Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mikael Cullberg

Sök kontaktuppgifter till Mikael Cullberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mikael Cullberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mikael Cullberg medverkat i ( 3 st. ):

Havsplaneringsutredningen (M 2009:03) [ Avslutad 2011 ] [ Huvudsekreterare ]
Havsplaneringsutredningen (M 2009:03)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-11-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:109 och dir. 2011:3
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:91 Planering på djupet - fysisk planering av havet
SOU 2011:56 Kunskap på djupet - kunskapsunderlag för havsplanering
Medverkande :
Särskild utredare : Axel Wenblad, generaldirektör, fr.o.m. 2009-11-19 t.o.m. 2011-06-30
Sakkunnig : Kristina Bram, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-04-22 t.o.m. 2010-12-08
Sakkunnig : Claes Pile, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2011-06-30
Sakkunnig : Richard Vesterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-04-21
Expert : Johan Askerlund, militärstrategisk analytiker, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Eva Brännlund, länsarkitekt, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anders Elhammer, förste statsgeolog, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Åke Hagström, chef, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Rolf Haraldsson, projektledare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anders Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Bertil Håkansson, docent, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Marie Jacobsson, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Pål Karlsson, civilingenjör, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Sophia Laurin, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Ceciia Lindblad, handläggare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Susan Linton, utredningsdirektör, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Hans Norman, militärsakkunnig, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Peter Norman, utredare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anders Rydén, samordnare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Anna Ryttberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-08
Expert : Björn Sjöberg, vattenvårdsdirektör, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Magnus Sundström, projektledare, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Expert : Mårten Åström, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2011-01-24 t.o.m. 2011-06-30
Huvudsekreterare : Mikael Cullberg, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2011-07-14
Sekreterare : Karin Bjerner, fr.o.m. 2011-02-15 t.o.m. 2011-06-14
Sekreterare : Petra Lundin, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Micaela Schulman, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Åsa Ståhl, fr.o.m. 2010-09-03 t.o.m. 2010-12-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:109 Havsplanering i svenska vatten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:3 Tilläggsdirektiv till Havsplaneringsutredningen (M 2009:03) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2006 års förvaltningskommitté (Fi 2006:08) [ Avslutad 2008 ] [ Sekreterare ]
2006 års förvaltningskommitté (Fi 2006:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-12-21
Direktiv för kommittén, se dir. 2006:123
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:107 Opinionsbildande verksamhet och små myndigheter
SOU 2008:118 Styra och ställa - förslag till en effektivare statsförvaltning. BILAGOR
SOU 2008:119 Underlagsrapporter till 2006 års förvaltningskommitté
Medverkande :
Ordförande : Yvonne Gustafsson, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Catrin Andersson, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Göran Ekström, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Marie Hafström, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Lennart Nilsson, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Daniel Tarschys, fr.o.m. 2006-12-21
Ledamot : Helena Wockelberg, fr.o.m. 2006-12-21
Expert : Lena Marcusson, fr.o.m. 2007-04-23
Expert : Lars Söderström, fr.o.m. 2007-01-22
Huvudsekreterare : Ola Hedin, fr.o.m. 2007-01-22
Sekreterare : Christine Annemalm, fr.o.m. 2007-08-20 t.o.m. 2008-12-15
Sekreterare : Michael Borchers, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-12-15
Sekreterare : Mikael Cullberg, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Djursjukdatautredningen (Jo 2004:03) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Djursjukdatautredningen (Jo 2004:03)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:82
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:74 Nytt djurhälsoregister - bättre nytta och ökad säkerhet
Medverkande :
Särskild utredare : Inger Andersson, generaldirektör, fr.o.m. 2004-06-17
Sakkunnig : Urban Johnson, ämnesråd, fr.o.m. 2004-12-06
Expert : Agneta Egenvall, docent, fr.o.m. 2005-03-08
Expert : Torkel Ekman, leg. veterinär, fr.o.m. 2004-12-06
Expert : Nils-Åke Fag, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2004-12-06
Expert : Bengt Johansson, leg. veterinär, fr.o.m. 2004-12-06
Expert : Olle Johansson, avdelningschef, fr.o.m. 2005-01-25
Expert : Anita Jonasson, djurhälsoveterinär, fr.o.m. 2004-12-06
Expert : Per Jonsson, länsveternär, fr.o.m. 2004-12-06
Expert : Örjan Ljungvall, leg. veterinär, fr.o.m. 2004-12-06
Expert : Marie Mörk, doktorand, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2005-03-07
Expert : Katarina Roth, leg. veterinär, fr.o.m. 2004-12-06
Expert : Gunnela Ståhle, agronom, fr.o.m. 2004-12-06
Sekreterare : Märit Bergendahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Mikael Cullberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-10-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2004:82 Översyn av djursjukdata [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:74 Nytt djurhälsoregister – bättre nytta och ökad säkerhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman