: : :

Medverkande i utredning : Malin Käll

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Malin Käll

Utredning som Malin Käll medverkat i:

Polisorganisationskommittén (Ju 2010:09) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]

Polisorganisationskommittén (Ju 2010:09)


Beteckning : Ju 2010:09
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2010-07-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:75, dir. 2012:13, dir. 2013:115, dir.2014:17 och dir. 2015:20
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 2001, 550 02 Jönköping, tel. 036-15 65 69 (Käll), 036-15 65 98 (Lindström)
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Holmgren, Martin, fr.o.m. 2013-11-18 t.o.m. 2015-06-30
Ordförande : Jevrell, Håkan, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2013-07-30
Ordförande : Öberg, Nils, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Davidson, Inger, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Dulny, Christoffer, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2014-09-23
Ledamot : Eberstein, Susanne, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2014-09-15
Ledamot : Ekeroth, Kent, fr.o.m. 2014-10-22 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Eriksson, Sanne, fr.o.m. 2014-10-22 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Hammarbergh, Krister, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Karlfeldt, Jon, fr.o.m. 2012-04-18 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Linander, Johan, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Lundgren, Elin, fr.o.m. 2012-12-11 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Löfstrand, Johan, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2012-12-10
Ledamot : Nordström, Charlotte, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Norrman, Anna, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2012-03-30
Ledamot : Pehrson, Johan, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Roxby Cromvall, Gunilla, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Strandberg, Torkild, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : von Sydow, Henrik, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Andersson, Jan, fr.o.m. 2010-11-03 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Andersson, Jan, fr.o.m. 2010-11-03 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Bengtsson, Ulf, fr.o.m. 2010-10-05 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Bringle, Peter, fr.o.m. 2010-10-05 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Carlsson, Belinda, fr.o.m. 2012-11-30 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Evensson, Jan, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Ewald, Carin, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Friberg, Klas, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Fällström, Mattias, fr.o.m. 2014-03-13 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Gillå, Martin, fr.o.m. 2014-03-13 t.o.m. 2014-09-12
Expert : Götblad, Carin, fr.o.m. 2010-10-14 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Holmberg, Gunnar, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Jermsten, Henrik, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Johansson, Lars-Åke, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2014-06-18
Expert : Karlsson, Belinda, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Kullman, Elisabeth, fr.o.m. 2014-03-13 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Lindberg, Erik, fr.o.m. 2014-03-13 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Lindblom, Sofie, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Melander Tell, Eva, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Mikaelsson, Julia, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-06-13
Expert : Naess, Therese, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Nichols, Per, fr.o.m. 2010-10-05 t.o.m. 2015-06-12
Expert : Nordin, Jörgen, fr.o.m. 2014-09-12 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Olsson, Monika, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-02-07
Expert : Pauloff, Anna, fr.o.m. 2010-10-14 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Qvarfort, Anne Marie, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Steen, Erik, fr.o.m. 2010-10-14 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Ternert, Gunilla, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Waldenström, Peter, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-06-11
Sekreterare : Annemalm, Christine, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Bokwall, Ewa, fr.o.m. 2012-03-19 t.o.m. 2013-06-11
Sekreterare : Bynander, Kerstin, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-04-22
Sekreterare : Dixelius, Johan, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-04-24
Sekreterare : Hegethorn Mogensen, Cecilia, fr.o.m. 2011-09-19 t.o.m. 2012-03-11
Sekreterare : Käll, Malin, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-07-31
Sekreterare : Lindström, Johan, fr.o.m. 2014-04-22 t.o.m. 2015-07-05
Sekreterare : Mann, Stefan, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2012-12-15
Sekreterare : Oredsson, Caroline, fr.o.m. 2012-01-12 t.o.m. 2013-06-30
Biträdande sekreterare : Skarp, Lotta, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2013-03-31

Rapporter

SOU 2012:13En sammanhållen svensk polis
SOU 2012:77En tydligare organisaton för Säkerhetspolisen
SOU 2012:78En sammanhållen svensk polis – Följdändringar i författningar
SOU 2013:42Tillsyn över polisen
SOU 2015:57Tillsyn över polisen och Kriminalvården
Källa : Sveriges riksdag

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman