Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Magnus Hjort

Sök kontaktuppgifter till Magnus Hjort på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Magnus Hjort

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Magnus Hjort medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om inrättande av en ny myndighet för psykologiskt försvar (Ju 2021:01) [ Pågående ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om inrättande av en ny myndighet för psykologiskt försvar (Ju 2021:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-03-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:20
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 december 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Magnus Hjort, analytiker, fr.o.m. 2021-03-18
Sakkunnig : Anders Eklund, kansliråd, fr.o.m. 2021-06-14
Expert : Mattias Broman, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-08-04
Expert : Karin Lindgren, chefstjänsteman, fr.o.m. 2021-09-13
Expert : Mikael Tofvesson, enhetschef, fr.o.m. 2021-06-14
Expert : Rikard Wendt, senior IT-konsult, fr.o.m. 2021-08-04
Sekreterare : Patrik Olofsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2021-04-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2021:20 Inrättande av Myndigheten för psykologiskt försvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om åtgärder för att förhindra fusk vid högskoleprovet (U 2018:07) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om fusk vid högskoleprovet (U 2018:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:91 och dir. 2019:11
Lokal : Garnisonen, 103 33 Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:37 Kontroller vid högskoleprovet - ett lagförslag om åtgärder mot fusk
SOU 2019:50 Fusk vid antagningen till högskoleutbildning - vad händer sen?
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2019-12-06
Expert : Tove Axelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Maria Emanuelsson, jurist, fr.o.m. 2018-11-06 t.o.m. 2019-07-01
Expert : Lovisa Hellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-07-01
Expert : Mikael Herjevik, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2019-07-02 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Magnus Hjort, stabschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-07-01
Expert : Drazenko Jozic, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-22 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Tuula Kuosmanen, avdelningschef, fr.o.m. 2019-07-02 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Per Anders Nilsson Strandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-02 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Kave Noori, studerande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Anna Owens, jurist, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2018-11-05
Expert : Cristina Pérez, jurist, fr.o.m. 2019-07-02 t.o.m. 2019-11-29
Expert : Birgitta Resenius, tf. chefsjurist, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-07-01
Expert : Peder Tjäderborn, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-07-01
Expert : Ulf Walther, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2018-11-21
Expert : Mattias Wande, jurist, fr.o.m. 2019-07-02 t.o.m. 2019-11-29
Sekreterare : Per Anders Nilsson Strandberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-17 t.o.m. 2019-05-31
Sekreterare : Magdalena Petersson, utredningssekreterare, fr.o.m. 2018-09-17 t.o.m. 2019-11-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Psykförsvarsutredningen (Ju 2018:06) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Psykförsvarsutredningen (Ju 2018:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:80, dir. 2019:42, dir. 2019:62
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:29 En myndighet för att stärka det psykologiska försvaret
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Danielsson, landshövding, fr.o.m. 2019-05-21 t.o.m. 2020-05-30
Sakkunnig : Filippa Arvas Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2020-05-25
Sakkunnig : Percy Hartoft, ämnesråd, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2020-05-25
Sakkunnig : Ingvar Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2020-05-25
Sakkunnig : Petra Lärke, departementsråd och biträdande enhetschef, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2020-05-25
Expert : Kerstin Bynander, ställföreträdande chefsjurist, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2020-05-25
Expert : Stefan Lian, publiceringschef, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2020-05-25
Expert : Lisa Simonsson Claréus, biträdande enhetschef, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2020-05-25
Expert : Thomas Rotermund, säkerhetschef, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2020-05-25
Expert : Mikael Tofvesson, enhetschef, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2020-05-25
Expert : Anna Yngman, ställföreträdande kommunikationsdirektör, fr.o.m. 2019-10-10 t.o.m. 2020-05-25
Sekreterare : Magnus Hjort, bitr. stabschef, fr.o.m. 2019-05-27 t.o.m. 2020-05-30
Sekreterare : Stina Wessling, kommunikationskonsult, fr.o.m. 2019-11-01 t.o.m. 2020-05-30
Edvard Deverell, filosofie doktor, fr.o.m. 2019-11-29 t.o.m. 2020-05-25
Jesper Falkheimer, professor, fr.o.m. 2019-11-29 t.o.m. 2020-05-25
Elsa Hedling, filosofie doktor, fr.o.m. 2019-11-29 t.o.m. 2020-05-25
Brigitte Mral, professor emerita, fr.o.m. 2019-11-29 t.o.m. 2020-05-25
Gudrun Persson, docent, fr.o.m. 2019-11-29 t.o.m. 2020-05-25
Olof Petersson, professor emeritus, fr.o.m. 2019-11-29 t.o.m. 2020-05-25
Niklas Rossbach, filosofie doktor, fr.o.m. 2019-11-29 t.o.m. 2020-05-25
Hanna Smith, filosofie doktor, fr.o.m. 2019-11-29 t.o.m. 2020-05-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:29 En ny myndighet för att stärka det psykologiska försvaret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om inrättandet av Universitets- och högskolerådet (U 2012:07) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om inrättandet av Universitets- och högskolerådet (U 2012:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:56 och dir. 2012:111
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Slutrapport Inrättandet av Universitets- och högskoleområdet, den 27 december 2012, dnr U2012/7378/UH
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Melin, generaldirektör, fr.o.m. 2012-06-15 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : EvaLis Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2012-07-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Magnus Hjort, avdelningschef, fr.o.m. 2012-07-01 t.o.m. 2012-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en effektiv myndighetsstruktur i fråga om Högskoleverket, Verket för högskoleservice och Internationella programkontoret för utbildningsområdet (U 2011:03) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om en effektiv myndighetsstruktur i fråga om Högskoleverket, Verket för högskoleservice och Internationella programkontoret för utbildningsområdet (U 2011:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:52 och dir. 2012:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:1 Tre blir två! Två nya myndigheter inom utbildningsområdet Slutredovisning från Högskolemyndighets- och programkontorsutredningen (U 2011:03)
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Böhlin, f. verkst. direktör, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Bente Björk, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Sara Bringle, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-07 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Jacob Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Åsa Petri, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Karin Serenander, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Lars Stenström, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : EvaLis Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2012-02-07 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Magnus Hjort, avdelningschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:1 Tre blir två! – Två nya myndigheter inom utbildningsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fö 2009:04) Viss översyn av ansvarsfördelning och organisation när det gäller samhällets informationssäkerhet [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (Fö 2009:04) Viss översyn av ansvarsfördelning och organisation när det gäller samhällets informationssäkerhet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-11-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:110 och dir. 2010:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:25 Viss översyn av verksamhet och organisation på informationssäkerhetsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Hyllander, departementsråd, fr.o.m. 2009-12-04
Sakkunnig : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-07
Expert : Linda Ericson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-07
Sekreterare : Magnus Hjort, avdelningschef, fr.o.m. 2009-12-07
Sekreterare : Andreas Wedner, analytiker, fr.o.m. 2009-12-07 t.o.m. 2010-01-31
Sekreterare : Nina Wilhelmson, fr.o.m. 2010-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Säkerhetstjänstkommissionen (Ju 1999:09) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Säkerhetstjänstkommissionen (Ju 1999:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-25
Direktiv för kommissionen, se dir. 1999:26, dir. 1999:59 och dir. 2001:42.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:87 Rikets säkerhet och den personliga integriteten
SOU 2002:88 Politisk övervakning och personalkontroll 1945-1969
SOU 2002:89 Politisk övervakning och personalkontroll 1969-2002
SOU 2002:90 Den farliga fredsrörelsen
SOU 2002:91 Hotet från vänster
SOU 2002:92 Det grå brödraskapet - en berättelse om IB
SOU 2002:93 Övervkaningen av "SKP-komplexet"
SOU 2002:94 Övervakningen av nazister och högerextremister
SOU 2002:95 Forskarrapporter till Säkerhetstjänstkommissionen
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Brodin, riksmarskalk, fr.o.m. 1999-03-25 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Alf W. Johansson, professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Anders Knutsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Anita Klum, generalsekreterare, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Karl Molin, professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Ewonne Winblad, journalist, fr.o.m. 1999-05-21 t.o.m. 2002-12-31
Sakkunnig : Göran Regner, justitieråd, fr.o.m. 2002-08-05 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Ulf Bjereld, professor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Klaus Richard Böhme, docent, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Ulf Eliasson, fil.kand., fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Jacob Gustavsson, fil.dr., fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Magnus Hjort, fil.kand., fr.o.m. 2000-03-13 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Thomas Jonter, fil.dr., fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Sören Nilsson, f.d. kanslichef vid Försvarets underrättelsenämnd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Olav Robertsson, f.d. byråchefen vid Säkerhetspolisen, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Erik Rossander, generalmajor, fr.o.m. 1999-12-06 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Werner Schmidt, fil.dr., fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Evabritta Wallberg, arkivråd, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Kent Zetterberg, professor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Niklas Roth, fil.stud., fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Fredrik von Arnold, chefsrådman, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Ulf Eliasson, fil.kand., fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Malin Gustafsson, jur.kand., fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-11-30
Sekreterare : Anders Heiborn, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-20 t.o.m. 2001-02-28
Sekreterare : Magnus Hjort, fil.kand., fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Lars Olof Lampers, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2002-12-31
Assistent : Christina Hökebro, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman