Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Margareta Liljeqvist

Sök kontaktuppgifter till Margareta Liljeqvist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Margareta Liljeqvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Margareta Liljeqvist medverkat i ( 14 st. ):

LSS- och hjälpmedelsutredningen (S 2001:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
LSS- och hjälpmedelsutredningen (S 2001:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:81, dir. 2002:20, dir. 2003:111 och dir. 2004:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:83 Hjälpmedel
SOU 2004:103 LSS - Särskilt personligt stöd m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-10-18
Sakkunnig : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-23
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Sakkunnig : Karin Liby, fr.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Sofia Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Merja Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Expert : Eva Björk, verksamhetschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Jan Breding, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ann-Charlotte Carlberg, kanslichef, fr.o.m. 2002-09-25
Expert : Ulla Clevnert, fr.o.m. 2003-02-17
Expert : Ylva Eklund, fr.o.m. 2003-02-21
Expert : Caisa Ekstrand, lärare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2003-05-25
Expert : Susann Forsberg, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Anna-Karin Gullberg, byrådirektör, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Per Gunvall, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Christina Janzon, byrådirektör, fr.o.m. 2002-04-03 t.o.m. 2003-01-06
Expert : Pelle Kölhed, ombudsman, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Bodil Ljunghall, t.o.m. 2003-03-11
Expert : Per-Olov Nylander, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Jan-Peter Strömgren, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-02-15 t.o.m. 2003-05-24
Expert : Håkan Walander, sakkunnig, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2002-02-15
Sekreterare : Ann-Christine Johnsson, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Maria Krönmark, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-08-29
Sekreterare : Margita Lundman, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-08-08
Sekreterare : Ian MacArthur, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-04-30
Sekreterare : Camilla Nordgren, fr.o.m. 2004-08-30 t.o.m. 2004-09-03
Sekreterare : Greger Nyberg, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:83 Hjälpmedel [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:103 LSS – Särskilt personligt stöd m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredning om den arbetslivsinriktade rehabiliteringen (S 1999:08) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredning om den arbetslivsinriktade rehabiliteringen (S 1999:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:78 Rehabilitering - en reform med individen i centrum
Medverkande :
Särskild utredare : Gerhard Larsson, landshövding, fr.o.m. 1999-06-03
Expert : Jan-Åke Brorsson, förbundsdirektör, fr.o.m. 1999-08-16
Expert : Kerstin Ekberg, professor, fr.o.m. 1999-08-16
Expert : Annika Hultin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-08-16
Expert : Per Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-08-16
Expert : Svante Larsson, verksamhetschef, fr.o.m. 1999-08-16
Expert : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1999-11-16
Expert : Anna Lind, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 1999-08-16
Expert : Rolf Lindberg, direktör, fr.o.m. 1999-08-16
Expert : Stig Orustfjord, avdelningschef, fr.o.m. 1999-08-16
Expert : Levi Svenningsson, direktör, fr.o.m. 1999-08-16
Expert : Jan Svensson, förhandlare, fr.o.m. 1999-08-16
Expert : Marie Åkhagen, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-08-16
Sekreterare : Lars Ahlin, produktchef, fr.o.m. 1999-08-09 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Dina Brdarski Jacobson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-08-09 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Hans Goine, försäkringschef, fr.o.m. 1999-08-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:78 Rehabilitering till arbete – en reform med individen i centrum [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén om nya former för stöd åt hemlösa (S 1998:09) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Kommittén om nya former för stöd åt hemlösa (S 1998:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:108.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:14 Adressat okänd. Om hemlöshetens bakgrund, orsaker och dynamik
SOU 2001:95 Att motverka hemlöshet. En sammanhållen strategi för samhället
Medverkande :
Ordförande : Widar Andersson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1999-01-01
Ledamot : Kristina Axén Olin, fr.o.m. 1999-03-08
Ledamot : Erling Bager, fr.o.m. 1999-03-08
Ledamot : Cinnika Beiming, fr.o.m. 1999-03-08
Ledamot : Annica Dominius, fr.o.m. 1999-03-08 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Anki Elkén, fr.o.m. 2001-02-01
Ledamot : Lasse Flygare, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Hardy Hedman, fr.o.m. 1999-03-08
Ledamot : Thomas Julin, fr.o.m. 1999-03-08 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Sten Lundström, fr.o.m. 1999-03-08
Sakkunnig : Tomas Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-09
Sakkunnig : Annika Mansnérus, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-10
Sakkunnig : Per-Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Kenneth Sjöstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-11-03
Expert : Kaj Forsberg, samhällspedagog, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Stina Holmberg, projektchef, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Kaj Kadar, kriminalvårdsinspektör, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Leif Klingensjö, utredningssekreterare, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Claes-Göran Stefansson, fr.o.m. 2000-10-01
Sekreterare : Ann-Christin Martens, fr.o.m. 1999-01-25 t.o.m. 1999-09-30
Sekreterare : Weddig Runquist, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2001-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:108 Nya former för stöd åt hemlösa

SENIOR 2005 – Äldrepolitik för framtiden (S 1998:08) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
SENIOR 2005 - Äldrepolitik för framtiden (S 1998:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-22
Direktiv för beredningen, se dir. 1998:109.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:29 Riv ålderstrappan. Livslopp i förändring
SOU 2003:91 Äldrepolitik för framtiden. 100 steg till trygghet och utveckling med en åldrande befolkning + Bil. A-D.
Medverkande :
Ordförande : Claes-Bertil Ytterberg, biskop, fr.o.m. 1998-12-22
Ledamot : Margareta Arvidson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Barbro Beck-Friis, professor, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Sven Brus, kommunalråd, fr.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Ulla Bäckström, geriatriker, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Jerzy Einhorn, professor (avliden), fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Åke Eriksson, ordförande i Moderata Samlingspartiets Seniorer, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Catharina Hagen, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Cristina Husmark Pehrsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Olof Johansson, universitetsadjunkt/doktorand, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Hans Karlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Lennart Klockare, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Roland Larsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Harald Nordlund, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Eva Olofsson, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-15
Ledamot : Lena Olsson, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-06-14
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Margareta Pettersson, f.d. pol.sekr., fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Marina Pettersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Marietta de Pourbaix-Lundin, f.d. led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : Tullia von Sydow, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Siw Wittgren-Ahl, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-10-01
Sakkunnig : Gert Alaby, utredare, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Stig Alkebratt, förbundskonsulent, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Carina Cronsioe, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Anna-Stina Elfving, utredningssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Eric De Groat, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Inger Hestvik, förbundsledamot, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Lennarth Johansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Irene Lindström, sekreterare, fr.o.m. 2001-12-01
Sakkunnig : Inger Lundkvist, utredare, fr.o.m. 2000-07-01
Sakkunnig : Catharina Morthenson Ekelöf, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-01
Sakkunnig : Harald Mårtensson, ombudsman, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Robert Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-01
Sakkunnig : Helene Rånlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Gunilla Sahlin, expert, fr.o.m. 1999-10-18
Sakkunnig : Ulla Åhs, sektionschef, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Per-Svante Landelius, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marita Minell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-22
Sekreterare : Björn Sundström, socialchef, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2003-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om elevvård – skolhälsovård (U 1998:05) [ Avslutad 2000 ]
Utredningen om elevvård - skolhälsovård (U 1998:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-07-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:59.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:19 Från dubbla spår till Elevhälsa - i en skola som främjar lust att lära, hälsa och utveckling
Medverkande :
Särskild utredare : Margitta Edgren, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 2000-04-14
Sakkunniga : Kenneth Ekberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-07 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Lena Hammarberg, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunniga : Eva-Stina Hultinger, kansliråd, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Anna-Märta Israelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Stefan Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Annika Strandell, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunniga : Inga-Lill Wener, fr.o.m. 1999-10-11 t.o.m. 2000-03-31
Sakkunnig : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-26 t.o.m. 1999-09-09
Expert : Olle Hillman, skolöverläkare, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Ann-Charlotte Smedler, docent, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 2000-03-31
Expert : Elisabeth Sörhuus, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Lisbeth Barnombudsmannen Thurnell, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Jan H. Elevorganisationen Ekbrand, i Sverige, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Ewy Föreningen Lindgren-Henningstedt, för studie- och yrkesvägledare, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Annika Handikappförbundens Nyström Karlsson, samarbetsorgan, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Margareta Landstingsförbundet Liljeqvist, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Agneta Lärarförbundet Anderlund, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Ove Lärarnas Riksförbund Torstensson, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Lars H. Riksförbundet Hem Gustafsson, och Skola, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Kate Riksföreningen Langenkrans, för skolsköterskor, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Lars Rädda Barnen Lööf, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Margareta Svenska Skolläkarföreningen Skolhälsoservice Bodestam,, ordinarie, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Viveka Svenska Skolläkarföreningen Skolhälsoservice Wickman,, ersättare, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Gunilla Gislén, skolledare, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sofia Svenska Larsson, kommunförbundet, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Ulla Sveriges Psykologförbund Winblad, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Anita Sveriges Olsson, skolkuratorers förening, ordinarie, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Monica Sveriges Hansson, skolkuratorers förening, ersättare, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Thord Statens Bäckman, institut för handikappfrågor, fr.o.m. 1998-12-16 t.o.m. 2000-03-31
Sekreterare : Eva-Stina Hultinger, kansliråd, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 1999-07-31
Sekreterare : AnnSofi Persson-Stenborg, socionom, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-03-31
Bitr. sekreterare : Annsofi Persson-Stenborg, socionom, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om bemötande av personer med funktionshinder (S 1997:04) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om bemötande av personer med funktionshinder (S 1997:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-01-30
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:24.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:16 När åsikter blir handling. En kunskapsöversikt om bemötande av person med funktionshinder
SOU 1998:48 Kontrollerad och ifrågasatt? - intervjuer med personer med funktionshinder
SOU 1998:121 Arbetsförhållanden och attityder - professionellas möten med personer med funktionshinder
SOU 1998:138 Kvinnor, män och funktionshinder
SOU 1998:139 En särskild utsatthet. Om personer med funktionshinder från andra länder
SOU 1999:21 Lindqvists nia - nio vägar att utveckla bemötandet av personer med funktionshinder
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Lindqvist, f.d. statsråd, fr.o.m. 1997-04-01
Sakkunnig : Elisabeth Brolin, ombudsman, fr.o.m. 1997-12-15
Sakkunnig : Christer Degsell, utbildningsråd, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Christina Ebbeskog, ombudsman, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Vilhelm Ekensteen, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Gunilla Ekvall, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Inger Lenas, utredare, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Sakkunnig : Lisbeth Lidbom, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Lars Lööw, ordförande, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Lena Mc Elwee, specialsakkunnig, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Else-Marie Möller, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Monica Paulin, förbundsordförande, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-11-01
Sakkunnig : Anna-Lisa Thorén Jönsson, arbetsterapeut, fr.o.m. 1997-11-01
Sekreterare : Birgitta Magnusson, kansliråd, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1999-03-31
Bitr. sekreterare : Agneta Scherman, fil. mag., fr.o.m. 1997-08-25 t.o.m. 1999-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av Handikappombudsmannen (S 1997:19) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av Handikappombudsmannen (S 1997:19)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-11-06
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:131.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:73 Handikappombudsmannens framtida förutsättningar och arbetsuppgifter.
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnar Fahlberg, chefsjurist, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Roland Håkansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Stefan Käll, styrelseledamot i NHR, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Agneta Lindqvist, styrelsesuppleant i HSO, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Eva Lisskar-Dahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Lennart Nolte, förbundsordförande i SRF, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-06-17
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-17
Sekreterare : Martin Agell, jur.kand., fr.o.m. 1998-10-12 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Guy Lööv, verksamhetsledare, fr.o.m. 1998-05-14 t.o.m. 1999-06-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:131 Översyn av Handikappombudsmannen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:73 Handikappombudsmannens framtida förutsättningar och arbetsuppgifter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (S 1997:08) om verksamheten vid Riksförsäkringsverkets sjukhus, Nytra-utredningen [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (S 1997:08) om verksamheten vid Riksförsäkringsverkets sjukhus, Nytra-utredningen
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1997:51.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:169 Försäkringsmedicinskt Centrum - en resurs för utredning och metodutveckling Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Nils-Olof Gustafsson, f.d. led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-04-08
Sakkunnig : Eva Stina Alfredsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-07
Sakkunnig : Hans Folkesson, byrådirektör, fr.o.m. 1997-05-07
Sakkunnig : Birgit Högberg, direktör, fr.o.m. 1997-05-07
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1997-05-07
Sakkunnig : Eva Maria Magnusson, enhetschef, fr.o.m. 1997-05-07
Sakkunnig : Hans Olsson, byråchef, fr.o.m. 1997-08-18
Sakkunnig : Helene Wede, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-26
Sekreterare : Ulf Gabrielii, utvärderingschef, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1997-11-16
Sekreterare : Erik Olsson, länsdirektör, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Monica Wistedt, jur.kand., fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1997-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (S 1996:02) för kartläggning av lokala samverkansprojekt inom rehabiliteringsområdet [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (S 1996:02) för kartläggning av lokala samverkansprojekt inom rehabiliteringsområdet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1996:9.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:85 EGON JÖNSSON - en kartläggning av lokala samverkansprojekt inom rehabiliterings- området. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ulf Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 1996-02-12
Expert : Inger Ahlbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-12
Expert : Gert Alaby, programchef, fr.o.m. 1996-02-12
Expert : Monica Albertsson, kansliråd, fr.o.m. 1996-02-12
Expert : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1996-02-12
Expert : Berndt Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-12
Expert : Gunilla Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-12
Expert : Erik Olsson, länsdirektör, fr.o.m. 1996-02-12
Expert : Per Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-12
Expert : Kerstin Twengström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-12
Sekreterare : Eva Lindblom, utredare, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1996-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (U 1995:14) om funktionshindrade elever i skolan (FUNKIS) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (U 1995:14) om funktionshindrade elever i skolan (FUNKIS)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:134.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:167 Gymnasieutbildning för vissa ungdomar med funktionshinder - delbetänkande
SOU 1998:66 FUNKIS - funktionshindrade elever i skolan Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ingegerd Wärnersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Lennart Allard, kommunstyrelseledamot, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Margitta Edgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Kenneth Eklindh, avdelningschef, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Eva Frunk-Lind, personaldirektör, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Sofia Jonsson, studerande, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Inger Larsson, fritidspedagog, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Svante W. Nordh, kommundirektör, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Leif Wikman, socialnämndsordförande, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Anna Åkerhielm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1997-12-14
Sakkunnig : Anders Blanck, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Eva Edström-Fors, departementsråd, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1996-07-11
Sakkunnig : Laina Kämpe, sekreterare, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Lena Landgren, överdirektör, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Monica Martinson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Lars Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1997-09-14
Sakkunnig : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-07-12 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Heléne Ängmo, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1997-12-17
Expert : Margareta Anjou, utbildningschef, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-05-04
Expert : Birgitta FOU-handläggare Göthberg, fr.o.m. 1996-03-06 t.o.m. 1998-05-04
Expert : Eva Jacobsson, direktör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-03-05
Huvudsekreterare : Eva Wallberg, organisationsdirektör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Karin Andrée-Heissenberger, planerare, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-05-31
, fr.o.m. 1996-11-18 t.o.m. 1998-03-15
Karin Karlsson, fr.o.m. 1997-04-21 t.o.m. 1998-05-04
Ingrid Karlström, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-05-24
Karin Karlsson, assistent, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1997-04-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (U 1995:13) om teckenspråksutbildning för föräldrar till döva barn m.m. [ Avslutad 1996 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (U 1995:13) om teckenspråksutbildning för föräldrar till döva barn m.m.
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:151.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:102 TUFF - Teckenspråksutbildning för föräldrar. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Torgny Danielsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 1996-07-31
Sakkunnig : Christer Degsell, utbildningsråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Sakkunnig : Laina Kämpe, sekreterare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Sakkunnig : Birgitta Magnusson, kansliråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Sakkunnig : Lisbeth Rudemo, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Sakkunnig : Ulla-Stina Ryking, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Expert : Lars Borg, kansliråd, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-07-31
Sekreterare : Karin Andrée-Heissenberger, planerare, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-08-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:102 TUFF – Teckenspråksutbildning för föräldrar [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (S 1995:15) om bemötande av äldre [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (S 1995:15) om bemötande av äldre
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:159.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:161 Rätt att flytta - en fråga om bemötande av äldre. Utredningen av avgett
SOU 1997:51 Brister i omsorg - en fråga om bemötande av äldre
SOU 1997:52 Omsorg med kunskap och inlevelse - en fråga om bemötande av äldre
SOU 1997:76 Invandrare i vård och omsorg - en fråga om bemötande av äldre
SOU 1997:147 Barns bilder av åldrande - en fråga om bemötande av äldre
SOU 1997:170 Bemötandet av äldre - slut- betänkande samt i samarbete med Socialstyrelsen Värdigt bemötande - går det att lära?
SOU rapport 1997:17 Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Britta Rundström, kommunalråd, fr.o.m. 1996-01-15
Sakkunnig : Kerstin Ahlsén, förbundssekreterare, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Yvonne Ahlström, ombudsman, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Lars Andersson, docent, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1997-10-31
Sakkunnig : Stig Berg, professor, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Evy Eriksson, ombudsman, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Yvonne Forsell, med.dr, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Nils Gustavsson, vice ordförande, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Alice Rinell, rektor, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Kristina Jennbert, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Lennart Johansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1996-03-01
Sakkunnig : Elvy Olsson, förbundsledamot, fr.o.m. 1996-03-01
Sekreterare : Ann-Charlotte Carlberg, ombudsman, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-01-31
Sekreterare : Arne Edström, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Elisabet Spjuth, verksamhetsplanerare, fr.o.m. 1996-03-04 t.o.m. 1997-12-31
Charlotta Haldén, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-06-25
Camilla Wåhlberg, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1996-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:159 Bemötande av äldre

Avgiftsutredningen (S 1993:13) [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]
Avgiftsutredningen (S 1993:13)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:127.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:35 Avgifter inom handikappområdet Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Birgitta Rydberg, bitr. landstingsråd
Sakkunnig : Rolf Carlsson, förbundsordförande
Sakkunnig : Margareta Erman, förbundssekreterare
Sakkunnig : Lars Helgstrand, departementssekreterare
Sakkunnig : Ann Jönsson, politisk sekreterare
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare
Sakkunnig : Berndt Nilsson, generalsekreterare
Sakkunnig : Leif Näfver, avdelningsdirektör
Sakkunnig : Per Sedigh, ekonom
Sakkunnig : Rolf Westin, enhetschef
Sakkunnig : Ulf Winblad, utredare
Sakkunnig : Anita Östling-Beventorp, länsförbundsordförande
Sekreterare : Otto Granberg, fil.kand, t.o.m. 1995-04-13
Sekreterare : Bernt Lundgren, socionom, t.o.m. 1995-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:127 Vissa jaktfrågor

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:35 Avgifter inom handikappområdet [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1991:50 och dir. 1993:72.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:98 Kommunernas socialbidrag - en kartläggning av normer, kostnader m.m.
SOU 1993:30 Rätten till bistånd inom socialtjänsten
SOU 1993:82 Frivilligt socialt arbete. Kartlägg- ning och kunskapsöversikt
SOU 1993:91 Socialtjänstens roll i samhällsplanering och samhällarbete. En kunskapsöversikt och ett diskus- sionsunderlag
SOU 1994:46 Sambandet mellan samhällsekonomi, transfereringar och socialbidrag
SOU 1994:139 Ny socialtjänstlag
SOU 1995:58 Kompetens och kunskapsutveckling - om yrkesroller och arbetsfält inom socialtjänsten
SOU 1995:86 Dokumentation och socialtjänst- register Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Anders Ifvarsson, generaldirektör
Ledamot : Anders Andersson, primärvårdsnämndsordförande
Ledamot : Alec Carlberg, förbundssekreterare
Ledamot : Torgerd Jansson, kommunalråd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen /m
Ledamot : Rinaldo Karlsson, led. av riksdagen /s
Ledamot : Maj-Inger Klingvall, led. av riksdagen /s
Ledamot : Roland Larsson, led. av riksdagen /c
Ledamot : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Ingrid Ronne-Björkqvist, f.d. led. av riksdagen /fp
Sakkunnig : Ulf Andersson, socialdirektör
Sakkunnig : Jerker Björkman, ombudsman
Sakkunnig : Agneta Bygdell, förbundsordförande
Sakkunnig : Håkan Ceder, departementsråd
Sakkunnig : Göran Ewerlöf, lagmam, t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Karl-Axel Johansson, sektionschef
Sakkunnig : Inger Lenas, utredningssekreterare
Sakkunnig : Margareta Liljequist, utredare, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Marita Minell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-02-01
Sakkunnig : Gun-Marie Pettersson, departementssekreterare
Sakkunnig : Jan Sahlin, förbundsjurist, t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Per Sundberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, överdirektör
Expert : Britt-Marie Arne-Hellström, byråchef, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Gunnar Fahlberg, chefsjurist, t.o.m. 1995-01-31
Expert : Leif Petersén, förbundsjurist
Expert : Kristina ADB-chef Stenqvist, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Kristina Widgren, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Åsa Wiklund, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Arne Edström, kammarrättsassessor, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Olof Eklund, kammarrättsassessor, t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Barbro Loogna, avdelningsdirektör, t.o.m. 1995-09-14
Sekreterare : Sonja Helling, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Leif Lundberg, revisionsdirektör, t.o.m. 1995-11-30
Sekreterare : Marita Minell, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Göran Nordegren, utvecklingschef, t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman