: : :

Medverkande i utredning : Margita Åhsberg

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Margita Åhsberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Margita Åhsberg medverkat i ( 4 st. ):

Ungdomsreduktionsutredningen (Ju 2017:15) [ Pågående ] [ Expert ]

Ungdomsreduktionsutredningen (Ju 2017:15)


Beteckning : Ju 2017:15
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2019-01-14
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2017-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:122
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lundh, Petra, fr.o.m. 2017-12-13 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Dejemyr, Kerstin, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Engvall, Jenny, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Ellingsen, Karin, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Hedbrant, Per-Henrik, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Ivarsssen, Bengt, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Lundkvist, Peter, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Rydström, Jonas, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Sandahl, Karin, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Shannon, David, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Ulväng, Magnus, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Expert : Åhsberg, Margita, fr.o.m. 2018-01-11 t.o.m. 2018-12-18
Sekreterare : Pettersson, Thomas, fr.o.m. 2017-12-15 t.o.m. 2019-01-10

Rapporter

SOU 2018:85Slopad straffrabatt för unga myndiga
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:122 Skärpta regler för lagöverträdare 18-20 år [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:85 Slopad straffrabatt för unga myndiga [ pdf|Ikon för riksdagen ]
2005 års barnpornografiutredning (Ju 2005:07) [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]

2005 års barnpornografiutredning (Ju 2005:07)


Beteckning : Ju 2005:07
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2008-02-27
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2005-08-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:89
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 MALMÖ,Västergatan 47, tel. 040-35 58 03 (Åhsberg)
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Riberdahl, Solveig, fr.o.m. 2005-08-25 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Berggren, Matilda, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Birkoff, Tarja, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Bröms Lumpus, Kerstin, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Björneke, Britt, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Fältström, Patrik, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Ljunggren, Niklas, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Lönnheim, Charlotte, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Nilsson, Robert, fr.o.m. 2006-09-26 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Peterson, Axel, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Roswall, Håkan, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Ulman, Helene, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2006-09-25
Expert : Warmland, Sten, fr.o.m. 2005-10-03 t.o.m. 2007-08-31
Sekreterare : Åhsberg, Margita, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2007-09-16

Rapporter

SOU 2007:54Barnet i fokus – En skärpt lagstiftning mot barnpornografi
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2005:89
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:54 Barnet i fokus – En skärpt lagstiftning mot barnpornografi [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Översyn av 1998 års lag om erkännande och verkställighet av utländska vårdnadsavgöraden m.m. och överflyttning av barn (Ju 2002:B) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Översyn av 1998 års lag om erkännande och verkställighet av utländska vårdnadsavgöraden m.m. och överflyttning av barn (Ju 2002:B)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-01-24
Uppdraget slutfört 2002-06-30
Medverkande :
Utredare : Krister Thelin, hovrättslagman, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-06-30
Sekreterare : Margita Åhsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-04-01 t.o.m. 2002-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]

2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09)


Beteckning : Ju 2002:09
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2006-02-27
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:89 och dir. 2005:35
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Karlstedt, Göran, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Bergman, Ann-Catrin, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Eldensjö, Kjell, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Engzell, Bitte, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Gustavsson, Sven-Åke, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Hellquist, Solveig, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Hägg, Carina, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Israelsson, Margareta, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Linderborg, Tanja, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-08-20
Ledamot : Lindestam, Åsa, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Magnusson, Cecilia, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Pärssinen, Raimo, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Tornberg, Stefan, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Axelsson, Marie, fr.o.m. 2004-03-10 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Björklund, Agneta, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Choate, Abigail, fr.o.m. 2003-06-13 t.o.m. 2004-03-09
Sakkunnig : Kuttenkeuler, Anne, fr.o.m. 2004-08-25 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Sangborn, Johan, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Sunesson, Per-Anders, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-02-28
Sakkunnig : Wickström, Anita, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Almebäck, Bengt, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Eiserman, Christer, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Elfver-Lindström, Eva, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Sjösten, Mats, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Salvall, Eva-Charlotte, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-07-31
Sekreterare : Åhsberg, Margita, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2005-07-31

Rapporter

SOU 2005:43Vårdnad – Boende – Umgänge Barnets bästa, föräldrars ansvar
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2002:89
Dir. 2005:35
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:43 Vårdnad – Boende – Umgänge – Barnets bästa, föräldrars ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman