: : :

Medverkande i utredning : Lennart Kågström

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Lennart Kågström

Utredning som Lennart Kågström medverkat i:

Kommittén om det inre arbetet i skolan (U 1995:04) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]

Kommittén om det inre arbetet i skolan (U 1995:04)


Beteckning : U 1995:04
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-06
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:19 och dir. 1997:2.
Lokal :
01234567

Sammansättning


Ordförande : Holmberg, Olle, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-11-30
Vice ordförande : Nihlfors, Elisabet, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Andersson, Lisbeth, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-08-24
Ledamot : Aulin-Gråhamn, Lena, fr.o.m. 1995-08-25 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Bergöö, Kerstin, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Ehrstrand, Börje, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Eklind, Katarina, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Fellke, Pia-Lotta, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Kågström, Lennart, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Mohn, Göran, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-02-29
Ledamot : Nilsson, Lennart, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Olsson, Anders, fr.o.m. 1996-05-15 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Sandahl, Peder, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Springe, Anneli, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Ledamot : Östman, Marika, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-08-07
Sakkunnig : Hörnqvist, Berit, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-10-30
Sakkunnig : Johansson, Henning, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Lindskog, Ingrid, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Norborg, kansliråd, fr.o.m. 1995-10-30 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Olsson, Gunilla, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-10-06
Sakkunnig : Zackari, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-10-30 t.o.m. 1997-10-06
Anderlund, Agneta, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-11-30
Ekbrand, Jan H., fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Frykholm, Joel, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Grundin, Gustav, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-05-31
Gustavsson, Lars H., fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-11-30
Holm, Ann, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-05-31
Jörbeck, Agneta, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-11-30
Kamil, Christian, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-12-02
Stenbeck, Jon, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1997-11-30
Tägtström, Christopher, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-05-31
Andersson, Marja, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Danielsson, Torgny, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Högström, Tomas, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Jefflén, Martin, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-11-30
Kläppe, Eva, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Ljung, Marita, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Nilsson, Ulf, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Persson, Emil /v, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-02-28
Rönnmark, Marie-Louise /s, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Hultinger, Eva-Stina, fr.o.m. 1995-08-07 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Sigander, Mikaela, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-07-31
Sekreterare : Sävborg, Görel, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-09-03
Sekreterare : Wallentin, Christer, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-11-30
Westin, Rauni, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1997-11-30

Rapporter

SOU 1995:103Föräldrar i självförvaltande
skolor
SOU 1996:22Inflytande på riktigt – Om
elevers rätt till inflytande, delaktighet och
ansvar
SOU 1996:143Krock eller möte – Om den
mångkulturella skolan.
SOU 1997:121Skolfrågor – Om skola i en ny tid.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1995:19
Dir. 1997:2

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman