09-16
Sakkunnig : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-06-22
Sakkunnig : Maria Nordh, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Kristin Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-04-27
Sakkunnig : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sakkunnig : Carl Winnberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-06-23 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Anna-Bie Agerberg, sakkunnig, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Lars Svensson, jurist, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Expert : Elisabet Weber, länsarkitekt, fr.o.m. 2014-11-10 t.o.m. 2015-12-18
Sekreterare : Johanna Dahlin, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Lars Jansson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-18
Sekreterare : Eidar Lindgren, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Bostadsplaneringskommittén (S 2013:12) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Bostadsplaneringskommittén (S 2013:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-08-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2013:78 och dir. 2015:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:59 En ny regional planering - ökad samordning och bättre bostadsförsörjning
Medverkande :
Ordförande : Rose-Marie Frebran, landshövding, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lars Eriksson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lotta Finnstorp, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Tomas Hansson, kommunalråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Roger Hedlund, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2014-12-15 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Katarina Köhler, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-12-18
Ledamot : Clara Lindblom, forskningassistent, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Nina Lundström, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Johan Löfstrand, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2014-12-19 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Eva Nypelius, regionstyrelseledamot, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Karolina Skog, kommunalråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-02-26 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Markus Wiechel, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2014-12-14
Ledamot : Oskar Öholm, f.d. led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-02-25
Sakkunnig : Camilla Adolfson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-12-02 t.o.m. 2015-01-28
Sakkunnig : Johan Hjalmarsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2015-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Mats Björsell, handläggare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Backa Fredrik Brandt, kvalificerad utredare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Anki Bystedt, länsråd, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Jan Cedervärn, avdelningschef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Adrienne Coyet Folke, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Petter Dahlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Eva-Marie Engström, regionchef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Inga-Maj Eriksson, långsiktig planerare, adjungerad professor, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Margaretha Gistorp, hovrättsråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Elin Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Petter Jurdell, enhetschef, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Agneta Kores, länsöverdirektör, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2014-11-24 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Fredrik Linder, kansliråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Kajsa Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Maria Nordh, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Roger Pettersson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Linnea Rosenlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Rolf Westerlund, utvecklingsledare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Bengt Westman, expert, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Lars Wikström, enheteschef, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Robert Wildow, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-01-29 t.o.m. 2014-06-30
Huvudsekreterare : Sara Jendi Linder, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2015-06-29
Sekreterare : Åsa Johansson, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2013-11-01 t.o.m. 2015-06-15
Sekreterare : Maria Ulfvarson Östlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2014-07-31
Sekreterare : Viveka Zetterberg, fr.o.m. 2014-02-03 t.o.m. 2014-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Plangenomförandeutredningen (S 2011:11) [ Avslutad 2013 ] [ Sakkunnig ]
Plangenomförandeutredningen (S 2011:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-11-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:104 och dir. 2012:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:91 Ett effektivare plangenomförande
SOU 2013:34 En effektivare plan- och bygglovsprocess
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Magnusson, generaldirektör, fr.o.m. 2011-11-25
Sakkunnig : Elisabet Bodin, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-20
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2013-01-14
Sakkunnig : Ivar Frostenson, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01
Sakkunnig : Patrik Lidin, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-01
Expert : Gunilla Anander, samhällsplanerare, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Roger Ekman, direktör, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Anna Eklund, expert, fr.o.m. 2012-02-20
Expert : Anders Gerde, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Jonas Hammarlund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Mikael Jardbrink, planeringsarkitekt, fr.o.m. 2013-01-15
Expert : Thomas Kalbro, professor, fr.o.m. 2012-02-20
Expert : Nancy Mattsson, projektutvecklare, fr.o.m. 2013-01-15
Expert : Rikard Silverfur, expert, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Lars Svensson, expert, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Lena Södersten, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Björn Wellhagen, expert, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Sekreterare : Susanna Grege, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Johan Hjalmarsson, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Lars Svensson, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Viveka Zetterberg, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:91 Ett effektivare plangenomförande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2013:34 En effektivare plan- och bygglovsprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman