Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Madeleine Westberg

Sök kontaktuppgifter till Madeleine Westberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Madeleine Westberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Madeleine Westberg medverkat i ( 5 st. ):

Kommittén (N 2004:09) Översyn av regelverket för arbetskraftsinvandring [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Kommittén (N 2004:09) Översyn av regelverket för arbetskraftsinvandring
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:21, dir. 2005:22 och dir. 2006:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:50 Arbetskraftsinvandring i Sverige - befolkningsutveckling, arbetsmarknad i förändring, internationell utblick - delbetänkande
SOU 2006:87 Arbetskraftsinvandning till Sverige - förslag och konsekvenser - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Lena Hjelm Wallén, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Margareta Andersson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Eva Aronsson, fr.o.m. 2005-02-21 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Jan-Eric Berglund, verkstadsarbetare /v, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Ann-Marie Fagerström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Anna Kinberg Batra, f.d. led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Britta Lejon, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2005-02-06
Ledamot : Carina Liljesand, kommunalråd /kd, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2005-02-20
Ledamot : Mauricio Rojas, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Paulo Silva, planeringschef /mp, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Göte Wahlström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Per Westerberg, förste vice talman /m, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Jonas Alberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2005-01-16
Expert : Ingrid Ekelund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Samuel Engblom, bitr. analyschef, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-06-20
Expert : Peter Fylking, expert, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Jasmina Hopstadius, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Örjan Härneskog, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Catrin Lidbom, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2005-02-13
Expert : Anders Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Pontus Ringborg, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-28
Expert : Lars Sjöström, direktör, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-02-05
Expert : Christina Wallin, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-02-05
Expert : Ola Yndeheim, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2004-10-10
Expert : Eva Åkerman-Börje, departementsråd, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Annika Århammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-11 t.o.m. 2006-02-05
Huvudsekreterare : Peter Springfeldt, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2006-10-16
Sekreterare : Helena Carlestam, fr.o.m. 2004-08-09 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare : Susanna Okeke, fr.o.m. 2005-08-15
Sekreterare : Lena Petersson, fr.o.m. 2004-08-16 t.o.m. 2006-10-18
Sekreterare : Bengt Ranland, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2006-10-30
Sekreterare : Madeleine Westberg, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2006-03-05
Bitr. sekreterare : Gustaf Rönneklev, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om familjeåterförening och om uppehållstillstånd för varaktigt bosatta tredjelandsmedborgare (UD 2004:01) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om familjeåterförening och om uppehållstillstånd förvaraktigt bosatta tredjelandsmedborgare (UD 2004:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:181, dir. 2004:9, dir. 2004:171 och dir. 2005:81
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:15 Familjeåterförening och fri rörlighet för tredjelandsmedborgare
SOU 2005:103 Anhörigåterförening
Medverkande :
Utredare : Bertil Ahnborg, hovrättsråd, fr.o.m. 2004-01-26 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Mats Baurmann, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Ewa Bökwall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Ingrid Ekelund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-06-13
Expert : Alexander Engvers, föredraganden, fr.o.m. 2004-06-14 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Karin Frank, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Johan Malkan, föredragare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-06-13
Expert : Johanna Peyron, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Anna Santesson, kansliråd, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Malin Skäringer, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Erik Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Karin Stillerud, departementssekretarare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Cafer Uzunel, kansliråd, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-06-30
Expert : Alexandra Wilton Wahren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Ann-Louise Roos, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Madeleine Westberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:15 Familjeåterförening och fri rörlighet för tredjelandsmedborgare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:103 Anhörigåterförening [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Patientskadeutredningen (S 2002:12) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]
Patientskadeutredningen (S 2002:12)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:92
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:12 Patientskadelagen och läkemedelsförsäkringen - en översyn
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Werner, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2002-06-27
Sakkunnig : Thomas Ericsson, kansliråd, fr.o.m. 2002-09-23 t.o.m. 2003-10-05
Sakkunnig : Lars Hedengran, kansliråd, fr.o.m. 2002-09-23
Sakkunnig : Niklas Ljunggren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-10-06
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Nils Blom, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Ralf Blomgren, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-09-23 t.o.m. 2002-10-28
Expert : Ulf Edstedt, f.d. verkst. direktör, fr.o.m. 2002-10-29
Expert : Kaj Essinger, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Ulf Hellbacher, lagman, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Gösta Jedberger, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Henry Johansson, professor emeritus, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Hasse Knutsson, utredare, fr.o.m. 2003-01-04
Expert : Stig Melin, f.d. bitr. landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-09-23
Expert : Leif Persson, rådman, fr.o.m. 2002-09-23
Sekreterare : Madeleine Westberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2004-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:12 Patientskadelagen och läkemedelsförsäkringen – en översyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2000 års ägarlägenhetsutredning (Ju 2000:04) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:21 Att äga sin lägenhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Konkurstillsynsutredningen (Ju 1997:05) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Konkurstillsynsutredningen (Ju 1997:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:74, dir. 1998:77 pcj dir. 1999:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:62 Ny konkurstillsyn
Medverkande :
Särskild utredare : Trygve Hellners, f.d. hovrättslagman, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Margareta Andersson, advokat, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Clas Ek, ekonomihandläggare, fr.o.m. 1999-01-27 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunniga : Ann Ganelind, kronofogde, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Cecilia Hernqvist, jurist, fr.o.m. 1998-02-16 t.o.m. 1998-05-12
Sakkunnig : Lars Heuman, professor, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Håkan Jansson, bankdirektör, fr.o.m. 1998-05-13 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Hans Lindell, advokat, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Bengta Ljung, bankdirektör, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 1998-02-15
Sakkunnig : Anette Nilsson, ekonomihandläggare, fr.o.m. 1998-10-28 t.o.m. 1999-01-26
Sakkunnig : Susanna Tropp, jur.kand, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Magnus Westerström, chefskronofogde, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Runar Viksten, kronodirektör, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Eva Agevik, kansliråd, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Lars-Olof Eklöf, direktör, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Mikael Mellqvist, hovrättsråd, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Frank Walterson, kansliråd, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Charlotte Zackari, departementsråd, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 1999-03-31
Sekreterare : Ingela Sundin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-16 t.o.m. 2000-08-20
Sekreterare : Madeleine Westberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 2000-08-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:62 Ny konkurstillsyn [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman