Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Madeleine Emmervall

Sök kontaktuppgifter till Madeleine Emmervall på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Madeleine Emmervall

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Madeleine Emmervall medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen (Jo 2005:01) om djurskydd vid hästavel m.m. [ Avslutad 2006 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen (Jo 2005:01) om djurskydd vid hästavel m.m.
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-05-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:13 Djurskydd vid hästavel
SOU 2006:66 Hästtävlingar - på lika villkor
Medverkande :
Särskild utredare : Madeleine Emmervall, departementsråd, fr.o.m. 2005-05-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2005:57 Djurskydd vid hästavel m.m.

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:13 Djurskydd vid hästavel [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:66 Hästtävlingar – på lika villkor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Djurförsöksetiska utredningen (Jo 2001:02) [ Avslutad 2003 ] [ Särskild utredare ]
Djurförsöksetiska utredningen (Jo 2001:02)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:103, dir. 2001:80, 2002:119 och dir. 2002:165
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:86 Etisk prövning av djurförsök - delbetänkande
SOU 2003:107 Etisk prövning av djurförsök - genteknik och bioteknik på djur - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Madeleine Emmervall, departementsråd, fr.o.m. 2001-03-09
Sekreterare : Lisen Sjöling, jur.kand., fr.o.m. 2001-05-14 t.o.m. 2003-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om svensk hästpolitik (Jo 2000:01) [ Avslutad 2000 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om svensk hästpolitik (Jo 2000:01)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:109 En svensk hästpolitik
Medverkande :
Särskild utredare : Madeleine Emmervall, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2000-02-18 t.o.m. 2000-12-14
Ledamot : Jone Bixo, handläggare vid Länsstyrelsen i Jämtlands län, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Claes Bloch, ombudsman i Svenska lantarbetareförbundet, fr.o.m. 2000-07-10
Ledamot : Lars Hjalmarson, generalsekreterare i Svenska Ridsportförbundet, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Olof Karlander, chef för Nationella Stiftelsen för Hästhållningens Främjande, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Anna Levin, styrelseledamot i Svenska Lantarbetareförbundet, fr.o.m. 2000-05-09 t.o.m. 2000-07-09
Ledamot : Eva McLaren, styrelseledamot i Stockholms Kapplöpningssällskap, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Görel Nyman, docent vid Sveriges lanbruksuniversitet, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Christina Svenska Travsportens Centralförbund Olsson, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Jan Philipsson, docent vid Sveriges lantbruksuniveristet, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Bo Slättsjö, ombudsman i Lantbrukarnas Riksförbund, fr.o.m. 2000-05-09
Ledamot : Christina Wale, styrelseledamot i Svenska Hästavelsförbundet, fr.o.m. 2000-05-09
Sekreterare : Per Johansson, ekonom, fr.o.m. 2000-03-15 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2000:7 Svensk hästpolitik

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:109 En svensk hästpolitik [ pdf |Paragraftecken ]
Konsumentpolitiska kommittén (C 1992:04) [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
Konsumentpolitiska kommittén (C 1992:04)
Departement : Civildepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1992:63.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:14 Konsumentpolitik i en ny tid. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Britt Mogård, f.d. statsråd, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Bengt Dalström, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Marie Engström, ombudsman, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Stina Gustavsson, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Inger Hestvik, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Kerstin Hjort, företagare, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Inga-Britt Johansson, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Bengt Kronblad, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Karin Pilsäter, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Mona Saint, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-02-28
Ledamot : Göran Skogh, professor, t.o.m. 1994-02-28
Sakkunnig : Jörgen Beck-Friis, ordförande, t.o.m. 1994-02-28
Sakkunnig : Axel Edling, generaldirektör, t.o.m. 1994-02-28
Sakkunnig : Thomas Utterström, ämnessakkunnig, t.o.m. 1994-02-28
Expert : Madeleine Emmervall, departementsråd, t.o.m. 1994-02-28
Expert : Sven Hansson, Åke konsumentsekreterare, t.o.m. 1994-02-28
Expert : Ernst Olav Holm, direktör, t.o.m. 1994-02-28
Expert : departementssekreterare Lambertz, t.o.m. 1994-02-28
Expert : Ann-Christin Nykvist, departementsråd, t.o.m. 1994-02-28
Expert : Anders Stenlund, direktör, t.o.m. 1994-02-28
Expert : Turid Ström, avdelningschef, t.o.m. 1994-02-28
Sekreterare : Olof Karlander, pol. mag., t.o.m. 1994-02-28
Richard Lemón, byrådirektör, t.o.m. 1993-12-31
Nina Ulvelius, departementssekreterare, t.o.m. 1994-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1992:63 En konsumentpolitisk översyn

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:14 Konsumentpolitik i en ny tid [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman