: : :

Medverkande i utredning : Linus Källander

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Linus Källander

Utredning som Linus Källander medverkat i:

Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06) [ Pågående ] [ Sekreterare ]

Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06)


Beteckning : A 2014:06
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2018-10-04
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:157, dir. 2015:68 och dir. 2017:20
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 51 33 (Ringborg)
Delegationen beräknas avsluta sitt arbete senast 28 februari 2019.

Sammansättning


Ordförande : Ljunggren Lönnberg, Lil, fr.o.m. 2014-12-18
Ledamot : Andersson, Per-Arne, fr.o.m. 2015-04-14
Ledamot : Ashing, Inger, fr.o.m. 2016-02-26
Ledamot : Axelsson, Marie, fr.o.m. 2016-11-21
Ledamot : Berglund, Frank, fr.o.m. 2018-04-09
Ledamot : Ekstedt, Pontus, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-09-11
Ledamot : Forsberg, Håkan, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Fredriksson, Peter, fr.o.m. 2018-01-10
Ledamot : Hammarin, Peter, fr.o.m. 2015-04-14
Ledamot : Hedwall, Kjell, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2018-01-09
Ledamot : Hemmingsson, Anna, fr.o.m. 2018-09-01
Ledamot : Lööw, Lars, fr.o.m. 2018-09-01
Ledamot : Målsäter, Birgitta, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-20
Ledamot : Nyberg, Lena, fr.o.m. 2016-09-12
Ledamot : Prentell, Rebecka, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-04-08
Ledamot : Sjöberg, Mikael, fr.o.m. 2015-04-14
Ledamot : Tercan, Hidayet, fr.o.m. 2018-09-01
Ledamot : Wolf, Michael, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-04-18
Ledamot : Ängmo, Helen, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Sakkunnig : Bardh Olsson, Vanja, fr.o.m. 2017-04-27 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Hermanud, Karin, fr.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Johansson, Björn, fr.o.m. 2018-06-01
Sakkunnig : Larsson-Lönnqvist, Anna-Lena, fr.o.m. 2017-04-28 t.o.m. 2018-04-09
Sakkunnig : Lindström, Kristina, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2017-04-27
Sakkunnig : Nordin Skult, Maria, fr.o.m. 2018-04-09
Expert : Edgren, Louise, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Jägsander, Jenny, fr.o.m. 2018-06-01
Expert : Hjalmarsson, Johanna, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Järemo, Annika, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-10-08
Expert : Järvklo, Nicklas, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Expert : Persson Weiss, Lene, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Persson Weiss, Lene, fr.o.m. 2017-10-09
Expert : Rehnstam, Jan, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Seppälä, Eeva, fr.o.m. 2017-08-28
Expert : Stjernfält, Johan, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-21
Expert : Åkesson, Esbjörn, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2017-08-27
Benzler, Brittis
Christensson, Fredrik
Frykman, Niklas
Jansson, Jan-Erik
Jähnke, Anna
Köse, Serkan
Venegas, Marco
Tf. kanslichef : Zander, Susanne, fr.o.m. 2018-08-13
Huvudsekreterare : Ringborg, Pontus, fr.o.m. 2015-01-26
Sekreterare : Agerhäll, Peter, fr.o.m. 2015-04-13
Sekreterare : Buskas, Emil, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2018-09-16
Sekreterare : Dahl, Maj, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Ericsson, Karin, fr.o.m. 2015-03-01
Sekreterare : Hermanrud, Karin, fr.o.m. 2017-04-05 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Källander, Linus, fr.o.m. 2015-03-30
Sekreterare : Román, Joanna, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Román, Joanna , fr.o.m. 2017-10-24 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Zander, Susanne, fr.o.m. 2015-01-19
Biträdande sekreterare : Hult, Lillemor, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2017-04-30
Biträdande sekreterare : Jonsson, Lars Göran, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2015-12-31
Biträdande sekreterare : Jonsson, Lars Göran, fr.o.m. 2016-03-14 t.o.m. 2016-04-29
Biträdande sekreterare : Jonsson, Lars Göran, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2016-12-31
Biträdande sekreterare : Lind, Marie, fr.o.m. 2017-04-24 t.o.m. 2018-04-30
Biträdande sekreterare : Schierbeck, Jack, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Biträdande sekreterare : Viklund, Emil, fr.o.m. 2016-06-05
Assistent : Sahakyan, Decran, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2018-12-31

Rapporter

SOU 2017:19Samverkan – Steg på vägen mot fördjupad lokal samverkan för unga arbetslösa
SOU 2018:12Uppdrag: Samverkan 2019 – Många utmaningar återstår
Källa : Sveriges riksdag

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman