Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Olle Edqvist

Sök kontaktuppgifter till Olle Edqvist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Olle Edqvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Olle Edqvist medverkat i ( 4 st. ):

En rättslig reglering av forskningsetisk prövning (U 2001:A) [ Avslutad 2001 ]
En rättslig reglering av forskningsetisk prövning (U 2001:A)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avsluta 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-03-12
Arbetsgruppen skall redovisa sitt uppdrag senast den 30 juni 2001.
Utredningen har avgett :
Ds 2001:62 Etikprövning av forskning som avser människor
Medverkande :
Ann-Christine Finansdepartementet Bystedt, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Erik Utbildningsdepartementet Forsse, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Lena Socialdepartementet Jonsson, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Eva Utbildningsdepartementet Lindeblad, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Gisela Umeå Dahlqvist, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Olle Stiftelsen Edqvist, för strategisk forskning, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Robert Forskningsrådet Eriksson, för arbetsliv och socialvetenskap, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Bengt Vetenskapsrådet Hansson, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Paul Karolinska Hjelmdahl, sjukhuset, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Mats Ola Uppsala Ottosson, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Nina Socialstyrelsen Rehnqvist, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-06-30
Agneta Datainspektionen Runmarker, fr.o.m. 2001-04-09 t.o.m. 2001-06-30
Elisabeth Uppsala Rynning, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Ann-Charlotte Gentekniknämnden Smedler, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Britt-Marie Ersta Ternestedt, vårdetiska institut, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Inge-Bert Umeå Täljedal, universitet, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Sighild Läkemedelsverket Westman Neasers, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2001-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2001:62 Etikprövning av forskning som avser människor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgruppen med uppgift att föreslå en myndighetsorganisation för forskningsfinansiering [ Avslutad 1999 ] [ Huvudsekreterare ]
Arbetsgruppen med uppgift att föreslå en myndighetsorganisation för forskningsfinansiering
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-05-12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:68 Att finansiera forskning och utveckling
Medverkande :
Ordförande : Hans Wigzell, professor, t.o.m. 1999-11-15
Ledamot : Gunnel Engwall, professor, t.o.m. 1999-11-15
Ledamot : Lennart Lübeck, direktör, t.o.m. 1999-11-15
Ledamot : Erling Norrby, professor, t.o.m. 1999-11-15
Huvudsekreterare : Johnny Andersson, universitetsdirektör, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 1999-10-31
Huvudsekreterare : Olle Edqvist, planeringschef, fr.o.m. 1999-08-23 t.o.m. 1999-11-15
Bitr. sekreterare : Cecilia Nordling, kansliråd, t.o.m. 1999-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1999:68 Att finansiera forskning och utveckling [ pdf ]
Utredningen om Sveriges engagemang i viss storskalig forskning (U 1997:02) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen om Sveriges engagemang i viss storskalig forskning (U 1997:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:91.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:69 Besparingar i stort och smått. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Susanne Eberstein, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-04-30
Expert : Olle Edqvist, tekn.dr., fr.o.m. 1997-01-28 t.o.m. 1997-04-30
Sekreterare : Torbjörn Fagerström, professor, fr.o.m. 1997-01-15 t.o.m. 1997-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:69 Besparingar i stort och smått [ pdf ]
Kommittén (UD 1992:06) för utvärdering och analys inom biståndsområdet [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]
Kommittén (UD 1992:06) för utvärdering och analys inom biståndsområdet
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1992:59.
Lokal : Klarabergsgatan 23.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:102 Analys och utvärdering av bistånd. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ingemar Mundebo, generaldirektör, t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Sigvard Bahrke, civilingenjör, t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Mårten Carlsson, rektor, t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Gudrun Dahl, professor, t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Johan Gärde, professor, t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Benny Hjern, professor, t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Sven Holmberg, överläkare, t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Marie Horn, ekon.lic., t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Bo Karlström, konsult, t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Britt-Marie Mattsson, journalist, t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Torbjörn Pettersson, kanslichef, t.o.m. 1994-12-31
Ledamot : Kristina Svensson, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-12-31
Huvudsekreterare : Claes Sandgren, professor, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Olle Edqvist, tekn.dr., t.o.m. 1994-06-14
Sekreterare : Enrique Ganuza, forskningssekreterare, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Eva Juhlin, ekon.dr., fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1994-12-31
Anna Nilsson, assistent, t.o.m. 1994-03-13
Kerstin Sandling, assistent, t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:102 Analys och utvärdering av bistånd [ pdf ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman