Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Magnus Jägerskog

Sök kontaktuppgifter till Magnus Jägerskog på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Magnus Jägerskog

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Magnus Jägerskog medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen en uppväxt fri från våld (A 2021:02) [ Pågående ] [ Expert ]
Utredningen en uppväxt fri från våld (A 2021:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:29 och dir. 2022:17
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 maj 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Malmberg, generaldirektör, fr.o.m. 2021-04-29
Expert : Pär Alexandersson, utredare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-04-05
Expert : Negin Amirekthiar, sakkunnig i jämställdhet, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-01-02
Expert : Ola Florin, kansliråd, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : John Forsberg, kommissarie, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Serine Gunnarsson, fr.o.m. 2022-03-30
Expert : Jens Göransson, senior åklagare, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Frida Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Anna Karin Hildingson Boqvist, generalsekreterare, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Ulf Hjerpe, enhetschef, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Magnus Jägerskog, generalsekreterare, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Henrik Karlsson, utredare, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Jenny von Knorring, kansliråd, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Laura Korhonen, professor och centrumchef, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Mikael Mattsson-Flink, handläggare, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Maria Melin, processamordnare, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Peter Nyberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Shriti Radia, jurist, fr.o.m. 2022-04-06
Expert : Cecilia Sjölander, generalsekreterare, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Karin Sjömilla, barnrättsjurist, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Carl Göran Svedin, professor, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Mikael Thörn, senior utredare, fr.o.m. 2021-05-31
Expert : Janna Törneman, barnrättsrådgivare, fr.o.m. 2022-04-30
Expert : Natalie Verständig-Axelius, utredare, fr.o.m. 2022-02-22
Expert : Karin Ödquist Drackner, program- och påverkanschef, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-04-29
Expert : Carolina Överlien, professor, fr.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Janna Törneman, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-31 t.o.m. 2022-04-28
Sekreterare : Karin Blomgren, samordnare, fr.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Jessica Gozzi, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-10-01
Sekreterare : Nina Karnehed, sektionschef, fr.o.m. 2022-04-01 t.o.m. 2022-12-31
Sekreterare : Katarina Leffler, inspektör, fr.o.m. 2021-05-25
Sekreterare : Sara Philipson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-03 t.o.m. 2022-03-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en sammanhållen god och nära vård för barn och unga (S 2019:05) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om en sammanhållen god och nära vård för barn och unga (S 2019:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:93
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 oktober 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Almgren, barnläkare, fr.o.m. 2020-01-15 t.o.m. 2021-10-06
Sakkunnig : Kalle Brandstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-14
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-29
Sakkunnig : Maj Fagerlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-01
Sakkunnig : Hedvig Feltelius, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-09-06
Sakkunnig : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-09-30
Sakkunnig : Nela Lalouni, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-01 t.o.m. 2021-05-08
Sakkunnig : Andrea Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2020-11-13
Sakkunnig : Tom Nilstierna, ämnesråd, fr.o.m. 2021-03-01
Sakkunnig : Malin Nylén Bolinder, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-01-21
Sakkunnig : Sara Tunlid, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-10
Sakkunnig : Marie Törn, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-07
Sakkunnig : Jessika Yin, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-10-19
Expert : Rosita Claesson Wigand, utredare, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Anders Feijer, enhetschef, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Camilla Holmqvist, kommundirektör, fr.o.m. 2020-04-14
Expert : Magnus Jägerskog, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Charlotta Larsdotter, direktör, fr.o.m. 2020-07-06
Expert : Timmy Larsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-03-19
Expert : Tyra Warfvinge, handläggare, fr.o.m. 2020-03-19
Senior rådgivare : Göran Stiernstedt, läkare, fr.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Frida Bjurström, strateg, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-10-06
Sekreterare : Sandra Creutz, utredare, fr.o.m. 2020-02-10
Sekreterare : Niklas Eklöf, digital strateg, fr.o.m. 2020-04-01
Sekreterare : Caroline Elgan Elgan, jurist, fr.o.m. 2020-02-19
Sekreterare : Klara Granat, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-01 t.o.m. 2021-10-06
Sekreterare : Cecilia Ivarsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-05-01 t.o.m. 2021-10-06
Sekreterare : Ylva Malmquist, utredare, fr.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Antonia Reuter, psykolog, fr.o.m. 2020-12-01
Sekreterare : Nadja Zandpour, jurist, fr.o.m. 2021-01-11 t.o.m. 2021-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:93 En sammanhållen god och nära vård för barn och unga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Barnrättsdelegationen (S 2016:C) [ Ledamot ]
Barnrättsdelegationen (S 2016:C)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-07-07
Direktiv för se dnr. S2016/03619/FST
Medverkande :
Ledamot : Anne Marie Brodén, ordförande, Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Åse Bäckström, ordförande, Global Child Forum, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Elisabeth Dahlin, generalsekreterare, Rädda Barnen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Inger Davidson, ordförande, ECPAT, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Cecilia Ekstrand, handläggare, Synskadades riksförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Carlina Engström, vice generalsekreterare, Stiftelsen Friends, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Paula Guillet de Monthoux, generalsekreterare, World Childhood Foundation, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Mushtagh Hosseini, ordförande,Sveriges Ensamkommande Förening RIksförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Stefan Johansson, ordförande, Nätverket för barnkonventionen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Magnus Jägerskog, generalsekreterare, Barnens rätt i samhället, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Michael Karlsson, ordförande, SOS barnbyar, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Hannah Kroksson, vice ordförande, Sveriges ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Jorge Londoño, ordförande, Rädda Barnens ungdomsförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Fredrik Malmberg, barnombudsman, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Maria Persdotter, ordförande, Riksförbundet för rörelsehindrade barn och unga, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Pia Stavås-Meier, ordförande, PLAN Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Ledamot : Odd Swarting, ordförande, UNICEF Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Cecilia Sjölander, generalsekreterare, Allmänna Barnhuset, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Ulf Karlberg, styrelseledamot, Global Child Forum, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Ola Mattsson, chef Sverigeprogrammet, Rädda Barnen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Anders Pettersson, generalsekreterare, ECPAT, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Neven Milivojevic, verksamhetsledare, Synskadades riksförbund, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Britta Holmberg, bitr. generalsekreterare, World Childdhood Foundation, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Emma Bennwik, barnrättsspecialist, Barnets rätt i samhället, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Bodil Långberg, styrelseledamot, SOS barnbyar, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Rebecka Prentell, ordförande, Sveriges Ungdomsorganisationer, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Anna Karin Hildingson Boqvist, program- och utredningschef, Barnombudsmannen, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Henrik Petrén, generalsekreterare, Riksförbundet för rörelsehindrade barn och unga, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Fredrik Svensson, rådgivare, PLAN Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Suppleant : Véronique Lönnerblad, generalsekreterare, UNICEF Sverige, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2019-04-30
Suppleant : Johan Rahm, kommunikationschef, Stiftelsen Friends, fr.o.m. 2016-07-07 t.o.m. 2018-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om tillsyn av marknadsföring och e-handel med alkoholdrycker m.m. (S 2012:04) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om tillsyn av marknadsföring och e-handel med alkoholdrycker m.m. (S 2012:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:43 och dir. 2012:132
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:50 En väg till ökad tillsyn: marknadsföring av och e-handel med alkohol och tobak
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Lundahl, lagman, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Christopher Carlson, departementssekretarare, fr.o.m. 2013-01-10
Sakkunnig : Jenny Jensen, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-25
Sakkunnig : Andreas Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-25 t.o.m. 2013-01-09
Sakkunnig : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-25 t.o.m. 2013-04-09
Sakkunnig : Lena Hiort af Ornäs, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-06-25
Sakkunnig : Ulrika Persson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-25
Sakkunnig : Helena Rosén, kansliråd, fr.o.m. 2013-04-10
Expert : Ann-Sofi Agnevik, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Mats Alriksson, rättslig expert, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Karin Eckerberg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-06-25 t.o.m. 2012-10-09
Expert : Mattias Grundström, jurist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Magnus Jägerskog, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Anne-Lie Magnusson, utredare, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Jan Nyquist, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Sune Rydén, tullspecialist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Malin Sandquist, chefsjurist, fr.o.m. 2013-01-10
Expert : Thomas Åsberg, bolagsjurist, fr.o.m. 2012-10-10 t.o.m. 2013-10-09
Sekreterare : Linus Videgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman