Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Marita Bengtsson

Sök kontaktuppgifter till Marita Bengtsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Marita Bengtsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Marita Bengtsson medverkat i ( 2 st. ):

2003 års vallagskommitté (Ju 2003:03) [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]
2003 års vallagskommitté (Ju 2003:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-16
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:111 Ny vallag
Medverkande :
Ordförande : Ulf Larsson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-12-01
Ledamot : Marita Bengtsson, f.d. led av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-18
Ledamot : Mats Berglind, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-18
Ledamot : Tommy Bernevång, kommunpolitisk sekreterare, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Mats Einarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Liselott Hagberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Inger Jarl Beck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Monica Lindow, sektionschef, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Kerstin Lundgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Ola Nilsson, organisationschef, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Ledamot : Per-Olof Thulin, ombudsman, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Expert : Svante Johansson, dispaschör, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Expert : Vivan Nilsson, sakkunnig, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Expert : Roger Petersson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-11-19
Sekreterare : Ulla Björkman, universitetslektor, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Lars-Åke Ström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-02 t.o.m. 2004-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2003:37 En ny vallag

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:111 Ny vallag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utjämningskommittén (Fi 2001:14) [ Avslutad 2003 ] [ Ledamot ]
Utjämningskommittén (Fi 2001:14)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:88 Gemensamt finansierad utjämning i kommunsektorn
Medverkande :
Ordförande : Lorentz Andersson, landshövding, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Marita Aronsson, kommunalråd, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Marita Bengtsson, kommunalråd, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Eva Hellstrand, kommunalråd, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Siv Holma, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Lars Johansson, kanslichef, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Erik Langby, kommunalråd, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Kjell Nordström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Roy Resare, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Harry Staaf, ingenjör, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Elvy Söderström, kommunalråd, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Sakkunnig : Dan Johansson, fr.o.m. 2002-10-15 t.o.m. 2003-09-30
Sakkunnig : Pontus Johansson, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Sakkunnig : Björn Sundström, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Sakkunnig : Lennart Tingvall, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-10-14
Expert : Margareta Andersson, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Uta Bertram, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Eva Hjortendal-Hellman, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Helena Linde, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Nicklas Liss-Larsson, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Nils Mårtensson, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Sekreterare : Dan Johansson, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2002-10-14
Huvudsekreterare : Lennart Tingvall, fr.o.m. 2002-10-15 t.o.m. 2003-10-31
Bitr. sekreterare : Henrik Berggren, fr.o.m. 2002-05-06 t.o.m. 2003-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:88 Gemensamt finansierad utjämning i kommunsektorn [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman