Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Niklas Schüllerqvist

Sök kontaktuppgifter till Niklas Schüllerqvist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Niklas Schüllerqvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Niklas Schüllerqvist medverkat i ( 5 st. ):

Utredning om Statistik över hushållens tillgångar och skulder (Fi 2021:02) [ Pågående ] [ Huvudsekreterare ]
Utredning om Statistik över hushållens tillgångar och skulder (Fi 2021:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-01-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:4
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 juni 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Per Håkansson, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-01-28
Sakkunnig : Eva Löfbom, ämnesråd, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Michael Andersson, senior analytiker, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Joachim Angermund, chefsjurist, fr.o.m. 2021-02-11 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Karin Chenon, senior ekonom, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Kajsa Edholm, verksjurist, fr.o.m. 2021-05-01
Expert : Peter Gärdqvist, ämnesexpert, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Jyry Hokkanen, statistikchef, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Christian Nilsson, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Jesper Roine, professor, fr.o.m. 2021-02-11
Expert : Roine Vestman, docent, fr.o.m. 2021-02-11
Huvudsekreterare : Niklas Schüllerqvist, rådman, fr.o.m. 2021-01-28
Sekreterare : Jill Billborn, senior ekonom, fr.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Sofie Nordström, assessor, fr.o.m. 2021-01-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2021:4 Statistik över hushållens tillgångar och skulder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen ett nytt regelverk om säkerställda obligationer (Fi 2019:10) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Utredningen ett nytt regelverk om säkerställda obligationer (Fi 2019:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:107
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:61 Ändrade regler om säkerställda obligationer
Medverkande :
Särskild utredare : Pär Nygren, bitr. områdeschef, fr.o.m. 2020-01-10 t.o.m. 2020-11-04
Sakkunnig : Carl Lidquist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Krister Axelsson, senior analytiker, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Camilla Ferenius, rådgivare, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Ida Frössander, senior analytiker, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-01
Expert : Jenny Mannent, senior ekonom, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Therese Mårtensson, kanslichef, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Bengt Nordström, enhetschef, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Jonas Söderberg, ekonom, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Helene Wall, chefsjurist, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Sekreterare : Åsa Lööw, senior riskexpert, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-11-05
Sekreterare : Niklas Schüllerqvist, rådman, fr.o.m. 2020-02-24 t.o.m. 2020-10-31
Språkgranskare : Danielle Andersson, beredningsjurist, fr.o.m. 2020-07-20 t.o.m. 2020-09-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:107 Ett nytt regelverk om säkerställda obligationer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:61 Ändrade regler om säkerställda obligationer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Riksbankskommittén (Fi 2016:15) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
Riksbankskommittén (Fi 2016:15)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 2016:114, dir. 2017:57, dir. 2017:100 och dir. 2019:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:42 Tryggad tillgång till kontanter
Medverkande :
Ordförande : Mats Dillén, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2019-12-05
Ledamot : Janine Alm Ericson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Jörgen Andersson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-12-02
Ledamot : Dennis Dioukarev, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Jakob Forssmed, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Jonas Jacobsson Gjörtler, fr.o.m. 2017-12-04 t.o.m. 2018-10-25
Ledamot : Ulf Kristersson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-10-15
Ledamot : Emil Källström, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Johan Lönnroth, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Ingela Nylund Watz, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Fredrik Olovsson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Mats Persson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Bosse Ringholm, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Jessika Roswall, advokat, fr.o.m. 2018-12-03 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Elisabeth Svantesson, fr.o.m. 2017-10-16 t.o.m. 2017-12-03
Ledamot : Niklas Wykman, fr.o.m. 2018-10-26 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Alice Åström, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-04-30
Sakkunnig : Aino Bunge, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-05-08
Sakkunnig : Kerstin Bynander, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-01-21
Sakkunnig : Pär Elvingsson, fr.o.m. 2017-03-21 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Peter Englund, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Jesper Hansson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2017-08-23
Sakkunnig : Ylva Hedén Westerdahl, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-10-07
Sakkunnig : Erik Höglin, departementsråd, fr.o.m. 2017-08-24 t.o.m. 2018-01-31
Sakkunnig : Karolina Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-08 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Lars Hörngren, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Albin Kainelainen, finansråd, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Andreas Krantz, fr.o.m. 2018-01-22 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Per Krusell, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Erik Lenntorp, kansliråd, fr.o.m. 2019-05-09 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Mattias Persson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Sakkunnig : Anders Vredin, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Christina Wejshammar, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Danielle Andersson, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2019-11-05
Sekreterare : Susanna Engdahl, rådgivare, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Eva Forssell, rådgivare, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Göran Hjelm, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Erik Jonasson, analytiker, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-05-31
Sekreterare : Erik Jonasson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-06-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Lars Lundberg, departementsråd, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2017-10-22
Sekreterare : Ragnar Olofsson, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Niklas Schüllerqvist, rådman, fr.o.m. 2017-03-20 t.o.m. 2019-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:42 Tryggad tillgång till kontanter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2019:46 En ny riksbankslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om konsumentskydd vid finansiell rådgivning (Ju 2012:14) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Utredningen om konsumentskydd vid finansiell rådgivning (Ju 2012:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:98 och dir. 2013:90
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:4 Det måste gå att lita på konsumentskyddet
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Norling, chefsjurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Joachim Allard, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Cecilia Blomqvist, beredningsjurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Charlotta Carlberg, vd, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Sten Eriksson, kommunikationschef, fr.o.m. 2012-12-12 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Catarina Erséus, kansliråd, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Anders Evenås, enhetschef, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2013-04-30
Expert : Lena Falk, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Marie Hosinsky, ekonom, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Robert Karlsson, avdelningschef, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Fredric Korling, jur.dr., fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Jakob König, projektledare, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Staffan Lind, hovrättslagman, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Sara Mitelman, jurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Niklas Schüllerqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Marie-Louise Ulfward, bankjurist, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Åsa Wesshagen, ekonom, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Expert : Kicki Westerståhl, chef, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-01-31
Sekreterare : Marcus Agnvall, föredragande hos JK, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2014-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:4 Det måste gå att lita på konsumentskyddet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om framtidens stöd till konsumenter (Ju 2011:06) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om framtidens stöd till konsumenter (Ju 2011:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-05-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:38 och dir. 2011:119
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:43 Konsumenten i centrum Ett framtida konsumentstöd
Medverkande :
Särskild utredare : Elisabeth Tandan, civilekonom, fr.o.m. 2011-05-05 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Marita Axelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Anders Bagge, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-01-31
Expert : Alice Bah-Kunke, hållbarhetschef, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Örjan Brinkman, styrelseordförande i Sveriges Konsumenter, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Charlotte Brunlid, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-04-09
Expert : Anna Dreber-Almenberg, fil.dr., fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Karin Ekström, M professor, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Johan Groth, teknologie doktor, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Leif Klingensjö, utredare, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Mårten Kristiansen, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Henrik Källsbo, kansliråd, fr.o.m. 2012-04-10 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Niklas Mattsson, chefredaktör, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Gunnar Olsson, jur.kand., fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Kerstin Riese, kommunikationsstrateg, fr.o.m. 2011-06-17 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Niklas Schüllerqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Christina Sjödahl, budget- och skuldrådgivare, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Anna-Karin Smedberg, föreningsjurist, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Per-Arne Ström, utredare, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Ebba von Sydow, journalist, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2011-08-31
Expert : Mia Westerberg Olsson, kommunikationschef, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Annika Wilow Sundh, konsumentvägledare, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Jan Åkerlund, kommunikatör, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Hanna Borén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2012-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:43 Konsumenten i centrum – ett framtida konsumentstöd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman