Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mats Wiberg

Sök kontaktuppgifter till Mats Wiberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mats Wiberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mats Wiberg medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om ändamålsenlig lagstiftningsteknik när överträdelser av bestämmelser i EU-förordningar kriminaliseras (N 2018:02) [ Avslutad 2020 ] [ Särskild utredare ]
EU-straffstadgandeutredningen (N 2018:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-05-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:37 och dir. 2019:90
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 29 februari 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:13 Att kriminalisera överträdelser av EU-förordningar
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Wiberg, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2018-05-16 t.o.m. 2020-02-29
Expert : Susanne Classon, kansliråd, fr.o.m. 2019-02-28
Expert : Erika Enlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-08-31
Expert : Walo von Greyerz, kansliråd, fr.o.m. 2018-08-31
Expert : Beatrice Hernqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2018-08-31
Expert : Åsa Häggström, verksjurist, fr.o.m. 2019-10-23
Expert : Henrik Jonsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-08-31 t.o.m. 2019-02-27
Expert : Peter Lidman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-09-01
Expert : Ulrika Åkerdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2018-08-31 t.o.m. 2019-08-31
Sekreterare : Alexander Lundén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-08-27 t.o.m. 2020-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:13 Att kriminalisera överträdelser av EU-förordningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Uppdrag att se över patientsäkerhetslagen för att effektivisera Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnds handläggning av behörighetsärenden (S 2017:E) [ Avslutad 2018 ]
Uppdrag att se över patientsäkerhetslagen för att effektivisera Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnds handläggning av behörighetsärenden (S 2017:E)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad
Direktiv för uppdraget, se dnr. S2017/05074/FS, S2017/06282/FS
Uppdraget beräknas vara slutfört 16 april 2018.
Medverkande :
Mats Wiberg, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2017-11-07 t.o.m. 2018-04-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

PBL-kommittén (M 2002:05) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
PBL-kommittén (M 2002:05)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:97, dir. 2003:172, dir. 2004:150 och 2005:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:70 Miljöbedömningar avseende vissa planer och program
SOU 2004:40 Kortare instanskedja och ökad samordning - Alternativ för plan- och bygglagens prövningsorganisation
SOU 2005:77 Får jag lov? Om planering del 1 och del 2 och byggande
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, generaldirektör, fr.o.m. 2002-06-28
Ledamot : Inga Berggren, hushållslärare/f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Joakim Bergström, pressekreterare, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Agneta Börjesson, planeringschef, fr.o.m. 2003-03-12
Ledamot : Hans Ekström, kommunalråd, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Annelie Enochson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Owe Hellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Gudrun Lindvall, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13 t.o.m. 2003-03-11
Ledamot : Åke Sandström, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Lilian Virgin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-09-13
Sakkunnig : Fredrik Damgren, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2002-09-13
Expert : Camilla Adolfsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Per Arne Andreasson, länsråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Elisabeth Bodin, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Michael Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-07
Expert : Nils Gunnar Forsberg, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Eva Gyllensvärd, länsarkitekt, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Reigun Thune Hedström, arkitekt, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Stellan Hermanson, överlantmätare, fr.o.m. 2004-02-19 t.o.m. 2005-05-31
Expert : Åsa Holmgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Jimmy Järvenpää, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2005-02-06
Expert : Christina Leideman, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-03
Expert : Heléne Lövung, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Karin Nordström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Germund Persson, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-02-14 t.o.m. 2003-05-30
Expert : Hans Petersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Annika von Schéele, divisonschef, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Leifh Stenholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2003-09-15
Expert : Erik Thornström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Ulf Troedson, divisonschef, fr.o.m. 2003-02-15
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-16
Expert : Erik Westman, departementsråd, fr.o.m. 2004-12-03
Expert : Jacob Wichmann, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-14
Expert : Mats Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-15 t.o.m. 2004-01-13
Sakkunnig : Fredrik Damgren, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2002-09-13
Huvudsekreterare : Susanne Bagge, fr.o.m. 2002-11-06 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Björn Liljeros, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-27 t.o.m. 2004-06-13
Sekreterare : Micaela Schulman, fr.o.m. 2002-12-01
Sekreterare : Paula Sköld, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Kjell Sundström, arkitekt, fr.o.m. 2003-05-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Jo 1999:02) om uppdrag att utvärdera vissa bestämmelser i jordförvärvslagen och fastighetsbildningslagen [ Avslutad 2001 ] [ Bitr. sekreterare ]
Utredningen (Jo 1999:02) om uppdrag att utvärdera vissa bestämmelser i jordförvärvslagen och fastighetsbildningslagen
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:40
Lokal : Jordbruksdepartementet, 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:82 Ägande och struktur inom jord och skog
Medverkande :
Särskild utredare : Ivar Johansson, kommunfullmäktigeordförande, fr.o.m. 1999-09-01
Expert : Bert Andersson, länslantmätare, fr.o.m. 1999-09-01
Expert : Birgitta Hansson, departementsråd, fr.o.m. 1999-09-01
Expert : Sven-Inge Karlsson, länsjägmästare, fr.o.m. 1999-09-01
Expert : Anders Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01
Expert : Ellinor Persson, chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-01
Sekreterare : Erik Brasch, lantbruksdirektör, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2001-05-31
Sekreterare : Nils Eriksson, konsult, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-05-31
Sekreterare : Britt Qvarfordt, fil.kand., fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2001-02-18
Bitr. sekreterare : Mats Wiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:38 Ägande och struktur inom jord och skog [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 1998:01) om myndighetsorganisation på jordbrukets område mot bakgrund av det svenska EU-medlemskapet [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 1998:01) om myndighetsorganisation på jordbrukets område mot bakgrund av det svenska EU-medlemskapet
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-10-23
Direktiv för se dir. 1997:125.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:147 Effektivare hantering av EU:s direktstöd till jordbruket.
Medverkande :
Särskild utredare : Pär Granstedt, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-01-19
Sakkunnig : Hans Andersson, avdelningschef, fr.o.m. 1998-11-06
Sakkunnig : Jan Olof Andersson, kansliråd, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Staffan Danielsson, lantbrukare, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Lena Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1998-09-09
Sakkunnig : Johan Krafft, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-10
Sakkunnig : Dag von, departementsråd, fr.o.m. 1998-02-01
Sakkunnig : Per-Göran Öjeheim, överdirektör, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1998-11-05
Expert : Göran Boberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-06
Expert : Göran Hyltander, revisionsdirektör, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1998-10-07
Expert : Bo Landholm, länsråd, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Christina Lindahl, enhetschef, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Jan Lundegrén, lantbruksdirektör, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Kerstin Löfroth, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-09-10
Expert : Mats Persson, planeringschef, fr.o.m. 1998-02-01
Expert : Mats Wiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1998-09-09
Sekreterare : Mårten Edberg, fr.o.m. 1998-01-26 t.o.m. 1998-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:147 Effektivare hantering av EU:s direktstöd till jordbruket [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-04-07
Direktiv för se dir. 1993:43, dir. 1994:48 och dir. 1994:134.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:123 Miljöombudsman - delbetänkande
SOU 1996:103 Miljöbalken. En skärpt och samordnad miljölagstiftning för en hållbar utveckling - huvudbetänkande
SOU 1996:147 Övergångsbestämmelser till miljöbalken - delbetänkande
SOU 1997:32 Följdlagstiftning till Miljöbalken - delbetänkande
SOU 1998:35 Förordningar till miljöbalken - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Carl Axel Petri, hovrättspresident, fr.o.m. 1993-04-13 t.o.m. 1998-03-31
Sakkunnig : Severin Blomstrand, rättschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-11-10
Sakkunnig : Lars Dahllöf, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Sakkunnig : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1997-10-16
Expert : Sakari Alander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Richard Almgren, direktör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Allert Alverborg, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Per Bergman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Lars Bjurström, kommunalråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulf Bjällås, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-19 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Owe Björk, advokat, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Brandin, departementssekreterare, t.o.m. 1994-06-30
Expert : Bengt Bucht, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Bucht, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-03-24
Expert : Kerstin Cederlöf, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-08-28 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Nina Cromnier, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hans Ekelund, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Carl-Johan Engström, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hjalmar Forsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stig Gustafsson, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Madeleine Holst, kansliråd, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-01-15
Expert : Lars-Eric Hult, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-04 t.o.m. 1997-11-10
Expert : Lena Ingvarsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-08
Expert : Christina Jacobsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Anders Jeppson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Hans Karlbom, revisionssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Bjarne Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Mikael Karlsson, fr.o.m. 1997-09-02 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Pernilla Knutsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Gunnar Larsson, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-31
Expert : Eva Lehndal, dep.sekr, fr.o.m. 1994-01-20 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Peggy Lerman-Dahl, chefsjurist, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Thomas Levander, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Laila Linnergren-Fleck, enhetschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Maria Malmlöf, departementssekreterare, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Sven Måhlstedt, civilingenjör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Olsson, överdirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Perklev, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-14 t.o.m. 1997-09-01
Expert : Thomas Rolén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Rubenson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-06-21 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-10-07 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rolf Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Olle Stångberg, departementsråd, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-01-19
Expert : Claes Tjäder, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-15
Expert : Bengt Wennerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-09-14
Expert : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Wiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Kitty Victor, enhetschef, fr.o.m. 1997-04-24 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Åsa Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rutger Öijerholm, chefsjurist, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per Östensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-05-17
Sekreterare : Anders Bengtsson, t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Mona Blomdin, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-06-15 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Flodin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Lars Holmgård, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Hans Karlbom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Stefan Köhler, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-08 t.o.m. 1996-11-22
Sekreterare : Per Lagerud, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Henrik Löv, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Björn Persson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Liselotte Rågmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Roger Wikström, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman