Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Linnéa Lindberg

Sök kontaktuppgifter till Linnéa Lindberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Linnéa Lindberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Linnéa Lindberg medverkat i ( 2 st. ):

Delegationen för korrekta utbetalningar (Fi 2016:07) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Delegationen för korrekta utbetalningar i välfärdssystemen (Fi 2016:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 3 Styrning av arbetet med att motverka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen - En kartläggning
Rapport 4 Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem
Rapport 4, bilaga Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem Bilaga
Rapport 2 Bidragsmoralen i samhället - En aktuell lägesbild av inställningen till felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 5 Digitalisering och AI för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 6 Läckaget i välfärdssystemen, del 2 - Omfattningen av felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2016-06-30 t.o.m. 2019-12-12
Ledamot : Eva-Lena Edberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Astrid Eklund, vice överåklagare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Per Eleblad, avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Margaretha Forsman, redovisningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Fredrik Holmberg, stabschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Gunilla Kasala Schöllin, enhetschef, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åsa Lindahl, chefsjurist, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Stefan Lundberg, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Torbjörn Martinsson, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Maria Modin, kontrollansvarig, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Tora Philip, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-04-18 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åke Svensson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Anneli Westerling Greer, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2017-06-08 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Annelie Westman, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Lennart Wittberg, strateg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Mats Bengtsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karin Berglöf Hedar, kanslichef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Lisa Carlsson, utredare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-16 t.o.m. 2019-04-29
Expert : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-08-23
Expert : Kenneth Eliasson, utredare, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fanny Ericson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Cecilia Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-30 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Eva Grönborg, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Matilda Hansson, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2016-12-04
Expert : Ulf Hellstenius, försäkringschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fredrik Holmström, ekonom, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Stina Hovmöller, enhetschef, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Ricky Ifwarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Stefan Jönsson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Kain, kompetensområdeschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-08-12
Expert : Helen Kasström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Linnéa Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Mattsson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Per-Olov Mörn, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Marie Nordmarc, sekreterare, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Caroline Renås, departementssekreterarare, t.o.m. 2019-02-21
Expert : Josefin Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Maria Sertcanli, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Skinnari, enhetsråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Lena Warstrand, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Johan Wockelberg Hedlund, sekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Sara Almer, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Joacim Danielsson, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Mimmi Diamant, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Marit Dozzi, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Elisabeth Frid, utredare, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Niklas Ottosson, utredningssekreterare, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Vilhelm Reuterswärd, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2018-12-09
Sekreterare : Bessam Saleh, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Ingela Thorsson, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-04-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06) [ Pågående ] [ Expert ]
Delegationen för unga och nyanlända till arbete (A 2014:06)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-12-18
Direktiv för direktiv för delegationen, se dir. 2014:157, dir. 2015:68, dir. 2017:20, dir. 2018:39 och dir. 2020:95
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 51 33 (Ringborg)
Delegationen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 december 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:19 Samverkan - Steg på vägen mot fördjupad lokal samverkan för unga arbetslösa
SOU 2018:12 Uppdrag: Samverkan 2019 - Många utmaningar återstår
Medverkande :
Ordförande : Lil Ljunggren Lönnberg, fr.o.m. 2014-12-18
Ordförande : Lil Ljunggren Lönnborg, fr.o.m. 2021-03-01
Ledamot : Per-Arne Andersson, direktör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2021-04-18
Ledamot : Inger Ashing, nationell samordnare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Marie Axelsson, avdelningschef, fr.o.m. 2016-11-21
Ledamot : Frank Berglund, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Pontus Ekstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-09-11
Ledamot : Håkan Forsberg, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-08-31
Ledamot : Håkan Forsberg, vik. generaldirektören och chefen för Rådet för Europeiska socialfonden i Sverige, fr.o.m. 2020-08-24
Ledamot : Peter Fredriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-01-10
Ledamot : Peter Hammarin, enhetschef, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Kjell Hedwall, avdelningschef, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2018-01-09
Ledamot : Anna HR-chef Hemmingsson, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-10-13
Ledamot : Johan Ingelskog, enhetschef, fr.o.m. 2019-10-14
Ledamot : Lars Lööw, generaldirektör, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2020-08-23
Ledamot : Maria Mindhammar, generaldirektör, fr.o.m. 2019-12-16
Ledamot : Birgitta Målsäter, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-20
Ledamot : Lena Nyberg, generaldirektör, fr.o.m. 2016-09-12
Ledamot : Rebecka Prentell, ordförande, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-04-08
Ledamot : Mimmi Rönnqvist, ordförande, fr.o.m. 2019-10-14
Ledamot : Mikael Sjöberg, generaldirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2019-12-15
Ledamot : Monica Sonde, direktör och avdelningschef, fr.o.m. 2021-04-19
Ledamot : Hidayet Tercan, entreprenör, fr.o.m. 2018-09-01
Ledamot : Michael Wolf, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-04-18
Ledamot : Helen Ängmo, överdirektör, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Sakkunnig : Vanja Bardh Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-27 t.o.m. 2018-05-31
Sakkunnig : Karin Hermanrud, departementsråd, fr.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Björn Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-10-13
Sakkunnig : Anna-Lena Larsson-Lönnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-28 t.o.m. 2018-04-09
Sakkunnig : Kristina Lindström, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2017-04-27
Sakkunnig : Maria Nordin Skult, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2018-06-14
Sakkunnig : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-14
Expert : Tobias Adolfsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2021-08-29
Expert : David Dager, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-16
Expert : Louise Edgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Maria Götherström, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2020-02-09
Expert : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-08-30
Expert : Johanna Hjalmarsson, kansliråd, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-02-25
Expert : Jenny Jägsander, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2018-11-25
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-12 t.o.m. 2017-10-08
Expert : Annika Järemo, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-26 t.o.m. 2019-10-13
Expert : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2015-10-05
Expert : Linnéa Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-26 t.o.m. 2021-08-29
Expert : Miriam Malmkvist, kansliråd, fr.o.m. 2021-08-30
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2016-09-11
Expert : Lene Persson Weiss, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-09 t.o.m. 2018-11-25
Expert : Jan Rehnstam, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2018-05-31
Expert : Eeva Seppälä, ämnesråd, fr.o.m. 2017-08-28 t.o.m. 2019-12-15
Expert : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-14 t.o.m. 2016-11-21
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-26 t.o.m. 2017-08-27
Alireza Akhondi, riksdagsledamot (C)
Leila Ali-Elmi, riksdagsledamot (MP)
Sofia Damm, riksdagsledamot (KD)
Nicklas Ellehammar Lundström, oppositionsråd Norrköping (V)
Ebba Hermansson, riksdagsledamot (SD)
Serkan Köse, riksdagsledamot (S)
Jessica Sjönell, gruppledare i Stockholms stads Arbetsmarknadsnämnd (L)
Tf. kanslichef : Susanne Zander, fr.o.m. 2018-08-13
t.f. kanslichef : Susanne Zander, fr.o.m. 2021-06-01
Huvudsekreterare : Pontus Ringborg, fr.o.m. 2015-01-26
Sekreterare : Peter Agerhäll, fr.o.m. 2015-04-13
Sekreterare : Anders Barane, fr.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Emil Buskas, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2018-09-16
Sekreterare : Maj Dahl, fr.o.m. 2018-04-10 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Karin Ericsson, fr.o.m. 2015-03-01
Sekreterare : Karin Ericsson, fr.o.m. 2020-08-12 t.o.m. 2020-11-30
Sekreterare : Karin Hermanrud, fr.o.m. 2017-04-05 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Linus Källander, fr.o.m. 2015-03-30
Sekreterare : Joanna Román, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Joanna Román, fr.o.m. 2017-10-24 t.o.m. 2018-02-28
Sekreterare : Jesper Theander, fr.o.m. 2019-03-01
Sekreterare : Emil Viklund, fr.o.m. 2020-01-01
Sekreterare : Susanne Zander, fr.o.m. 2015-01-19
Biträdande sekreterare : Lillemor Hult, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2017-04-30
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2015-11-09 t.o.m. 2015-12-31
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2016-03-14 t.o.m. 2016-04-29
Biträdande sekreterare : Lars Göran Jonsson, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2016-12-31
Biträdande sekreterare : Marie Lind, fr.o.m. 2017-04-24 t.o.m. 2018-04-30
Biträdande sekreterare : Jack Schierbeck, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Biträdande sekreterare : Emil Viklund, fr.o.m. 2016-06-05
Assistent : Decran Sahakyan, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2018-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman