: : :

Medverkande i utredning : Monica Törnlund

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Monica Törnlund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Monica Törnlund medverkat i ( 2 st. ):

Arbetsgruppen med uppgift att genomföra en översyn av prissättningen på produkter inom läkemedelsförmånen (S 2002:C) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2002 ] [ Ledamot ]

Arbetsgruppen med uppgift att genomföra en översyn av prissättningenpå produkter inom läkemedelsförmånen (S 2002:C)Organ inom Regeringskansliet


Beteckning : S 2002:C
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2003-02-28
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-03-07
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Blanck, Anders, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Back, Stefan, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Brasch, Magdalena, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Bratthall, Birgitta, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Dyrke, Ulrica, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Einerth, Ann, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Matses, Per, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Michelsen, Elin, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Tarselius Hallgren, Eva, fr.o.m. 2002-04-25
Ledamot : Törnlund, Monica, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Wessling, Anders, fr.o.m. 2002-03-07
Sekreterare : Nilsson, Helena, fr.o.m. 2002-03-07

Rapporter

Ds 2002:53Prissättning inom läkemedelsförmånerna
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2002:53 Prissättning inom läkemedelsförmånerna [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Havsmiljökommissionen (M 2002:07) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]

Havsmiljökommissionen (M 2002:07)


Beteckning : M 2002:07
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2004-03-09
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-07-11
Direktiv för kommissionen, se dir. 2002:102
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Jonsson, Hans, fr.o.m. 2002-07-12 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Johannesson, Kerstin, fr.o.m. 2002-07-12 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Österblom, Henrik, fr.o.m. 2002-07-12 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Hafström, Marie, fr.o.m. 2002-07-12 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Lönnroth, Måns, fr.o.m. 2002-07-12 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Albertsson, Bertil, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Bignert, Anders, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Broman, Dag, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Diedrichson, Eva, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Drake, Lars, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Eggers, Håkan, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Elofsson, Katarina, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Fagö, Thomas, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Förlin, Lars, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Gorton, Sara, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Greig, Gunilla, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Gustafsson, Arne, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Hagberg, Anders, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Hansson, Sture, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Hoffman, Markus, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Larsson, Kjell, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Larsson, Oskar, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Larsson, Ulf, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Nilsson, Per, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Nyström, Stefan, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Ottosson, Charlotte, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Petrén Nilsson, Rolf, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Rydberg, Ingrid, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Sjöstrand, Bengt, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Södahl, Björn, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Westerberg, Håkan, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Wickbom, Gia, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Törnlund, Monica, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Expert : Ågren, Christer, fr.o.m. 2003-01-20 t.o.m. 2003-06-30
Huvudsekreterare : Veem, Katarina, fr.o.m. 2002-09-04 t.o.m. 2003-08-24
Sekreterare : Awiti, Katja, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Tullrot, Anita, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-06-30
Bitr. sekreterare : Nellbring, Sture, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-06-30

Rapporter

SOU 2003:72Havet – tid för en ny strategi
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:102
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:72 Havet – tid för en ny strategi [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman