Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lena Petersson

Sök kontaktuppgifter till Lena Petersson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lena Petersson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lena Petersson medverkat i ( 4 st. ):

Kommittén (N 2004:09) Översyn av regelverket för arbetskraftsinvandring [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Kommittén (N 2004:09) Översyn av regelverket för arbetskraftsinvandring
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:21, dir. 2005:22 och dir. 2006:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:50 Arbetskraftsinvandring i Sverige - befolkningsutveckling, arbetsmarknad i förändring, internationell utblick - delbetänkande
SOU 2006:87 Arbetskraftsinvandning till Sverige - förslag och konsekvenser - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Lena Hjelm Wallén, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Margareta Andersson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Eva Aronsson, fr.o.m. 2005-02-21 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Jan-Eric Berglund, verkstadsarbetare /v, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Ann-Marie Fagerström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Anna Kinberg Batra, f.d. led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Britta Lejon, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2005-02-06
Ledamot : Carina Liljesand, kommunalråd /kd, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2005-02-20
Ledamot : Mauricio Rojas, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Paulo Silva, planeringschef /mp, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Göte Wahlström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Ledamot : Per Westerberg, förste vice talman /m, fr.o.m. 2004-03-24 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Jonas Alberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2005-01-16
Expert : Ingrid Ekelund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Samuel Engblom, bitr. analyschef, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-06-20
Expert : Peter Fylking, expert, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Jasmina Hopstadius, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Örjan Härneskog, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Catrin Lidbom, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2005-02-13
Expert : Anders Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-06 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Pontus Ringborg, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-28
Expert : Lars Sjöström, direktör, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-02-05
Expert : Christina Wallin, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2006-02-05
Expert : Ola Yndeheim, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2004-10-10
Expert : Eva Åkerman-Börje, departementsråd, fr.o.m. 2005-02-14 t.o.m. 2006-10-18
Expert : Annika Århammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-11 t.o.m. 2006-02-05
Huvudsekreterare : Peter Springfeldt, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2006-10-16
Sekreterare : Helena Carlestam, fr.o.m. 2004-08-09 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare : Susanna Okeke, fr.o.m. 2005-08-15
Sekreterare : Lena Petersson, fr.o.m. 2004-08-16 t.o.m. 2006-10-18
Sekreterare : Bengt Ranland, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2006-10-30
Sekreterare : Madeleine Westberg, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2006-03-05
Bitr. sekreterare : Gustaf Rönneklev, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Anhörigkommittén (UD 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Huvudsekreterare ]
Anhörigkommittén (UD 2000:03)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-05-11
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:36 och dir. 2001:64.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring - delbetänkande
SOU 2002:69 Människosmuggling och offer för människohandel - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Pär Axel Sahlberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Birgitta Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-03-01
Ledamot : Gunilla Edelstam, jur.kand., fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Berndt-Erik Ekeroth, advokat, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Gustav von Essen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Ulla Hoffman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Mahmoud Aldebe, konsult, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Per Aldskogius, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Ulrika Beergrehn, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Kurt Björk, utlänningsnämndsråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Gunilla Ekberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Björn Hammarberg, departementsråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Inger Laudon, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-10-01
Expert : Hans Lindström, programhandläggare, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2001-01-15
Expert : Fredrik Martinsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Birgitta Ornbrant, avdelningschef, fr.o.m. 2001-03-02 t.o.m. 2001-09-30
Expert : José Persevarante Kimenga, ersättningshandläggare, fr.o.m. 2001-11-28
Expert : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-02
Expert : Per-Anders Sunesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-01
Expert : Eva Ulfvebrand, sakkunnig, fr.o.m. 2001-03-02
Huvudsekreterare : Lena Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-08 t.o.m. 2002-09-30
Bitr. sekreterare : Ingegärd Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:13 Vår anhöriginvandring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:69 Människosmuggling och offer för människohandel [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om översyn av bisyssleregleringen inom den offentliga sektorn (Fi 1998:12) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om översyn av bisyssleregleringen inom den offentliga sektorn (Fi 1998:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-09-17
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:79
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:80 Offentligt anställdas bisysslor.
Medverkande :
Särskild utredare : Peder Törnvall, generaldirektör, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunniga : Gudmund Toijer, expeditions/rättschef, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunniga : Per Virdesten, rättschef, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Anna Asplund, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Torbjörn Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-03-19
Expert : Carl-Johan Karlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-03-20 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Lotta Kärger, gruppchef, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Anders Lindgren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Karl Pfeifer, chefsjurist, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Jan Svensson, förhandlare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Lena Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:80 Offentligt anställdas bisysslor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Tunnelkommissionen (M 1997:04) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Tunnelkommissionen (M 1997:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-20
Direktiv för se dir. 1997:124.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:60 Krig Hallandsåren - delrapport
SOU 1998:137 Miljö i grund och botten - slutrapport Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Axel Edling, generaldirektör, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1998-11-30
Ledamot : Sigbrit Franke, rektor, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1998-11-30
Ledamot : Gösta Gunnarsson, landshövding, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1998-11-30
Ledamot : Sten Orrenius, professor, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1998-11-30
Ledamot : Ewonne Winblad, journalist, fr.o.m. 1997-10-27 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Göran Enander, fr.o.m. 1998-06-16 t.o.m. 1998-11-30
Huvudsekreterare : Anna Mörner, rättsråd, fr.o.m. 1998-12-31 t.o.m. 1998-12-31
Sekreterare : Lena Petersson, hovrättsassessor, t.o.m. 1998-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:60 Kring Hallandsåsen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:137 Miljö i grund och botten – erfarenheter från Hallandsåsen [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman