Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Matz Mårtensson

Sök kontaktuppgifter till Matz Mårtensson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Matz Mårtensson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Matz Mårtensson medverkat i ( 5 st. ):

Kartellbekämpningsutredningen (N 2000:05) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]
Kartellbekämpningstredningen (N 2000:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-05-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:40
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG
Utredningen beräknas slutföra sitt arbete den 15 januari 2002.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:74 Kartellbekämpning - delbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Severin Blomstrand, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Eva Agevik, t.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Staffan Sanström, t.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Nils Wahl, t.o.m. 2001-11-30
Expert : Petter Asp, t.o.m. 2001-11-30
Expert : Johan Coyet, t.o.m. 2001-11-30
Expert : Eva Lundgren, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Charlotta Riberdahl, t.o.m. 2001-02-19
Expert : Anders Stenlund, t.o.m. 2001-11-30
Expert : Jan Stockhaus, t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Matz Mårtensson, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:74 Kartellbekämpning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:94 Kartellbekämpning 2 – Övriga frågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 1998:05) om nationell tillämpning av artiklarna 85.1 och 86 i EG-fördraget [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (N 1998:05) om nationell tillämpning av artiklarna 85.1 och 86 i EG-fördraget
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-08-27
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:67.
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Severin Blomstrand, justitieråd, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-01-18
Sakkunnig : Nils Wahl, universitetslektor, t.o.m. 2000-01-18
Expert : Johan Coyet, advokat, t.o.m. 2000-01-18
Expert : Margareta Granborg, departementssekreterare, t.o.m. 2000-01-18
Expert : Per Karlsson, rättssakkunnig, t.o.m. 2000-01-18
Expert : Ann-Louise Månsson, departementssekreterare, t.o.m. 2000-01-18
Expert : Maina Sancho, avdelningschef, t.o.m. 2000-01-19
Expert : Staffan Sandström, departementsråd, t.o.m. 2000-01-19
Expert : Anders Stenlund, direktör, t.o.m. 2000-01-18
Expert : Lena Moore, departementsråd, t.o.m. 2000-01-18
Sekreterare : Matz Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:4 Svensk tillämpning av EG:s konkurrensbestämmelser [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (A 1997:07) om regleringen av distansarbete [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (A 1997:07) om regleringen av distansarbete
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-06-05
Direktiv för se dir. 1997:83.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:115 Distansarbete. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Hedin, kommunalråd, fr.o.m. 1997-06-26 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Sara Almer, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Katarina Almquist, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-01-31
Expert : Kurt Baneryd, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Bo Barrefelt, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Jens Bjöörn, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Agneta Charpentier, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Jan Cederwärn, fr.o.m. 1998-05-15 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Ingela Englund, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Jonas Malmberg, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Kjell Skoglund, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Per Tillander, fr.o.m. 1997-11-04 t.o.m. 1998-09-09
Expert : Ted Westermark, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Monica Breidensjö, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Lars Ericson, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Peter Hattendorff, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Åsa Hollmén, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-08-31
Ledamot : Jan Häggström, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Ove Ivarsen, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Peder Rehnström, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-09-09
Ledamot : Marie-Louise Thorsén, fr.o.m. 1997-09-10 t.o.m. 1998-09-09
Sekreterare : Matz Mårtensson, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-09-30
Sekreterare : Lena Sandnes, fr.o.m. 1998-05-18 t.o.m. 1998-08-31
Sekreterare : Britt-Marie Thulestedt, fr.o.m. 1997-09-29 t.o.m. 1998-10-15
Bitr. sekreterare : Anne Baxter, fr.o.m. 1997-11-15 t.o.m. 1998-09-30
Bitr. sekreterare : Carin Wiberg, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1998-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:83 Regleringen av distansarbete

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:115 Distansarbete [ pdf |Paragraftecken ]
Kommunikationskommittén (K 1995:01) [ Avslutad 1997 ] [ Sekreterare ]
Kommunikationskommittén (K 1995:01)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:140 och dir. 1996:35.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken - delbetänkande 1
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken - delbetänkande Om beskattning av vägtrafiken - delbetänkande 2
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Elving Andersson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Karin Johansson, sakkunnig, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Leif Marklund, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Bo Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Inger Segelström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Kenth Skårvik, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Ingemar Siby, kooperativ företagare, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Karin Svensson, adjunkt, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Per Westerberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Åke Andersson, ekonomidirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Arwidsson, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-31
Expert : Catharina Blom, enhetschef, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bo Carlsund, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Mats Ekenger, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Anna Lisa Engström, direktör, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1996-12-31
Expert : Maria Eriksson, projektledare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Sonja Ewerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Maria Gustavsson, glesbygdsråd, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Yvonne Gustavsson, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Gunnar Hermansson, förbundsdirektör, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Yngve Johansson, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Staffan Karlsson, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Urban Karlström, generaldirektör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Silja Klint, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Helen Källberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-25
Expert : Jan Källsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Katarina (Kajsa) Larsson, studerande, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Åsa Lindell-Byström, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ingemar Lundin, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Richard Montgomery, vägdirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Lars Nilsson, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Helene Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Olof Nordell, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-04-22
Expert : Tommy Nordin, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Carina Norgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Göran Nyström, föredragande, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-02-29
Expert : Kurt Palmgren, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Anders Roth, trafiksekreterare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Karin Schibbye, landsarkivarie, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Skagersjö, civilingenjör, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Eva Smith, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Toresson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Staffan Widlert, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : June Ärleskog, projektledare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Hans Öhman, avdelningschef, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Huvudsekreterare : Kristina Feldhusen, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-05-15
Sekreterare : Gunnar Davidsson, utredare, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-01-12
Sekreterare : Marika Engström, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-21 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Matz Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-04-15
Sekreterare : Hans Silborn, civilingenjör, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1997-04-30
Eva Lena Fahlström, fr.o.m. 1995-03-15 t.o.m. 1997-04-30
Lena Pereira, fr.o.m. 1996-09-23 t.o.m. 1997-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (Jo 1994:04) om konkurrensreglernas tillämpning på jordbruksområdet i ett EU-perspektiv [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (Jo 1994:04) om konkurrensreglernas tillämpning på jordbruksområdet i ett EU-perspektiv
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:59 och 1994:142.
Lokal : Jordbruksdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. 700 16 80 (Bernhardsson).
Utredningen har avgett :
SOU 1995:117 Jordbruk och konkurrens - jordbrukets ställning i svensk och europeisk konkurrensrätt Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Anders Lundin, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-01
Sakkunnig : Erik Nerep, professor, fr.o.m. 1994-10-04 t.o.m. 1995-08-21
Sakkunnig : Jerker Nilsson, professor, fr.o.m. 1994-10-04
Sakkunnig : Nils Wahl, jur.dr, fr.o.m. 1995-08-22
Expert : Bengt Borgström, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-10-04
Expert : Jan Eliasson, byråchef, fr.o.m. 1994-10-04
Expert : Yngve Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-10-04
Expert : Gunnar Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1994-10-04 t.o.m. 1995-01-11
Expert : Ann Lemne, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1995-03-16
Expert : Tomas Lindman, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-10-04
Expert : Anders Mallmén, byråchef, fr.o.m. 1994-10-04
Expert : Jan-Erik Nyberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 1994-10-04
Sekreterare : Maria Bernhardsson, föredragande, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-10-15
Sekreterare : Matz Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-04-01 t.o.m. 1995-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman