Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Monica Nebelius

Sök kontaktuppgifter till Monica Nebelius på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Monica Nebelius

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Monica Nebelius medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om översyn av bestämmelserna om människohandelsbrott m.m. (Ju 2006:01) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om översyn av bestämmelserna om människohandelsbrott m.m. (Ju 2006:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:152, dir. 2006:78 och dir. 2007:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:41 Människohandel och barnäktenskap - ett förstärkt straffrättsligt skydd
Medverkande :
Särskild utredare : Agneta Lindelöf, hovrättsråd, fr.o.m. 2006-02-23 t.o.m. 2008-04-30
Expert : Monica Blomström, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-11-17 t.o.m. 2007-02-28
Expert : Gunilla Ekberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2006-11-13
Expert : Nils-Petter Ekdahl, rådman, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Karin Erlandsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2007-02-14
Expert : Erica Hemtke, hovrättsråd, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Inger Högberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Maria Hölcke, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-03-03 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Nils Jareborg, professor emeritus, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Hanna Lantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Viveca Lång, kansliråd, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2007-08-14
Expert : Kajsa Wahlberg, kriminalinspektör, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Tomas Wetterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Magdalena Wikstrand Danelius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-08-15 t.o.m. 2008-03-02
Sekreterare : Monica Nebelius, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2008-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (Ju 2004:07) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Kommittén om hot och våld mot förtroendevalda (Ju 2004:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:102
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:46 Jakten på makten - Underlag för presentation av kartläggningen om trakasserier, hot och våld mot förtroendevalda - I mediernas våld? En antologi från kommittén om hot och våld mot förtroendevalda
Medverkande :
Ordförande : Berit Högman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-07-29 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Ingrid Amren, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Erik Carlsson, studerande, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Stig Davidsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Marita Engström, socionom, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : John Glas, landstingsledamot i Haninge, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Lena Ludvigsson, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Ola Nilsson, funktionär, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Carl-Axel Roslund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Birgitta Södertun, kommunalråd, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Ledamot : Lars Wegendahl, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Sara Deltér, utredare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Kerstin Hardenstedt, projektledare (avliden), fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sakkunnig : Katarina Sundberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-04-12 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Gunnar Adell, bitr. överåklagare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Klara Cederlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Astrid Eklund, chefsåklagare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Martina Holmgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-04-11
Expert : Bo Hägglund, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Therese Naess, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Roberth Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Martin Valfridsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Daniel Vesterhav, utredare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Agneta Blom, universitetslektor, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Monica Nebelius, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-10-06 t.o.m. 2006-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:102 Hot och våld mot förtroendevalda

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:46 Jakten på makten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Sekretessen för passfoton m.m. (Ju 2001:S) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Sekretessen för passfoton m.m. (Ju 2001:S)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-12-20
Medverkande :
Utredare : Mats Melin, regeringsråd, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-06-30
Sekreterare : Monica Nebelius, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2002-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2002:48 Sekretess för fotografier i offentliga register m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen avseende ny lagstiftning och myndighetsorganisation inom området för elektronisk kommunikation (N 2001:07) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
Utredningen avseende ny lagstiftning och myndighetsorganisation inom området för elektronisk kommunikation (N 2001:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:59 Toppdomän för Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Roberth Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2001-07-16 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Gunilla Bradley, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Carin Bratt, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Lena Carlsson, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ann-Marie Engvall, direktör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Åsa Finnström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Arne Granholm, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ylva Hamraeus-Björling, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Ellen Heldahl, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Peter Holm, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-03-24
Expert : Karin Hovlin, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2001-09-19
Expert : Susanne Kjaersgaard Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Magnus Larsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Henrik Nilsson, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Fredrik Sand, fr.o.m. 2002-09-02 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Peter Schierbeck, verksjurist, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Pernilla Skantze, fr.o.m. 2001-09-20 t.o.m. 2002-09-01
Expert : Kjell Skoglund, projektledare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Yvonne Stein, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Jan Stålhandske, fr.o.m. 2002-03-25 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Lars Trägård, direktör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-06-18
Expert : Maria Ulfvensjö, avdeningsråd, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Expert : Hans Öjemark, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-03-03
Sekreterare : Patrik Håkansson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-11
Sekreterare : Lena Hägglöf, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-07-31
Sekreterare : Monica Nebelius, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Hans Öjemark, fr.o.m. 2002-04-18 t.o.m. 2002-07-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:60 Lag om elektronisk kommunikation [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:109 Myndighetsfrågor m.m. [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:59 Toppdomän för Sverige [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om den personliga integriteten i arbetslivet (N 1999:10) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om den personliga integriteten i arbetslivet (N 1999:10)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-09-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:73 och dir. 2001:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:18 Den enskildes personliga integritet i arbetslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Reidunn Laurén, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2002-03-05
Sakkunnig : Susanne Kjaersgaard Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-05-10 t.o.m. 2002-03-05
Sakkunnig : Leif Aringer, fr.o.m. 2000-05-10 t.o.m. 2002-03-05
Sakkunnig : Bo Barrefelt, kanslirård, fr.o.m. 2000-04-05 t.o.m. 2002-03-05
Sakkunnig : Marie Bjerneleus Lundahl, dataråd, fr.o.m. 2000-04-05 t.o.m. 2002-03-05
Sakkunnig : Jan Freese, generaldirektör, fr.o.m. 2000-04-05 t.o.m. 2002-03-05
Sakkunnig : Tore Gissin, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-04-05 t.o.m. 2000-05-09
Sakkunnig : Cecilia Magnusson Sjöberg, docent, fr.o.m. 2000-09-27 t.o.m. 2002-03-05
Sakkunnig : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 2000-04-05 t.o.m. 2000-09-26
Sakkunnig : Lena Svenaeus, generaldirektör, fr.o.m. 2000-04-05 t.o.m. 2002-03-05
Sakkunnig : Sören Öman, chefsjurist, fr.o.m. 2000-04-05 t.o.m. 2002-03-05
Expert : Ragnar Lönn, fr.o.m. 2000-05-10 t.o.m. 2002-03-05
Sekreterare : Monica Nebelius, fr.o.m. 2000-03-14 t.o.m. 2002-03-30
Sekreterare : Mats Persson, fr.o.m. 2000-03-15 t.o.m. 2002-03-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:18 Personlig integritet i arbetslivet [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman