Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Maria Kelt

Sök kontaktuppgifter till Maria Kelt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Maria Kelt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Maria Kelt medverkat i ( 6 st. ):

Terroristbrottsutredningen (Ju 2017:03) [ Avslutad 2019 ] [ Särskild utredare ]
Terroristbrottsutredningen (Ju 2017:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:14, dir. 2018:21, dir. 2019:1, dir. 2019:8 och 2019:33
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 31 oktober 2019.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:49 En ny terroristbrottslag
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Kelt, departementsråd, fr.o.m. 2017-02-09 t.o.m. 2019-11-28
Expert : Fredrik Hallström, biträdande enhetschef, fr.o.m. 2017-04-26 t.o.m. 2019-11-28
Expert : Eva Marie Hellstrand, ämnesråd, fr.o.m. 2017-04-26
Expert : Agnetha Hilding Qvarnström, chefsåklagare, fr.o.m. 2017-04-26 t.o.m. 2019-11-28
Expert : Sofie Klahr, verksjurist, fr.o.m. 2017-04-26 t.o.m. 2019-11-28
Expert : Thomas Olsson, advokat, fr.o.m. 2017-04-26 t.o.m. 2019-11-28
Expert : Linda Palmenäs, rådman, fr.o.m. 2017-04-26 t.o.m. 2019-11-28
Expert : Magnus Ulväng, professor, fr.o.m. 2017-04-26 t.o.m. 2019-11-28
Sekreterare : Martin Rhodin, kansliråd, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2019-11-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:49 En ny terroristbrottslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Aggressionsbrottsutredningen (Ju 2017:13) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Aggressionsbrottsutredningen (Ju 2017:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-10-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:105 och dir. 2018:87
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 27 december 2018.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:33 Aggressionsbrottet och ändringar i Romstadgan
SOU 2018:87 Aggressionsbrottet i svensk rätt och svensk straffrättslig domsrätt
Medverkande :
Särskild utredare : Carl Henrik Ehrenkrona, f.d. ambassadör, fr.o.m. 2017-10-26
Expert : Daniel Brunson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-11-14
Expert : Ola Engdahl, specialrådgivare, fr.o.m. 2017-11-14
Expert : Susanne Feinsilber, advokat, fr.o.m. 2017-11-14
Expert : Sven Jönson, hovrättsråd och vice ordförande, fr.o.m. 2017-11-14
Expert : Maria Kelt, särskild utredare, fr.o.m. 2017-11-14
Expert : Hanna Lemoine, kammaråklagare, fr.o.m. 2017-11-14
Expert : Pål Wrange, professor, fr.o.m. 2017-11-14
Sekreterare : Anna Dieden, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-10-26
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om genomförande av vissa straffrättsliga åtaganden för att förhindra och bekämpa terrorism (Ju 2014:26) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]

Utredningen om genomförande av vissa straffrättsliga åtaganden för att förhindra och bekämpa terrorism (Ju 2014:26)


Beteckning : Ju 2014:26
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2018-03-21
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:155, dir. 2015:61, dir. 2016:46, dir. 2017:2 och dir. 2017:47
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Werkström, Lars, fr.o.m. 2014-12-18 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Andersson, Anna, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2015-07-09
Expert : Andersson, Mikael, fr.o.m. 2015-07-10 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Asp, Petter, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Bergkvist, Tobias, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Bexar, Mikaela, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Bloch, Eva, fr.o.m. 2015-09-10 t.o.m. 2016-03-17
Expert : Carbell Brunner, Elin, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2015-07-09
Expert : Engdahl, Ola, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Fabian, Katarina, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Forslid, Petra, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Friberg, Johan, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Hållberg Leuf, Mattias, fr.o.m. 2015-04-16 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Kelt, Maria, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Lindstrand, Tomas, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Momcilovic, Marija, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2015-04-15
Expert : Olsson, Thomas, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Rhodin, Martin, fr.o.m. 2015-09-10 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Skåninger, Marie, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Wieslander, Karolina, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2017-09-28
Expert : Wrange, Pål, fr.o.m. 2015-07-10 t.o.m. 2016-07-10
Expert : Wågnert, Niklas, fr.o.m. 2015-01-21 t.o.m. 2017-09-28
Sekreterare : Eriksson, Lisa, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Gensmann, Camilla, fr.o.m. 2015-02-09 t.o.m. 2015-05-10
Sekreterare : Leyde, Sara, fr.o.m. 2016-11-07 t.o.m. 2017-10-10
Sekreterare : Rosén , Annelie, fr.o.m. 2016-06-17 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Wieslander, Karolina, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2016-06-29

Rapporter

SOU 2015:63Straffrättsliga åtgärder mot terrorismresor
SOU 2016:40Straffrättsliga åtgärder mot deltagande i en väpnad konflikt till stöd för en terroristorganisation
SOU 2017:72Genomförande av vissa straffrättsliga åtaganden för att förhindra och bekämpa terrorism
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Internationella straffrättsutredningen (Ju 2000:07) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]

Internationella straffrättsutredningen (Ju 2000:07)


Beteckning : Ju 2000:07
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2003-02-21
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-10-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:76
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187,201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 58 55, direktval 040-35 57 98 (sekr.)
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Victor, Dag, fr.o.m. 2000-10-23 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Bring, Ove, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-11-11
Expert : Finné, Eva, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-11-11
Expert : Jacobsson, Marie, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-11-11
Expert : Kelt, Maria, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-11-11
Expert : Träskman, Per Ole, fr.o.m. 2001-02-26 t.o.m. 2002-11-11
Sekreterare : Ekdahl, Nils Petter, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-11-11

Rapporter

SOU 2002:98Internationella brott och svensk jurisdiktion
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:98 Internationella brott och svensk jurisdiktion [ pdf |Paragraftecken ]
Arbetsgrupp med uppgift att analysera vissa frågor i anslutning till användning av resultat från genetiska undersökningar (S 1998:F) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att analysera vissa frågor ianslutning till användning av resultat från genetiska undersökningar(S 1998:F)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-11-27
Arbetsgruppen har den 3 juni 1999 lämnat en rapport till Socialdepartementet.Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Helena Starup, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-28
Ledamot : Anders Dereborg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-28
Ledamot : Christina Fleur, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-28
Ledamot : Göran Flod, riskbedömare Skandia Försäkrings AB, fr.o.m. 1998-10-28
Ledamot : Katarina Holmberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-28
Ledamot : Örjan Härneskog, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-28
Ledamot : Anders Jeppson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-28
Ledamot : Lena Jonsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-10-28
Ledamot : Maria Klet, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-28
Ledamot : Jan Wahlström, docent
Sekreterare : Johan Alvner, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Totalförsvarets folkrättsråd (Fö 1991:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Pågående ] [ Ledamot ]
Totalförsvarets folkrättsråd (Fö 1991:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1991-06-20
Direktiv för rådet, se regeringsbeslut den 20 juni 1991.
Lokal : Försvarsdepartementet, Jakobsgatan 9, 103 33 Stockholm
Rådets arbete är inte tidsbegränsat.
Medverkande :
Ordförande : Ann-Louise Eksborg, chef för Statens haverikommission, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-09-07
Ordförande : Maria Diamant, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ordförande : Maria Hedegård, rättschef, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ordförande : Maria Hedegård, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ordförande : Maj Johansson, hovrättsråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2005-05-31
Vice ordförande : Elinor Hammarskjöld, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2011-02-28
Vice ordförande : Bosse Hedberg, departementsråd, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2009-06-30
Vice ordförande : Gustaf Lind, departementsråd, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Vice ordförande : Gustaf Lind, departementsråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Vice ordförande : Bertil Roth, departementsråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-11-30
Vice ordförande : Anders Rönqvist, departementsråd, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2006-06-30
Vice ordförande : Per Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Christer Ahlström, sakkunnig, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Anna Asp, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2013-12-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Carin Bratt, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-21 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Per Broström, jur.kand, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2008-12-31
Ledamot : Dick Clomén, folkrättshandläggare, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Harald Deuschl, överstelöjtnant (avliden mars-98), fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Maria Diamant, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Margareta af Geijerstam, kansliråd, t.o.m. 1997-09-30
Ledamot : Ola Engdahl, jur.kand., fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Ola Engdahl, jur.dr., fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Ann-Louise Eksborg, chef för Statens haverikommission, t.o.m. 1997-09-07
Ledamot : Marika Ericson, försvarsjurist, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-01-31
Ledamot : Karin Flarup, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Malin Greenhill, folkrättshandläggare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Malin Greenhill, folkrättsjurist, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Walo von Greyerz, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Elinor Hammarskjöld, departementsråd, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2011-02-28
Ledamot : Bosse Hedberg, departementsråd, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2008-09-30
Ledamot : Key Hedström, chefsjurist, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Key Hedström, chefsjurist, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Kristina Himmelstrand Sundström, jur.kand., fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Maria Hedegård, rättschef, fr.o.m. 2005-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Fredrik Holst, jur.mag., fr.o.m. 1998-12-15 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Maj Johansson, hovrättsråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2005-05-31
Ledamot : Maria Kelt, departementsråd, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Maria Kelt, departementsråd, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Jann Kleffner, professor, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Björn Körlof, generaldirektör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2008-09-30
Ledamot : Elisabeth Lager, chefsjurist, fr.o.m. 1998-08-24 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Sonja Ledmyr, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Gustaf Lind, departementsråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Erik Lindfors, departementsråd, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2012-06-30
Ledamot : Pernilla Nilsson, jur.kand., fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Pernilla Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Pernilla Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Manólis Nymark, enhetsjurist, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Ing-Marie Persson, utredare, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2009-06-30
Ledamot : Göran Rosvall, chefsjurist, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-08-23
Ledamot : Bertil Roth, departementsråd, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Stefan Ryding-Berg, chefsjurist, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2013-11-30
Ledamot : Anders Rönqvist, departementsråd, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Magnus D. Sandbu, försvarsjurist, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Magnus Sanbu, försvarsjurist, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Magnus Sanbu, försvarsjurist, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2019-04-04
Ledamot : Per Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 2012-07-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Catharina Sojde, chefsjurist, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Catharina Sojde, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Helena Sunnegårdh, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Ledamot : Cecilia Tengroth (f.d. Hellman), jur.kand., fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Cecilia Tengroth, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Ledamot : Richard Tornberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-06-30
Ledamot : Christina Ulfsparre, folkrättshandläggare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2011-02-28
Ledamot : Charlotta Viktorin, försvarsjurist, fr.o.m. 2019-04-04 t.o.m. 2021-09-30
Sekreterare : Mikael Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2011-03-31
Sekreterare : Margareta af Geijerstam, kansliråd, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Jan Nyrén, kansliråd, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1999-04-18
Sekreterare : Elisabet Petersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-05-27
Sekreterare : Samuel Rudvall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Samuel Rudvall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-09-07 t.o.m. 2018-09-04
Sekreterare : Samuel Rudvall, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2021-09-30
Sekreterare : Niklas Wågnert, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman