Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Martin Tidén

Sök kontaktuppgifter till Martin Tidén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Martin Tidén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Martin Tidén medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om processrätt och stora brottmål (Ju 2016:10) [ Avslutad 2019 ]
Utredningen om processrätt och stora brottmål (Ju 2016:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-04-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:31 och dir. 2017:109
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 9 maj 2019.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:7 Straffprocessens ramar och domstolens beslutsunderlag i brottmål - en bättre hantering av stora mål
SOU 2017:98 Tidiga förhör - nya bevisregler i brottmål
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Wersäll, riksmarskalk, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Jonas Almström, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Sören Angbo, förundersökningsledare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Jerker Asplund, kammaråklagare, fr.o.m. 2019-01-15 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Catarina Barketorp, lagman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bo Birgerson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Dan Boija, kommisarie, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Johan Eriksson, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Emilia Freij, jurist, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Eva Grandestedt, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-01-14
Ledamot : Leif Gustafson, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Nils Karlberg, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Ulla Karlbrink, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lars Lindman, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bo Lundqvist, förundersökningsledare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Carl Mellberg, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Ted Murelius, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bob Nilsson Hjorth, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Marie-Louise Ollén, chefsrådman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-03-05
Ledamot : Jenny Olovsson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Thomas Olsson, advokat, fr.o.m. 2018-05-09 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Magnus Pettersson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Karin Sandahl, kanslichef, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Anne Sjöblom, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Hans Strandberg, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lennart Strinäs, chefsrådman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lotta Sundström, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Martin Tidén, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-01-14
Ledamot : Marie Tjäder, kommissarie, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Maria Wass, inspektör, fr.o.m. 2018-12-04 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Stina Westman, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Linda Billung, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-06 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Anna Broman Olasdotter, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-01-15
Expert : Katarina Johansson Welin, överåklagare, fr.o.m. 2017-12-06 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Tora Holst, chefsåklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-12-07
Expert : Gina Kezovska, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Sofie Lundin, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Tomas Nilsson, advokat, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Annika Rojas Wiberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-04-26 t.o.m. 2019-07-09
Expert : David Shannon, enhetsråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Ola Stoltz, sektionschef, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Fredrik Ungerfält, advokat, fr.o.m. 2017-12-20 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Niklas Wågnert, hovrättsråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Sören Angbo, förundersökningsledare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Catarina Barketorp, lagman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Bo Birgersson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Dan Boija, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Emilia Freij, jurist, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Björn Frithiof, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lennart Gollard, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Eva Granstedt-Kinell, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Nils Karlberg, rådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Per Lidehäll, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lars Lindman, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Ulrika Lindsö, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Carl Mellberg, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Bob Nilsson Hjort, vice ordförande, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Marie-Louise Ollén, chefsrådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Jenny Olovsson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Magnus Pettersson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Karin Sandahl, rådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Anne Sjöblom, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lennart Strinäs, chefsrådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lotta Sundström, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Martin Tidén, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Marie Tjäder, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Maria Wass, gruppchef, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Stina Westman, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Sekreterare : Eva Bloch, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2019-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2012 års marknadsmissbruksutredning (Fi 2012:08) [ Avslutad 2014 ] [ Sakkunnig ]

2012 års marknadsmissbruksutredning (Fi 2012:08)


Beteckning : Fi 2012:08
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2015-03-19
Status : Avslutad 2014 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2012-10-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:108, dir. 2013:91 och dir. 2014:19
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lindeblad, Ann-Christine, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2014-06-27
Sakkunnig : Afrell, Lars, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Allstrin, Johan, fr.o.m. 2013-01-21
Sakkunnig : Anjou, Mattias, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Forslid, Petra, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Gergova, Antonia, fr.o.m. 2012-12-04 t.o.m. 2013-12-15
Sakkunnig : Gunnarsdottir, Josefine, fr.o.m. 2013-12-16
Sakkunnig : Klefbäck, Linnéa, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Lundh, Christer, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Poutiainen, Annika, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Surtevall, Anna, fr.o.m. 2012-12-04
Sakkunnig : Tidén, Martin, fr.o.m. 2012-12-04
Sekreterare : Forsaeus, Helena, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2014-06-27
Sekreterare : Lycke, Johan, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2014-06-27

Rapporter

SOU 2014:46Marknadsmissbruk II
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:46 Marknadsmissbruk II [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman