Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Monika Wendleby

Sök kontaktuppgifter till Monika Wendleby på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Monika Wendleby

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Monika Wendleby medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén om cirkulär migration och utveckling (Ju 2009:13) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Kommittén om cirkulär migration och utveckling (Ju 2009:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-07-02
Direktiv för kommittén, se dir. 2009:53
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:40 Cirkulär migration och utveckling - kartläggning av cirkulära rörelsemönster och diskussion om hur migrationens utvecklingspotential kan främjas
SOU 2011:28 Cirkulär migration och utveckling - förslag och framåtblick
Medverkande :
Ordförande : Mikaela Valtersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-07-02 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Mikael Cederbratt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Fredrick Fedeley, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Anna Kinberg Batra, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Kalle Larsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Ulf Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Dèsirée Pethrus-Engström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Maria Stenberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Göte Wahlström, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Stephen Dippel, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Anna Envall, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2010-03-11
Expert : Måns Fellesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-28 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Esse Nilsson, rådgivare, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Susanna Pohl Söderman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Eva Tobisson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2010-09-27
Expert : Monika Wendleby, verksamhetschef, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Jens Ölander, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-12 t.o.m. 2011-03-31
Huvudsekreterare : Peter Springfeldt, departementsråd, fr.o.m. 2009-08-17 t.o.m. 2011-04-17
Sekreterare : Therese Larsson Dozet, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-03-31
Sekreterare : Helena Reitberger, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-13 t.o.m. 2010-06-30
Sekreterare : Anna Tillander, master, fr.o.m. 2009-10-19 t.o.m. 2011-04-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:53 Cirkulär migration och utveckling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
1998 års Punktskatteutredning (Fi 1998:01) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
1998 års Punktskatteutredning (Fi 1998:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:126 Beskattning utan taxfree.
SOU 1999:26 Införsel av beskattade varor
SOU 2000:46 Punktskatterna, Re-formerade betalningsregler m.m. Slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Per Anders Lindegren, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 2000-06-08
Sakkunnig : Carl Gustav Fernlund, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Olle Andrén, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Petter Classon, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Monica Falck, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Johan Montelius, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Kjell Olsson, fr.o.m. 1999-12-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Kenneth Persson, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1999-01-21
Expert : Gunnar Rabe, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Marianne Svanberg, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Monika Wendleby, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Susanne Åkerfeldt, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-06-08
Sekreterare : Rolf Bohlin, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 2000-08-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Skatteflyktskommittén (Fi 1995:04) [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Skatteflyktskommittén (Fi 1995:04)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:11 samt dir. 1995:165.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:44 Översyn av skatteflyktslagen Reformerat förhandsbesked
SOU 1996:79 Översyn av revisionsreglerna
SOU 1997:86 Punktskattekontroll av alkohol, tobak och mineralolja, m.m. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Claes Ljungh, statssekreterare, fr.o.m. 1995-04-03
Ledamot : Eskil Erlandsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-06-06
Ledamot : Lars Hedfors, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-05-01
Ledamot : Karl-Gösta Svensson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-05-01
Ledamot : Görel Thurdin, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1995-06-05
Sakkunnig : Karin Almgren, departementsråd, fr.o.m. 1996-06-19
Sakkunnig : Gunnar Björne, regeringsråd, fr.o.m. 1995-05-01
Sakkunnig : Carl Gustav Fernlund, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1995-09-10
Sakkunnig : Peter Kindlund, departementsråd, fr.o.m. 1995-09-11 t.o.m. 1996-06-18
Expert : Vilhelm Andersson, skattedirektör, fr.o.m. 1996-06-19
Expert : Agneta Bergqvist, kansliråd, fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Sture Bergström, professor, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Lennart Bjerkner, länsskattechef, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-06-18
Expert : Stefan Holgersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01
Expert : Per Kjellsson, chefsjurist, fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Kerstin Källman, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-01-17
Expert : Johan Montelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-19
Expert : Kerstin Nyquist, skattejurist, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-06-18
Expert : Gunnar Rabe, direktör, fr.o.m. 1996-06-19
Expert : Leif Rosenfeld, skattedirektör, fr.o.m. 1995-05-01
Sekreterare : Magnus Elfström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-03-15
Sekreterare : Lena Gustafson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : Monika Wendleby, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1997-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman