Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Magnus Bengtson

Sök kontaktuppgifter till Magnus Bengtson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Magnus Bengtson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Magnus Bengtson medverkat i ( 4 st. ):

Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-12-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:124 och dir. 2013:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:32 Budgetramverket - uppfyller det EU:s direktiv?
SOU 2013:73 En utvecklad budgetprocess - Ökad tydlighet och struktur
Medverkande :
Ordförande : Urban Hansson Brusewitz, fr.o.m. 2012-12-17 t.o.m. 2013-10-01
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Bolund, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Carl Hamilton, B led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Jacob Johnson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anna Kinberg Batra, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Erik Nymansson, justitieråd, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Fredrik Olovsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anders Sellström, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Oscar Sjöstedt, politisk sekreterare /SD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Lena Sommestad, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Henrik von Sydow, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Åsling, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Magnus Bengtson, departementsråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Maria Jonsson, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Ingvar Mattson, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Peder Nielsen, bitr. kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Kristina Padrón, ämnesråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Anna Wallin, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Lars Davidsson, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Yngve Lindh, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-08
Sekreterare : Ingvar Mattson, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2013-04-14
Sekreterare : Cecilia Renmyr, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Sekreterare : Katarina Stenmark, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Assistent : Anne-Marie Strömberg, fr.o.m. 2012-03-06 t.o.m. 2013-10-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:124 En förstärkt budgetprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:48 Tilläggsdirektiv till Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av lagen om statsbudgeten (Fi 2009:06) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av lagen om statsbudgeten (Fi 2009:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:55 och dir. 2010:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:18 En reformerad budgetlag
Medverkande :
Särskild utredare : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-03-15
Expert : Nebil Aho, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Magnus Bengtsson, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Lars Hörngren, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Curt Johansson, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Ove Nilsson, fr.o.m. 2009-06-05
Expert : Helene Rånlund, fr.o.m. 2009-06-05
Sekreterare : Åsa Bokström, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2009-06-05 t.o.m. 2010-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:18 En reformerad budgetlag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om administrativt sanktionssystem inom trygghetssystemen (S 2009:05) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om administrativt sanktionssystem inom trygghetssystemen (S 2009:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:66 och dir. 2010:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:3 Sanktionsavgifter på trygghetsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Sven Johannisson, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-06-25 t.o.m. 2010-11-01
Sakkunnig : Magnus Bengtson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01
Sakkunnig : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-04-21
Sakkunnig : Susanne Mattson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01
Sakkunnig : Olof Nyman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01
Sakkunnig : Jenny Oretun, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01
Sakkunnig : Mats Rundström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-22
Sakkunnig : Daniel Wanhatalo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01
Sakkunnig : Andreas Ådahl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-01
Expert : Ingrid Boström, försäkringsjurist, fr.o.m. 2010-04-22
Expert : Jenny Burvall, verksjurist, fr.o.m. 2009-10-01
Expert : Astrid Eklund, vice överåklagare, fr.o.m. 2009-10-01
Expert : Annika Fröling, senior rådgivare, fr.o.m. 2010-04-22
Expert : Jan Granqvist, kommissarie, fr.o.m. 2010-01-11
Expert : Ulf Hellstenius, försäkringsjurist, fr.o.m. 2009-10-01
Expert : Tomas Höglund, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-01-10
Expert : Joakim Jarnryd, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2010-01-11 t.o.m. 2010-08-24
Expert : Ulrika Larsson, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2010-08-25
Expert : Johanna Skinnari, utredare, fr.o.m. 2009-10-01
Expert : Catharina Sojde, enhetschef, fr.o.m. 2009-10-01
Expert : Uno Ströberg, enhetschef, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-04-21
Sekreterare : Gunilla Robertsson, rådman, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:3 Sanktionsavgifter på trygghetsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Sekretess i ärenden om anställning som myndighetschef (Fi 2008:05) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om Sekretess i ärenden om anställning som myndighetschef (Fi 2008:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-06-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:81
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:4 Sekretess vid anställning av myndighetschefer
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Rolén, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-02-02
Expert : Magnus Bengtsson, fr.o.m. 2008-06-18
Expert : Eva Lenberg, fr.o.m. 2008-06-18
Expert : Claes Lindgren, fr.o.m. 2008-06-18
Expert : Karl Pfeiffer, fr.o.m. 2008-06-18
Sekreterare : Marcus Agnvall, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-02-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:81 Sekretess i ärenden om anställning som myndighetschef [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:4 Sekretess vid anställning av myndighetschefer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman