: : :

Medverkande i utredning : Mirjaliisa Lukkarinen Kvist

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Mirjaliisa Lukkarinen Kvist

Utredning som Mirjaliisa Lukkarinen Kvist medverkat i:

Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]

Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03)


Beteckning : Ju 2000:03
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2003-02-21
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-11-25
Direktiv för kommittén se, dir. 1999:98, dir. 2001:36 och dir. 2001:75
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Regeringsgatan 30-32, tel.08-405 37 34 (Mark-Nielsen) 08-405 38 11 (Lantto)
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2002.

Sammansättning


Ordförande : Persson, Peter, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Amin, Jabar, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Dalman Eek, Cecilia, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Högstedt, Carin, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Karlsson, Sonia, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Kristiansson Karlstedt, Kerstin, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Nilson, Eva-Lotta, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Selin, Monica, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Wegendal, Lars, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Westman, Henrik, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Åkesson, Roland, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Bengtsson, Marcus, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Edgahr-Wettergren, Maude, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-30
Sakkunnig : Larsson, BoPer, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Rosensvärd, Barbro, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Backlund, Ingrid, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Bäckman, Daniel, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2000-09-06
Expert : Cederholm-Cars, Eva, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-20
Expert : Falkendal, Niclas, fr.o.m. 2000-06-06 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Hällman, Håkan, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Höök, Johan, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Israelsson, Berit, fr.o.m. 2000-06-29 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Jahn, Carin, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Lindén, Iréne, fr.o.m. 2001-04-02 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Ljungberg, Elisabet, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-02-15
Expert : Ljungdahl, Sten, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Lukkarinen Kvist, Mirjaliisa, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Nilsson, Vivan, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Olin, Eva, fr.o.m. 2000-09-07 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Sterky, Emma, fr.o.m. 2000-12-18 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Sundström, Björn, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Almkvist, Ingemar, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Brandt, Carina, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Falck, Andreas, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Janson, Mikael, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Karlsson, Mikael, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Koch, Helena, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Lundberg, Elin, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Molnå, Marianne, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Nur, Fatima, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Obermüller, Cecilia, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Pettersson, Patric, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Ströman, Eva, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Sydhage, Göran, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Sekreterare : Ahlström, Ulf, fr.o.m. 2001-07-09 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Aurell, Kristina, fr.o.m. 2001-07-30 t.o.m. 2002-04-15
Sekreterare : Janelöv, Helen, fr.o.m. 2001-01-29 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Lantto, Johan, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-04-14
Sekreterare : Mark-Nielsen, Jörgen, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2002-05-15
Sekreterare : Nielsen, Peder, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Persson, Lars-Erik, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2002-03-31
Sekreterare : Sverin, Cecilia, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-08-12

Rapporter

SOU 2001:48"Att vara med på riktigt – demokratiutveckling i kommuner och landsting" – delbetänkande
SOU 2001:89"Att tänka efter före – samråd i kommuner och landsting" – delbetänkande
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 1999:98
Dir. 2001:36
Dir. 2001:75

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman