Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mats Sjösten

Sök kontaktuppgifter till Mats Sjösten på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mats Sjösten

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mats Sjösten medverkat i ( 8 st. ):

Adoptionskommissionen (S 2021:08) [ Pågående ] [ Expert ]
Adoptionskommissionen (S 2021:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-10-28 00:00:00
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:95 och dir. 2023:113
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 16 december 2024.
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Singer, professor, fr.o.m. 2021-10-28
Sakkunnig : Anna Fridh Welin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2022-02-24 t.o.m. 2023-09-10
Sakkunnig : Andrea Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-02-24
Sakkunnig : Erica Neiglick, ämnesråd, fr.o.m. 2022-02-24
Sakkunnig : Sandra Rosenälv, departementssekreterare, fr.o.m. 2023-02-01
Sakkunnig : Lisette Wahlroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2022-02-24 t.o.m. 2023-01-31
Expert : Per Bergling, generaldirektör, fr.o.m. 2023-03-09
Expert : Kerstin Gedung, verksamhetschef, fr.o.m. 2022-02-24
Expert : Michael Hellner, professor, fr.o.m. 2022-02-24
Expert : Jonas Hägerlind, chefsjurist, fr.o.m. 2022-02-24 t.o.m. 2023-03-08
Expert : Karin Juhlén, jurist, fr.o.m. 2022-02-24
Expert : Jenny Klefbom, leg. psykolog, fr.o.m. 2022-02-24
Expert : Cecilia Lindgren, biträdande professor, fr.o.m. 2022-02-24
Expert : Sarah Lundholm, socionom, fr.o.m. 2022-02-24
Expert : Mats Sjösten, lagman, fr.o.m. 2022-02-24
Expert : Ann-Charlotte Särnbratt, verksamhetschef, fr.o.m. 2022-02-24
Expert : Elin Torebring, jurist, fr.o.m. 2022-02-24
Huvudsekreterare : Tina Nilsson, utredare, fr.o.m. 2021-12-16
Sekreterare : Pernilla Krusberg, jurist, fr.o.m. 2022-10-01
Sekreterare : Helena Norman, utredare, fr.o.m. 2023-02-06
Sekreterare : Christina Sundelöf Kellner, utredare, fr.o.m. 2022-02-21 t.o.m. 2022-11-20
Sekreterare : Anders Tordai, utredare, fr.o.m. 2022-01-24 t.o.m. 2023-03-31
Marit Organisationen Arnbom, för vuxna adopterade barn, fr.o.m. 2022-02-24
Bonnie Transnationellt Berggren, adopterades riksorganisation, fr.o.m. 2022-02-24
Anna Adopterade Koreaners Förening Blades, fr.o.m. 2022-02-24
Maria Chileadoption.se Diemar, fr.o.m. 2022-02-24
Peter Sverige Nepalföreningen Högman, fr.o.m. 2022-02-24
Hanna Sofia Swedish Korean Adoptees' Johansson, Network, fr.o.m. 2022-02-24
Pia Adopterade Ninche, etiopiers och eritrianers förening, fr.o.m. 2022-02-24
Britt-Marie Familjeföreningen Nygren, för internationellt adopterade, fr.o.m. 2022-02-24
Elisabeth Familjeföreningen Sundén Ingeström, för Bulgarienföreningen för adoptivfamiljer, fr.o.m. 2022-02-24
Katharina Koreanska Urkko, sällskapet, fr.o.m. 2022-02-24
Carin Föreningen Forever Families Walles, för Sydafrika och Lesotho, fr.o.m. 2022-02-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en föräldraskapsrättslig lagstiftning för alla (Ju 2020:21) [ Avslutad 2022 ] [ Expert ]
Utredningen om en föräldraskapsrättslig lagstiftning för alla (Ju 2020:21)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-12-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:132
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 21 juni 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Dina Gutrad, rådman, fr.o.m. 2020-12-10 t.o.m. 2022-06-30
Sakkunnig : Marie Ek, kansliråd, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2021-09-09
Sakkunnig : Madeleine Kaharascho Fridh, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-09-10 t.o.m. 2022-06-30
Sakkunnig : Maria Lidström, ämnesråd, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2022-06-30
Sakkunnig : Anna Lind Stolt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2022-03-10 t.o.m. 2022-06-30
Sakkunnig : Robin Palmgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2022-03-09
Expert : Anna Axelsson, utredare, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2022-06-30
Expert : Johan Lindgren, advokat, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2022-06-30
Expert : Anna Ljungberg, expert, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2022-06-30
Expert : Erik Mägi, doktorand, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Rebecka Pomering, jurist, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2021-08-29
Expert : Anna Singer, professor, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2022-06-30
Expert : Annelie Sjöberg, utredare, fr.o.m. 2021-08-30 t.o.m. 2022-06-30
Expert : Mats Sjösten, lagman, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2022-06-30
Expert : Niclas Wiklund, familjerättssekreterare, fr.o.m. 2021-01-20 t.o.m. 2022-06-30
Sekreterare : Linnéa Brossner, kansliråd, fr.o.m. 2020-12-10 t.o.m. 2022-06-30
Sekreterare : Anton Dahllöf, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-01-18 t.o.m. 2022-07-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:132 En föräldraskapsrättslig lagstiftning för alla [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2022:38 Alla tiders föräldraskap – ett stärkt skydd för barns familjeliv [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Barnrättighetsutredningen (S 2013:08) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Barnrättighetsutredningen (S 2013:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-03-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:35, dir. 2014:86 och dir. 2015:17
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:19 Barnkonventionen blir svensk lag
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Wickström, lagman, fr.o.m. 2013-03-27
Sakkunnig : Helena Corell, kansliråd, fr.o.m. 2013-05-16 t.o.m. 2015-09-29
Sakkunnig : Johan Borgström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Camilla Goldbeck-Löwe, kansliråd, fr.o.m. 2013-05-16 t.o.m. 2013-06-02
Sakkunnig : Mattias Falk, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2013-11-10
Sakkunnig : Charlotte Hellner Kirstein, ämnesråd, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Åsa Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Charlotte Palmstierna, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Jenny Strandberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Moa Östberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-02-05 t.o.m. 2015-11-19
Expert : Thomas Hammarberg, f.d. kommissionär för mänskliga rättigheter, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Kirsi Laakso Utvik, rådman, fr.o.m. 2014-06-05
Expert : Fredrik Malmberg, barnombudsman, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Mats Sjösten, lagman, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Karin Åhman, professor, fr.o.m. 2013-05-16
Hampus Allerstrand, förbundsjurist Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2015-08-28 t.o.m. 2015-10-06
Emma BRIS Bennvik, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2015-04-07
Amanda Nätverket Bertilsdotter Nilsson, för barnkonventionen/ ECPAT Sverige, fr.o.m. 2013-06-27
Ann-Christin Cederborg, professor barn och ungdomsvetenskap, Stockholms universitet, fr.o.m. 2013-10-10
Elizabeth Englundh, handläggare Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2015-10-07
Lisa Nätverket Eriksson, för barnkonventionen/ UNICEF Sverige, fr.o.m. 2013-06-27
Karin Rädda Barnen Fagerholm, fr.o.m. 2013-10-02
Hanna Nätverket Gustafsson Hertell, för barnkonventionen/ Sveriges kvinnojourer, SKR, fr.o.m. 2013-06-27
Christina UNICEF Sverige Heilborn, fr.o.m. 2013-06-27
Thomas Nätverket Jansson, för barnkonventionen/ Föreningen för barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning, FUB, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2013-08-22
Pia Johansson, lagman, Blekinge tingsrätt, fr.o.m. 2013-10-10
Lenita Nätverket Karlsson, för barnkonventionen /Unga Örnars Riksförbund, fr.o.m. 2013-08-23
Lisa Nätverket Lundahl, för barnkonventionen/Unga Örnars riksförbund, fr.o.m. 2015-04-08
Anna Lundberg, docent i mänskliga rättigheter, Malmö högskola, fr.o.m. 2013-10-10
Bodil Stiftelsen Allmänna Barnhuset Långberg, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2015-02-03
Ola Rädda Barnen Mattsson, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2013-10-01
Titti Mattsson, professor i offentlig rätt, Lunds universitet, fr.o.m. 2013-10-10
Johanna Schiratzki, professor i välfärdsrätt, Ersta Sköndal högskola, fr.o.m. 2013-10-10
Anna Singer, professor i civilrätt, Uppsala universitet, fr.o.m. 2013-10-10
Cecilia Stiftelsen Allmänna Barnhuset Sjölander, fr.o.m. 2015-02-04
Ann-Marie Nätverket Stenhammar, för barnkonventionen/ Nordisk förening för sjuka barns behov, NOBAB, fr.o.m. 2013-06-27
Rebecca Stern, lektor i folkrätt, Uppsala universitet, fr.o.m. 2013-10-10
Jesper Nätverket Symreng, för barnkonventionen/ Föreningen för barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning, FUB, fr.o.m. 2013-08-23
Bo Vinnerljung, professor, fr.o.m. 2013-10-10 t.o.m. 2014-01-09
Hannah Nätverket Wiklund, för barnkonventionen/ Unga Örnars riksförbund, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2013-08-22
Sekreterare : Anna Dieden, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Ewa Gustafsson, fr.o.m. 2015-04-07 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Anna Holmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-04-30
Sekreterare : Sara Philipson, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2016-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:19 Barnkonventionen blir svensk lag [ pdf|Ikon för riksdagen ]
2008 års adoptionsutredning (Ju 2007:17) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
2008 års adoptionsutredning (Ju 2007:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:150
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:61 Modernare adoptionsregler
Medverkande :
Särskild utredare : Anne Kuttenkeuler, hovrättsråd, fr.o.m. 2007-11-22 t.o.m. 2009-07-31
Sakkunnig : Agneta Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Sakkunnig : Gunilla Bodin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Sakkunnig : Sofia Jungstedt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-11-21 t.o.m. 2009-07-02
Sakkunnig : Jenny Wulker Roos, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2008-11-20
Expert : Meit Camwing, generaldirektör, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Expert : Annika Eriksson, jurist, fr.o.m. 2008-10-13 t.o.m. 2009-07-02
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Expert : Bo Lundberg, jurist/verksamhetsexpert, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Expert : Mats Sjösten, chefsrådman, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Expert : Lars Bertil Svensson, jurist, fr.o.m. 2008-10-13 t.o.m. 2009-07-02
Expert : Katrin Westlund Brusquini, jurist, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Sekreterare : Boel Oldenstedt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2009-08-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:150 Modernare adoptionsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:61 Modernare adoptionsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:89 och dir. 2005:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:43 Vårdnad - Boende - Umgänge Barnets bästa, föräldrars ansvar
Medverkande :
Ordförande : Göran Karlstedt, hovrättslagman, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Ann-Catrin Bergman, landstingspolitiker, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Kjell Eldensjö, ingenjör, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Bitte Engzell, socialsekreterare, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Sven-Åke Gustavsson, landstingsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Solveig Hellquist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Carina Hägg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Tanja Linderborg, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-08-20
Ledamot : Åsa Lindestam, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Marie Axelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-03-10 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Nils-Fredrik Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Abigail Choate, kansliråd, fr.o.m. 2003-06-13 t.o.m. 2004-03-09
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-25 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Johan Sangborn, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Per-Anders Sunesson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-02-28
Sakkunnig : Anita Wickström, departementsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Bengt Almebäck, chefsrådman, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Christer Eiserman, advokat, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Eva Elfver-Lindström, utredare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Mats Sjösten, chefsrådman, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Eva-Charlotte Salvall, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-07-31
Sekreterare : Margita Åhsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2005-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:43 Vårdnad – Boende – Umgänge – Barnets bästa, föräldrars ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Brottsofferutredningen (Ju 1995:07) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Brottsofferutredningen (Ju 1995:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:94.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:40 Brottsofferutredningen Vad har gjorts? Vad bör göras? Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Karin Bishop, f.d. lagman, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Leif Appelgren, kammaråklagare, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Britta Bjelle, generaldirektör, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Jan Lindgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Börje Lassenius, med.dr., fr.o.m. 1996-02-20 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Marjukka Luotero-Salzmann, advokat, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Annika Mansnérus, socionom, fr.o.m. 1996-02-20 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Staffan Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 1996-09-26 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Per Pettersson, rådman, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Cecilia Renfors, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Mats Sjösten, rådman, fr.o.m. 1996-01-19 t.o.m. 1998-03-31
Angela Beausang, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1998-03-31
Sonja Engdahl, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1996-09-25
Gun Heimer, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-03-31
Hans Klette, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-03-31
Ebon Kram, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1996-05-31
Björn Lagerbäck, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-03-31
Gunnar Miller, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-03-31
Sekreterare : Karin Jungerfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-10-16 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Mats Sjösten, rådman, fr.o.m. 1995-11-06 t.o.m. 1996-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:40 Brottsoffer – Vad har gjorts? Vad bör göras? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vårdnadstvistutredningen (Ju 1993:13) [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]
Vårdnadstvistutredningen (Ju 1993:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:120.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Postadress: Lilla Kungsgatan 3, Box 347, 401 25 Göteborg, tel. (växel) 031-10 50 00, tel. (direktval) 031-10 51 49 (sekr.).
Utredningen har avgett :
SOU 1995:79 Vårdnad boende umgänge Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Karin Bishop, lagman, t.o.m. 1995-08-31
Expert : Sol-Britt Ingemansson, advokat, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1995-08-31
Expert : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1995-08-31
Expert : Ingemar Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1995-08-31
Expert : Ingrid Åkerman, byrådirektör, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1995-08-31
Sekreterare : Mats Sjösten, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-02-01 t.o.m. 1995-11-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:120 Handläggning av vårdnadstvister

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:79 Vårdnad, boende och umgänge [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (Ku 1992:08) om översyn av reglerna om utvisning på grund av brott m.m. (Utvisningsutredningen) [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (Ku 1992:08) om översyn av reglerna om utvisning på grund av brott m.m.(Utvisningsutredningen)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1994
Utredningen har avgett :
SOU 1993:54 Utvisning på grund av brott Slutbetänkande
SOU 1994:33 Vandelns betydelse i medborgarskaps- ärenden Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Gunnel Wennberg, hovrättslagman
Expert : Stig Alexandersson, sakkunnig
Expert : Kurt Björk, utlänningsnämndsråd
Expert : Ingela Fridström, hovrättsassessor
Expert : Kazimir Åberg, kansliråd
Sekreterare : Mats Sjösten, hovrättsassessor
Helen Westlund, departementssekreterare
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman