Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Malgorzata Drewniak

Sök kontaktuppgifter till Malgorzata Drewniak på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Malgorzata Drewniak

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Malgorzata Drewniak medverkat i ( 4 st. ):

Fastighetsregisterlagsutredningen (Ju 2022:09) [ Avslutad 2024 ] [ Sekreterare ]
Fastighetsregisterlagsutredningen (Ju 2022:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2022-06-30 00:00:00
Direktiv för utredningen, se dir. 2022:94 och dir. 2023:100
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2024:7 Ett säkrare och mer tillgängligt fastighetsregister
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Kjellson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2022-09-01 t.o.m. 2023-09-08
Sakkunnig : Klara Hedlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2022-11-09
Sakkunnig : Therese Klang, rättssakkunnig, fr.o.m. 2022-11-09
Sakkunnig : Mikaela Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2022-11-09
Expert : Hannes Beckman, verksjurist, fr.o.m. 2022-11-09
Expert : Sara Göransson-Livijn, försvarsjurist, fr.o.m. 2022-11-09
Expert : Fredrik Sand, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2022-11-09
Expert : Magnus Söderdahl, processledare, fr.o.m. 2022-11-09
Expert : Per Sörbom, strategichef, fr.o.m. 2022-11-09
Expert : Anna Thureson, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2022-11-09
Expert : Åsa Wedmalm, förbundsjurist, fr.o.m. 2022-11-09
Sekreterare : Malgorzata Drewniak, jurist, fr.o.m. 2022-09-01
Särskild utredare : Bengt Kjellson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2023-09-09 t.o.m. 2024-01-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2023:7 På egna ben – Utvecklad samverkan för individers etablering på arbetsmarknaden [ pdf|Ikon för riksdagen ]
SOU 2024:7
Öppna data-utredningen (I 2019:01) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Öppna data-utredningen (I 2019:01)
Departement : Infrastrukturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-05-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:20, dir. 2019:88 och 2020:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:55 Innovation genom information
SOU 2020:82 Avgifter för information i elektronisk form
Medverkande :
Särskild utredare : Peder Liljeqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2020-12-31
Sakkunnig : Ingela Alverfors, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-17 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Caspar Almalander, handläggare, fr.o.m. 2020-09-15
Expert : Malgorzata Drewniak, jurist, fr.o.m. 2019-09-17 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Beate Eellend, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-17 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Anders Fredriksson, senior rådgivare, fr.o.m. 2019-09-17 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Ulrika Geijer, chefsrådman, fr.o.m. 2019-09-17
Expert : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-17
Expert : Andreas Häll, handläggare, fr.o.m. 2020-03-10 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Maria Ingelsson, utredare, fr.o.m. 2020-09-15
Expert : Peter Krantz, digitaliseringsstrateg, fr.o.m. 2019-09-17 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Felisa Krzyzanski, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-09-17 t.o.m. 2020-04-19
Expert : Benny Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-09-15
Expert : Gunilla Nordlén, verksjurist, fr.o.m. 2019-09-17 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Jörgen Samuelsson, handläggare, fr.o.m. 2019-09-17 t.o.m. 2020-03-09
Expert : Mattias Sandström, jurist, fr.o.m. 2019-09-17 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Anna Sjöman, lagman, fr.o.m. 2020-09-15
Expert : Sumbat Daniel Sarkis, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-17
Expert : Kristine Ulander, strateg, fr.o.m. 2019-09-17 t.o.m. 2020-09-14
Sekreterare : Cecilia Holmdahl, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2020-08-16
Sekreterare : Anja Nordfeldt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-08-05 t.o.m. 2020-09-15
Sekreterare : Alexander Warnolf, rådman, fr.o.m. 2019-08-18
Sekreterare : Alexander Warnolf, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-01-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:55 Innovation genom information [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2020:82 Avgifter för information i elektronisk form [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Digitaliseringsrättsutredningen (Fi 2016:13) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Digitaliseringsrättsutredningen (Fi 2016:13)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-11-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:98
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:25 Juridik som stöd för förvaltningens digitalisering
Medverkande :
Särskild utredare : Cecilia Magnusson Sjöberg, fr.o.m. 2016-11-24 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Daniel Akenine, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Tove Axelsson, fr.o.m. 2017-10-02
Expert : Markus Bill, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Sylvia Bylund, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Kerstin Bynander, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Johan Bålman, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Malgorzata Drewniak, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Veronica Eckerby, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Ylva Ehn, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Anders Ekholm, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Nils Fjelkegård, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Lena Gapp, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Anders Hektor, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Gustaf Johanssén, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Helene Karlsson, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Linn Kempe, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Peter Krantz, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Lotta Lewin Pihlblad, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Johan Lindeberg, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Manolis Nymark, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Pål Resare, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Maria Sertcanli, fr.o.m. 2017-03-07 t.o.m. 2017-10-01
Expert : Kristina Starkerud, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Katarina Tullstedt, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Desiree Veschetti Holmgren, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Magnus Wallström, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Mikael Westberg, fr.o.m. 2017-03-07
Huvudsekreterare : Sara Markstedt, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Ingela Alverfors, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anja Nordfeldt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:25 Juridik som stöd för förvaltningens digitalisering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Informationshanteringsutredningen (Ju 2011:11) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Informationshanteringsutredningen (Ju 2011:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:86, dir. 2014:31 och dir. 2014:147
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö, Garnisonen, tel. 08-405 43 15 (Reimers), tel 08-405 81 84 (Tansjö)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:90 Överskottsinformation vid direktåtkomst
SOU 2015:39 Myndighetsdatalag
Medverkande :
Särskild utredare : Henrik Jermsten, justitieråd, fr.o.m. 2011-10-25 t.o.m. 2015-04-30
Sakkunnig : Eva Lenberg, rättschef, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Arnell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-01-12 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Malgorzata Drewniak, jurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Anneli Hagdahl, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-11-03
Expert : Per Hultengård, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Torbjörn Hörnfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Jonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Expert : Linn Kempe, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Expert : Linn Kempe, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Hans-Olof Lindblom, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Cecilia Magnusson Sjöberg, professor, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Svante Nygren, analytiker, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Nils Sjöblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-11-11 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Per Trehörning, ombudsman, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Monika Vestin, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2013-01-12 t.o.m. 2014-09-30
Expert : Mikael Westberg, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2013-11-11 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Staffan Wikell, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Östgren, rättslig expert, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Jonas Eklund, jur.kand, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Inger Fredriksson, journalist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Jonas Rydfors, politisk sekreterare, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Karl Sigfrid, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Christer Winbäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Alice Åström, fd. led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Sekreterare : Katarina Dunnington, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2015-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:90 Överskottsinformation vid direktåtkomst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:39 Myndighetsdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman