: : :

Medverkande i utredning : Ola Dahlman

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Ola Dahlman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Ola Dahlman medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen (Fö 1999:01) om organisation och verksamhetsformer för en ny myndighet m.m. inom Försvarsdepartementets verksamhetsområde [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]

Utredningen (Fö 1999:01) om organisation och verksamhetsformer för en ny myndighet m.m. inom Försvarsdepartementets verksamhetsområde


Beteckning : Fö 1999:01
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-07
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:33.
Lokal : Försvarsdepartementet, Jakobsgatan 9, 103 33 STOCKHOLM, tel.direktval 405 26 15 (utredaren)
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Börjesson, Dick, fr.o.m. 1999-05-07
Sakkunnig : Looström, Cecilia, fr.o.m. 1999-05-07
Expert : Brehmer, Berndt, fr.o.m. 1999-06-18
Expert : Dahlbäck, Gunnar, fr.o.m. 1999-06-18
Expert : Dahlman, Ola, fr.o.m. 1999-06-18
Expert : Gustafsson, Anders, fr.o.m. 1999-06-18
Expert : Holmgren, Karl Erik, fr.o.m. 1999-06-18
Expert : Lindström, Åke, fr.o.m. 1999-06-18
Expert : Norberg, Karl-Axel, fr.o.m. 1999-06-18
Expert : Roos, Ingvar, fr.o.m. 1999-06-18
Sekreterare : Heinegård, Clas, fr.o.m. 1999-06-18
Sekreterare : Jansson, Torbjörn, fr.o.m. 1999-06-18

Rapporter

SOU 1999:110Ledande forskning – för säkerhets skull
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:33
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:110 Ledande forskning – för säkerhets skull [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Rådet för freds- och säkerhetsfrämjande insatser (UD 1995:C) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2012 ] [ Ledamot ]
Rådet för freds- och säkerhetsfrämjande insatser (UD 1995:C) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-04-12
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Anders Bjurner, bitr. statssekreterare, UD, fr.o.m. 1995-08-01
Ordförande : Hans Dahlgren, kabinettsekreterare
Ledamot : Eva Asplund, avdelningschef, Sida, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Malin Berggren, ordförande, svenska Paece Quest, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Peter Brune, generalsekreterare, Kristina Fredsrörelsen, fr.o.m. 1997-10-21 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Göran Bäckstrand, chefsrådgivare, Svenska Röda Korset, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Ola Dahlman, överdirektör, FOA, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Viola Furubjelke, led. av riksdagen, Svenska FN-förbundet, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Björn Hedskog, generalmajor, Försvarsmakten, fr.o.m. 1998-06-05 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Björn Hettne, professor, Institutionen för freds- och utvecklingsforskning, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Bo Huldt, professor, Försvarshögskolan, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Magnus Jiborn, ordförande, Svenska Freds- och Skiljedomsföreningen, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Bernt Jonsson, verkst. direktör, Liv och Fred Institutet, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Anita Klum, generalsekreterare, Fonden för mänskliga rättigheter, fr.o.m. 1997-10-21 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Göran Melander, professor, Roul Wallenberginstitutet, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Anders Mellbourn, direktör, Utrikespolitiska institutet, fr.o.m. 1997-10-21 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Carin Norberg, avdelningschef, Sida, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1999-10-12
Ledamot : Thomas Ohlson, forskarassistent, Uppsala universitet, fr.o.m. 1995-04-12 t.o.m. 2000-02-20
Ledamot : Jakob Ström, doktorand, Linköpings universitet, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Sven-Eric Söder, kanslichef, Olof Palmes Internationella Centrum, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1999-10-12
Ledamot : Carl Tham, generalsekreterare, Olof Palmes Internationella centrum, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Peter Wallensteen, professor, Institutionen för freds- och konfliktforskning, fr.o.m. 2000-02-21 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Peter Weiderud, avdelningschef, Svenska kyrkan, fr.o.m. 1995-04-12 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Bo Wirmark, ordförande, Sveriges Fredsråd, fr.o.m. 1998-06-05 t.o.m. 2012-06-20
Ledamot : Lennart Wohlgemuth, direktör, Nordiska Afrikainstitutet, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 2012-06-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Organisationskommittén (Fö 1994:01) för den nya Militärhögskolan [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
Organisationskommittén (Fö 1994:01) för den nya Militärhögskolan
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:7.
Medverkande :
Ordförande : Claes Tornberg, konteramial, fr.o.m. 1994-03-17
Ledamot : Ola Dahlman, huvudavdelningschef, fr.o.m. 1994-03-17
Ledamot : Annica Dahlström, professor, fr.o.m. 1994-03-17
Ledamot : Inge Jonsson, rektor, fr.o.m. 1994-03-17
Ledamot : , Warren, Jan överste 1. gr, fr.o.m. 1994-03-17
Ledamot : Bernt Östh, generalmajor, fr.o.m. 1994-03-17
Sakkunnig : Björn Janson, kansliråd, fr.o.m. 1994-03-17
Sakkunnig : Sune Birke, kommendörkapten, fr.o.m. 1994-03-17
Sakkunnig : Astrid Nensen, sakkunig, fr.o.m. 1994-03-17
Sekreterare : Bernt Hagberg, kommendörkapten, fr.o.m. 1994-03-17
Sekreterare : Sven-Erik Tornving, överstelöjtnant, fr.o.m. 1994-03-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:7
Nedrustnings- och folkrättsdelegationen (UD 1992:03) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Nedrustnings- och folkrättsdelegationen (UD 1992:03)
Departement : utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1995
Lokal : Utrikesdepartementet, Gustav Adolfs torg 1, Box 16121, 103 23 Stockholm, tel. växel 786 60 00, direktval 786 64 20 (sekreteraren) och 786 60 76 (bitr. sekreteraren).
Medverkande :
Ordförande : Björn Skala, ambassadör
Ledamot : Stig Alemyr, f.d. led. av riksdagen
Ledamot : Sture Ericson, f.d. led. av riksdagen
Ledamot : Birgitta Hambraeus, led. av riksdagen
Ledamot : Inger Koch, led. av riksdagen
Ledamot : Lars Leijonborg, led. av riksdagen
Ledamot : Maj Britt Theorin, led. av riksdagen
Ledamot : Margareta Viklund, f.d. led. av riksdagen
Expert : Bengt Anderberg, generaldirektör
Expert : Ove Bring, professor
Expert : Ola Dahlman, bitr. generaldirektör
Expert : Ingemar Dörfer, docent
Expert : Ann-Louise Eksborg, rättschef Fö
Expert : Nils Gyldén, chef f. Försvarshögskolan
Expert : Anders Lidén, departementsråd
Expert : Göran Melander, docent
Expert : Peter Nobel, f.d. generalsekr. Sv Röda Korset
Expert : Frank Rosenius, konteramiral
Expert : Bo Rybeck, f.d. generaldirektör FOA
Expert : Carl-Ivar Skarstedt, hovrättspresident
Sekreterare : Lars Bjarme, kansliråd
Marie Jacobsson, kansliråd
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman