: : :

Medverkande i utredning : Maria Kärrman

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Maria Kärrman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Maria Kärrman medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om bättre möjligheter att motverka diskriminering (A 2014:01) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]

Utredningen om bättre möjligheter att motverka diskriminering (A 2014:01)


Beteckning : A 2014:01
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2017-04-03
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-01-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:10, dir. 2014:79 och dir. 2015:129
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lundin, Anna-Karin, fr.o.m. 2014-02-25 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Carlsson, Cecilia, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2014-06-23
Expert : Jägsander, Jenny, fr.o.m. 2014-06-24 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Kärrman, Maria, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Mörk, Martin, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Nur, Omar, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2014-04-27
Expert : Qureshi, Tarik, fr.o.m. 2016-01-14 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Riihonen, Tommi, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Scheller, Kristina, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Schölin, Anna, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Stenberg, Sara, fr.o.m. 2016-01-14 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Sundbom Ressassi, Maria, fr.o.m. 2014-04-28 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-01-21
Sekreterare : Anvin, Maria, fr.o.m. 2014-06-16 t.o.m. 2016-12-18
Sekreterare : Tollgerdt, Sofia, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2016-12-18

Rapporter

SOU 2016:87Bättre skydd mot diskriminering
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:87 Bättre skydd mot diskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp som för Europeiska året för livslångt lärande (U 1995:C) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp som för Europeiska året för livslångt lärande (U 1995:C)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Ordförande : Göran Löfdahl, statssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Lil Ljunggren, statssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Tommy Ohlström, planeringschef, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Sture Nordh, statssekreterare, fr.o.m. 1996-03-22
Ledamot : Elisabeth Abramowicz, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingrid Anderbäck, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Gert Berntsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Carin Callerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Leif Davidsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ernst Erik Ehnmark, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Jan Ekbrand, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Eklund, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Staffan Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Mats Essemyr, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bert Fredriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingar Gadd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Per Hageståhl, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Gun-Britt Hansén, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann Holm, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Tomas Janson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1995-12-29
Ledamot : Anders L. Johansson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Maria Kärrman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lena Landgren, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ulf W. Lundin, utbildningsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lucie Mandaus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christer Marking, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kerstin Mustel, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Britten Månsson-Wallin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kjell-Arne Nilsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann-Marie Qvarfort, fr.o.m. 1996-03-22
Ledamot : Sven Sahlin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Boo Sjögren, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Björn Sundström, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Levi Svenningsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Barbro Thomas, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Marianne Wedin, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christer Wikfeldt, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ingegerd Akselsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bengt Andersson, fr.o.m. 1995-11-01
Ledamot : Göran Andersson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Stefan Backlund, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Mona Bergman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Maud Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bobby Deogan, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ulla Engström, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Peter Holmberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Anders Johansson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Christina Karlsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Elisabeth Lagerlöf, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Ann-Christine Larsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Klas Lenberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lena Moritz, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Roger Mörtvik, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Bo Nilsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Lars Nyberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Karin Olsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Marta Olsson, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kristina Ossvik, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Kajsa Pontén, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Katarina Sjölander, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Ledamot : Per Tullberg, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Sekreterare : Christina Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-07-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen (U 1994:E) för svenskt deltagande i EG:s utbildningssamarbete för yrkesutbildning [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen (U 1994:E) för svenskt deltagande i EG:s utbildningssamarbete för yrkesutbildning
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Medverkande :
Ordförande : Boo Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Vice ordförande : Peter Strömberg, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Maud Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Jan Edgren, direktör, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Ingar Gadd, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Gun-Britt Hansén, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Madeleine Harby, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-26
Ledamot : Christina Hasselberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Karin Henriksson, expert, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lars-Åke Henriksson, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Peter Holmberg, sekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Torsten Kälvemark, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Maria Kärrman, expert, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lena Landgren, överdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Ulf W. Lundin, utbildningsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lucie Mandaus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Peter Mossfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Britten MånssonWallin, kanslichef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Roger Mörtvik, funktionär, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Sven Sahlin, utredningschef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Levi Svenningsson, utbildningsdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Sonja Hjort, kansliråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Barbro Jansson, direktör, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Kerstin Thoursie, departementsråd, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Maud Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1995-03-27
Ledamot : Eva-Maria Danvind, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Berit Hörnquist, avdelningschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Klas Lenberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Margareta Nygren, handläggare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Marta Olsson, utredare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Kristina Ossvik, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Ledamot : Lennart Stenberg, områdeschef, fr.o.m. 1994-09-07 t.o.m. 1996-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman