Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lisa Kaati

Sök kontaktuppgifter till Lisa Kaati på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lisa Kaati

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lisa Kaati medverkat i ( 2 st. ):

Kommittén om kriminalisering av förnekande av Förintelsen och av vissa andra brott (Ju 2021:14) [ Pågående ] [ Expert ]
Kommittén om kriminalisering av förnekande av Förintelsen och av vissa andra brott (Ju 2021:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-10-20
Direktiv för kommittén, se dir. 2021:87
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 20 april 2023.
Medverkande :
Ordförande : Stefan Johansson, justitieråd, fr.o.m. 2021-10-20
Ledamot : Tina Acketoft, riksdagsledamot, fr.o.m. 2022-02-01
Ledamot : Anti Avsan, f.d. riksdagsledamot, fr.o.m. 2022-02-01
Ledamot : Malin Björk, riksdagsledamot, fr.o.m. 2022-02-01
Ledamot : Katarina Brännström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2022-02-01
Ledamot : Stefan Dozzi, politisk rådgivare, fr.o.m. 2022-02-01
Ledamot : Hans Ekström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2022-02-01
Ledamot : Aron Emilsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2022-02-01
Ledamot : Ingemar Kihlström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2022-02-01
Ledamot : Bassem Nasr, försäkringsutredare, fr.o.m. 2022-02-01
Ledamot : Maria Strömkvist, riksdagsledamot, fr.o.m. 2022-02-01
Ledamot : Anna Wallentheim, riksdagsledamot, fr.o.m. 2022-02-01
Ledamot : Jessica Wetterling, riksdagsledamot, fr.o.m. 2022-02-01
Sakkunnig : Johanna Gustafsson, kansliråd, fr.o.m. 2022-02-01
Sakkunnig : Linda Åkerblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Johan Arvidsson, rådman, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Ester Herlin Karnell, professor, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Thomas Hvitfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Lisa Kaati, forskare, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Lars Kruse, advokat, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Caroline Källner, tf. överintendent, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Christer Mattson, föreståndare, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Lisa Nilheim, jurist, fr.o.m. 2022-02-01
Expert : Karolina Wieslander, kammaråklagare, fr.o.m. 2022-02-01
Sekreterare : Norah Lind, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-11-01 t.o.m. 2023-05-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om rasistiska symboler (Ju 2018:03) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om rasistiska symboler (Ju 2018:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:27 Rasistiska symboler - Praxisgenomgång och analys
Medverkande :
Särskild utredare : Charlotte Brokelind, hovrättspresident, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Benjamin Boman O J, jur.kand., fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Percy Bratt, advokat, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Johanna Gustafsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Thomas Hvitfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Magnus Johansson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Lisa Kaati, forskare, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Jennie Mellbin, chefsrådman, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Mattias Råbe, jurist, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Expert : Helen Ziobro, föredragande, fr.o.m. 2018-10-03 t.o.m. 2019-05-29
Sekreterare : Karl Fredriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-06-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:61 Rasistiska symboler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:27 Rasistiska symboler – Praxisgenomgång och analys [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman